wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Książki do czytania i oglądania, czyli dwie wystawy w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Książki
Na zdjęciu projekt Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej pt. Wiersz o nadziei Joanna Wiszniewska-Domańska, dzięki uprzejmości organizatorów Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Książki
Na zdjęciu projekt Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej pt. Wiersz o nadziei

W dniach 4–14 listopada odbędą się dwie wystawy w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Książki. Czego można się spodziewać? Ilustrowanych książek, wierszy-walizek, stron ułożonych w szklanych tubach. Jak mówi kuratorka wystaw Magdalena Wosik, każda książka niesie ze sobą piękną historię. Dotknij jej.

Reklama

Książki na wystawie w Galerii Neon

Pierwszy wernisaż odbędzie się w Galerii Neon przy ul. Traugutta 19/21 o godzinie 17.30. Większość prezentowanych książek będzie można wziąć w dłonie, by dokładnie je obejrzeć.

To są unikaty, więc aby je dotknąć, goście są proszeni o założenie bawełnianych rękawiczek.
Magdalena Wosik, główna kuratorka wystawy

Forma niektórych prac odbiega od klasycznych, znanych nam z biblioteki książek. Na przykład jedna Teresa Frodyma przygotowała szklane tuby wypełnione papierowymi opłatkami. W zamyśle artystki było, aby widzowie brali na pamiątkę „strony” jej książki.

Galeria zdjęć

Co zobaczysz w galerii Sztuka na Miejscu

Półtorej godziny później, o 19.00, zostanie otwarta druga wystawa. W galerii Sztuka na Miejscu przy ul. Łaciarskiej 4 pokazane będą prace trójwymiarowe, czyli takie, które należy oglądać z każdej strony. Niektóre będą umieszczone w gablocie, inne rozwieszone.

Jedną z takich prac będzie praca Renaty Pacyny, współkuratorki wystawy. Jej książka przybrała formę uszytej ze słów marynarki.

W pierwszym momencie można się zżymać, bo co to za książka. Ale widz szybko i intuicyjnie wyczuje zamysł artystki i grę, którą podjęła.
Magdalena Wosik, główna kuratorka wystawy

Oglądaj to, co artyści przygotowali, i czytaj to, co napisali

Interpretację dzieł ułatwią krótkie odautorskie wypowiedzi, w których artyści w kilku słowach opowiedzą o swoich motywacjach.

– Liczymy na to, że relację między odbiorcą a dziełem pogłębi wiedza o tym, co artystę inspirowało. Czasami bowiem to, na co patrzymy, wydaje się proste, a nawet płytkie. Jednak kilka słów artysty uzmysławia prawdziwą głębię dzieła – mówi Magdalena Wosik, główna kuratorka wystawy.

Wystawa magazynu Cegła na ASP

Przechodząc z Galerii Neon do Sztuki na Miejscu, warto odwiedzić budynek ASP na Placu Polskim 3/4. Tam, na pierwszym piętrze, tuż przy rektoracie Magazyn Materiałów Literackich Cegła zaprezentuje swoje najciekawsze numery.

Galeria zdjęć

Cegła łączy współczesną poezję z eksperymentalnymi formami wydawniczymi. Raz był to drewniany klocek (nr 44 Tu i Teraz/Podłóż), raz pakiet wlepek (nr 41 Vlep Cegłę), a innym razem plik banknotów (nr 39 Cegła na bank). Za szatę graficzną magazynu Karolina Wiśniewska została wyróżniona w 2021 r. w Polish Graphic Design.

Magazyn Cegła ukazuje się od 2001 r., a jego wydawcą jest Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tadeusza Karpowicza, która prowadzi też znaną wrocławianom Księgarnię Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim 2.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl