Zaczęło się od małżeństwa Kalinowiczów
To zainteresowaniu małżeństwa nauczycieli – Zenona i Elżbiety Kalinowiczów – dzisiejszy Wrocławski Teatr Lalek zawdzięcza swoje początki. Oboje zafascynowani teatrem lalkowym, pracowali w czasie wojny m.in. na scenie lalkowej w Nowosybirsku, a po przyjeździe do Polski zdecydowali się osiąść we Wrocławiu.
Pierwszym kierunkiem był wprawdzie Poznań, ale w zniszczonym mieście nie było możliwości zdobycia mieszkania dla dwojga artystów. Stolica Dolnego Śląska okazała się zdecydowanie lepszą destynacją, a na miejscu pomogła Kalinowiczom m.in. Irena Solska, wybitna polska aktorka, która po wojnie działała na tych terenach.
Salę teatralną udało się załatwić w budynku przy ulicy Rzeźniczej 12 (dziś mieści się pod tym adresem Wrocławski Teatr Współczesny). Sporo trzeba było jednak zmienić – scenę zaprojektowano przed wojną dla kameralnych raczej spektakli z niewielką scenografią, a widownię na 450 miejsc, także zniszczony budynek wymagał remontu, który przeprowadzono latem 1946 r. Doposażenie teatru leżało w dużej mierze w gestii założycieli (legenda głosi, że Elżbieta Kalinowicz sprzedała na ten cel swoją obrączkę).
Pierwszym dyrektorem Teatru Lalki i Aktora został Zenon Kalinowicz, jego żona podjęła się reżyserii spektakli, występowała też w przedstawieniach. Inauguracyjny spektakl – kukiełkowe „Przygody Gęgorka” – odbył się w październiku 1946 roku, a do końca sezonu teatralnego 1946/1947 udało się jeszcze pokazać aż 5 premier, zagrać 116 przedstawień przy frekwencji 32 468 widzów. Potem zmieniały się kolejne lokalizacje teatru, w obecnej siedzibie, przy placu Teatralnym istnieje od lat 60., a cały budynek należy do niego od 1993 roku.
Wrocławski Teatr Lalek świętuje
Obchody 75-lecia zaczynają się premierą „Lalki Kafki”, ale wszystkie inne zaplanowane na tę okazję wydarzenia potrwają aż do 10 października. Wśród nich jest dzień otwarty teatru 3 października z wieloma atrakcjami, bo będą bezpłatne warsztaty dla rodzin, trasa turystyczna po budynku przy pl. Teatralnym, podczas której przespacerujemy się poznając zakamarki teatralne, pracowników, aktorów. Będzie można m.in. spróbować sił w animacji lalek czy przymierzyć kostiumy.
Publikacje specjalnie na jubileusz WTL
Świętowaniu 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek towarzyszą też dwie publikacje. Pierwsza pt. „Wrocławski Teatr Lalek. Tu jesteś u siebie” to przewodnik po teatrze, w którym przekazano najważniejsze historie, a dzieci będą mogły oswoić się z pojęciami związanymi z teatrem i sceną. Druga to esej dla dorosłych z rysem historycznym autorstwa teatrologa Huberta Michalaka, który został bezpłatnie udostępniony online. Została w nim przybliżona powojenna historia teatru i jego założycieli – Elżbiety i Zenona Kalinowiczów.
Dzień otwarty we Wrocławskim Teatrze Lalek
Spektakl / Dla dzieci / Warsztaty / Zajęcia dla dzieciWrocławski Teatr Lalek
Na 17 października (o 11.00) zaplanowano spacer teatralny śladami Elżbiety i Zenona Kalinowiczów, założycieli Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu, który pozwoli wspólnie przyjrzeć się historii miasta. Organizatorzy cofną się w czasie o 75 lat, do 1946 roku, bo to właśnie wtedy Kalinowiczowie przyjechali do Wrocławia.