- Po dłuższej przerwie wracamy na rynek wydawniczy – mówi Joanna Piasecka z promocji Wydawnictwa Ossolineum.
– Po problemach związanych z komercjalizacją wydawnictwa i likwidacją spółki znaleźliśmy się strukturach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Przed nami nowy rozdział w historii wydawnictwa, ale też kontynuacja jego tradycji – zapewnia. – Będziemy kontynuować znane serie, ale także rozpoczynamy nowe, w których ukażą się książki prezentujące współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową. Mamy też serię „Osso wczoraj i dziś”, w której wydajemy tytuły związane z historią i bieżącą działalnością Zakładu im. Ossolińskich.
Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą, działającą w Polsce oficyną wydawniczą. Założył je Józef Maksymilian Ossoliński, by wydawać opracowania historyczne i literaturoznawcze będące wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum. W dwudziestoleciu międzywojennym WO było wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza, a w 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię „Biblioteka Narodowa”, która stała się ich sztandarowym projektem.
W świetnych opracowaniach krytycznych wybitnych literaturoznawców wychodziły w Bibliotece Narodowej klasyki literatury polskiej i światowej. Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w roku 2007 Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem. W roku 2013 Wydawnictwo wróciło w struktury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W 2015 roku redaktorem naczelnym został Dariusz Sośnicki, poeta, redaktor i wydawca. W połowie lat 90. redagował m.in. wpływowy dwutygodnik literacki „Nowy Nurt”, zaś w latach 2005—2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B.
Od roku trwają intensywne prace nad rozwojem wydawnictwa i planem wydawniczym. Zaczynają się też ukazywać nowe pozycje pod znaną marką WO. Wydawnictwo prowadzi sześć serii wydawniczych: znaną wszystkim „Bibliotekę Narodową”, serię „Z Kraju i ze Świata”, w której ukazuje się ambitna proza współczesna – polska i tłumaczona. Nie muszą to być bestsellery, ale książki głośne i znakomite, cieszące się uznaniem znawców i pisarzy.
Kolejne serie to „Sztuka czytania”, czyli książki o literaturze, ale także o sztuce czy kulturze masowej, seria „Na jeden temat” – monografie na różne tematy związane z kulturą, seria „Świadkowie historii” - bohaterowie książek publikowanych w serii brali udział w najważniejszych wydarzeniach XX wieku oraz wspomniana już seria „Osso wczoraj i dziś”.
- Pracujemy nad nowymi seriami, mamy nową stronę internetową. Nasze książki można kupić w księgarniach. Zapraszamy czytelników na spotkania promocyjne – mówi Joanna Piasecka.
Najbliższe spotkanie promujące najnowszą książkę Wydawnictwa Ossolineum odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza 13 listopada, w 70. rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka. Wydarzenie poświęcone będzie wybitnym poetom - Białoszewskiemu i Barańczakowi, a pretekstem będzie wznowienie przez Wydawnictwo Ossolineum książki „Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie, rozszerzone” autorstwa Stanisława Barańczaka, niewydawanej od 40 lat.

Promocja książki Stanisława Barańczaka „Język poetycki Mirona Białoszewskiego”
Spotkania z autorami / Dla wszystkich Muzeum Pana Tadeusza