Wrocławian przepytuje Olga Matuszewska, dokumentalistka zafascynowana architekturą, która postanowiła nakręcić cykl dokumentów o dolnośląskim modernizmie. Matuszewska ma już na koncie realizacje poświęcone przedszkolu modernistycznemu z Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, nakręciła też materiał o samej WSM na Żoliborzu. Odcinków o dolnośląskim modernizmie ma być 20, na razie powstała zapowiedź pierwszego odcinka.
- Do pierwszej części wybraliśmy budynek zaprojektowany przez Hansa Scharouna – opowiada Olga Matuszewska. Dziś mieści się w nim Hotel Parkowy, a w założeniach architekta miał być to dom dla singli i dla młodych, bezdzietnych małżeństw.
- Realizując materiały przeszukujemy archiwa, ale przede wszystkim pokazujemy istniejące budynki – opowiada Olga Matuszewska. – Materiał konsultują architekci i historycy sztuki, w tym niezastąpiona znawczyni dolnośląskiego modernizmu i autorka wielu publikacji na ten temat, pani dr Jadwiga Urbanik. Pytamy też współczesnych wrocławian o odbiór modernistycznych, wówczas awangardowych projektów. W planach mamy pokazanie budynków z Legnicy, Świdnicy, Jeleniej Góry.
Zapowiedź pierwszego filmu powstała dzięki wsparciu wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Mam nadzieję, że przy okazji powstawania WuWy2 na Nowych Żernikach, o pierwszej Wuwie i o wrocławskim modernizmie będzie znów głośno – mówi Aleksandra Wojtaszek z firmy producenckiej touchFilms.
Wuwa - Wohnung und Werkraum (Mieszkanie i Miejsce Pracy)
to wystawa zorganizowana we Wrocławiu w 1929 roku w dzielnicy Dąbie przez śląski oddział związku Deutsche Werkbundu zrzeszającego architektów, artystów, rzemieślników i przemysłowców. Jej zadaniem było przedstawienie nowego, taniego budownictwa, na które składały się małe i średnie mieszkania. Wzorcowe osiedle powstało między dzisiejszymi ulicami: Zygmunta Wróblewskiego, Tramwajową, Edwarda Dembowskiego, Zielonego Dębu i Mikołaja Kopernika, sfinansowane przez wrocławskie Towarzystwo Budowy Osiedli. Do realizacji zaproszono 11 śląskich architektów dając im zarazem pełną swobodę twórczą. Byli to: Paul Heim, Albert Kempter, Theodor Effenberger, Ludwig Moshamer, Heinrich Lauterbach, Paul Häusler, Moritz Hadda, Emil Lange, Gustav Wolf oraz Hans Scharoun i Adolf Rading.
Na wystawie pokazano 32 z planowanych 37 budynków mieszkalnych: modelowe domy jednorodzinne wolno stojące, bliźniacze i szeregowe, różne formy budynku wielorodzinnego, ponadto rozebrane po wystawie przykładowe biura i gospodarstwo rolne. Szczególnie interesującym obiektem wystawy jest dom dla samotnych i młodych małżeństw projektu Scharouna. Również wyposażenie wnętrz poszczególnych obiektów zostało specjalnie zaprojektowane. Pamiętano także o terenach rekreacyjnych, a nawet zbudowano modelowe przedszkole.
- Staramy się o pieniądze na dalsze filmy, a osoby zainteresowane zaangażowaniem się finansowym w produkcję, zapraszamy do kontaktu – mówi Aleksandra Wojtaszek. Autorki serii zwróciły się z projektem m.in. do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i do biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
– Wymyśliłyśmy ten cykl, by przypomnieć nowatorskie pomysły, jakie realizowano na Dolnym Śląsku – mówią autorki projektu filmowego.
Agnieszka Kołodyńska
Dokumety Olgi Matuszewskiej o modernizmie zobaczyć można na jej blogu Modernizm. Projekt filmowy