wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wystawa projektów Hansa Poelziga, geniusza architektury

Tomasz Wysocki,
Meble projektu Hansa Poelziga archiwum Freda Sterna i Katherine Stern Brennan
Meble projektu Hansa Poelziga

Hans Poelzig jest uznawany za jednego z najważniejszych architektów XX wieku. – Jako architekta stawiam go na równi z Maksem Bergiem. Jednak Poelzig był bardziej wszechstronny, projektował wnętrza, meble, scenografie filmowe – mówi prof. Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Reklama

Najbardziej znanym wrocławskim obiektem Hansa Poelziga jest Pawilon Czterech Kopuł, który sąsiaduje z Halą Stulecia. Kompleks powstał przy okazji Wystawy Stulecia w 1913 roku. Poelzig odpowiadał także za projekt pergoli, innych hal wystawowych oraz bramy wyjazdowej. Dzisiaj pawilon jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Według pomysłu wrocławskiego architekta powstał także budynek biurowy u zbiegu ul. Łaciarskiej i Ofiar Oświęcimskich.

Nowatorskie, oryginalne rozwiązania, pozwalają zakwalifikować ten budynek do wyjątkowych nie tylko w skali Europy, ale nawet w skali świata.
Prof. Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury, kurator wystawy

Niestety, nie ocalały wille wybudowane według projektu Poelziga, przy ul. Chopina i na Krzykach. Były przykładem nowoczesnej architektury określanej terminem „organicznej”.

Meble z salonu prof. Sterna

Na wystawie „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” prezentowane są projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu. Architekt mieszkał we Wrocławiu w latach 1900 – 1916.

Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa

Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa

Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Impulsem do przygotowania ekspozycji był dar spadkobierców prof. Fritza Sterna. Urodzony w przedwojennym Breslau amerykański historyk był mocno związany ze współczesnym Wrocławiem. Jeszcze przed śmiercią ofiarował miastu swój księgozbiór. Naukowiec zmarł w 2016 r.. Kilka lat później dzieci prof. Sterna przekazały Muzeum Architektury meble z jego saloniku. Dla wrocławskiej rodziny Brigerów (Stern był z nimi skoligacony) zaprojektował je właśnie Hans Poelzig.

- Komplet mebli to unikatowy przykład sztuki użytkowej projektowanej przez tego wybitnego architekta. Nigdy wcześniej nie były publicznie prezentowane – zapowiadają organizatorzy.

Na wystawie w Muzeum Architektury są także m.in. elementy wyposażenia sali ślubów w ratuszu w Lwówku Śląskim, biurko, które ocalało wiele remontów biurowca przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Projekty wrocławskich willi, kościoła w Malczycach, oraz film „Golem” w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese, do którego w 1920 roku Hans Poelzig zaprojektował scenografię. 

Otwarcie wystawy w czwartek, 26 maja.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl