wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Teatr Lalek ma 75 lat. Zapowiada wiele atrakcji

Wrocławski Teatr Lalek ma 75 lat. Zapowiada wiele atrakcji

Redakcja www.wroclaw.pl,

Wrocławski Teatr Lalek świętuje w październiku 75-lecie istnienia Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek świętuje w październiku 75-lecie istnienia

Wrocławski Teatr Lalek obchodzi 75. urodziny. Z tej okazji na niedzielę przygotowano zarówno dzień otwarty, podczas którego zajrzymy za kulisy ukochanej dziecięcej sceny i poznamy aktorów, jak i – a tu bez terminu – specjalne publikacje – dla młodszych (teatralny przewodnik) i dla starszych (historia teatru lalkowego w stolicy Dolnego Śląska).  

Reklama

Zaczęło się od małżeństwa Kalinowiczów

To zainteresowaniu małżeństwa nauczycieli – Zenona i Elżbiety Kalinowiczów – dzisiejszy Wrocławski Teatr Lalek  zawdzięcza swoje początki. Oboje zafascynowani teatrem lalkowym, pracowali w czasie wojny m.in. na scenie lalkowej w Nowosybirsku, a po przyjeździe do Polski zdecydowali się osiąść we Wrocławiu.

Pierwszym kierunkiem był wprawdzie Poznań, ale w zniszczonym mieście nie było możliwości zdobycia mieszkania dla dwojga artystów. Stolica Dolnego Śląska okazała się zdecydowanie lepszą destynacją, a na miejscu pomogła Kalinowiczom m.in. Irena Solska, wybitna polska aktorka, która po wojnie działała na tych terenach.

Salę teatralną udało się załatwić w budynku przy ulicy Rzeźniczej 12 (dziś mieści się pod tym adresem Wrocławski Teatr Współczesny). Sporo trzeba było jednak zmienić – scenę zaprojektowano przed wojną dla kameralnych raczej spektakli z niewielką scenografią, a widownię na 450 miejsc, także zniszczony budynek wymagał remontu, który przeprowadzono latem 1946 r. Doposażenie teatru leżało w dużej mierze w gestii założycieli (legenda głosi, że Elżbieta Kalinowicz sprzedała na ten cel swoją obrączkę).

Pierwszym dyrektorem Teatru Lalki i Aktora został Zenon Kalinowicz, jego żona podjęła się reżyserii spektakli, występowała też w przedstawieniach. Inauguracyjny spektakl – kukiełkowe „Przygody Gęgorka” – odbył się w październiku 1946 roku, a do końca sezonu teatralnego 1946/1947 udało się jeszcze pokazać aż 5 premier, zagrać 116 przedstawień przy frekwencji 32 468 widzów. Potem zmieniały się kolejne lokalizacje teatru, w obecnej siedzibie, przy placu Teatralnym istnieje od lat 60., a cały budynek należy do niego od 1993 roku. 

Wrocławski Teatr Lalek świętuje

Obchody 75-lecia zaczynają się premierą „Lalki Kafki”, ale wszystkie inne zaplanowane na tę okazję wydarzenia potrwają aż do 10 października. Wśród nich jest dzień otwarty teatru 3 października z wieloma atrakcjami, bo będą bezpłatne warsztaty dla rodzin, trasa turystyczna po budynku przy pl. Teatralnym, podczas której przespacerujemy się poznając zakamarki teatralne, pracowników, aktorów. Będzie można m.in. spróbować sił w animacji lalek czy przymierzyć kostiumy.

Publikacje specjalnie na jubileusz WTL

Świętowaniu 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek towarzyszą też dwie publikacje. Pierwsza pt. „Wrocławski Teatr Lalek. Tu jesteś u siebie” to przewodnik po teatrze, w którym przekazano najważniejsze historie, a dzieci będą mogły oswoić się z pojęciami związanymi z teatrem i sceną. Druga to esej dla dorosłych z rysem historycznym autorstwa teatrologa Huberta Michalaka, który został bezpłatnie udostępniony online. Została w nim przybliżona powojenna historia teatru i jego założycieli – Elżbiety i Zenona Kalinowiczów.

Dzień otwarty we Wrocławskim Teatrze Lalek

Dzień otwarty we Wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl / Dla dzieci / Warsztaty / Zajęcia dla dzieci
Termin 3 października 2021 od 10:30 do 15:00

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Na 17 października (o 11.00) zaplanowano spacer teatralny śladami  Elżbiety i Zenona Kalinowiczów, założycieli Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu, który pozwoli wspólnie przyjrzeć się historii miasta. Organizatorzy cofną się w czasie o 75 lat, do 1946 roku, bo to właśnie wtedy Kalinowiczowie przyjechali do Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl