wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kolejna odsłona Wrocławskiego Programu Wydawniczego – ścieżki dla wydawców

Kolejna odsłona Wrocławskiego Programu Wydawniczego – ścieżki dla wydawców

Redakcja www.wroclaw.pl,

Strefa Kultury Wrocław fot. Marcin Jędrzejczak cc
Strefa Kultury Wrocław

Do 30 listopada br. przyjmowane będą wnioski do Wrocławskiego Programu Wydawniczego na rok 2022. Prowadzona przez Strefę Kultury Wrocław inicjatywa wspiera finansowo wydawców książek i czasopism, tworzonych przez autorów z Wrocławia i Dolnego Śląska lub podejmujących tematykę lokalną.

Reklama

Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach:

  • książki poświęcone Wrocławiowi lub regionowi
  • prezentujące dowolną dziedzinę twórczości czasopisma o profilu kulturalno-artystycznym.

Dotychczas w ramach programu ukazało się blisko 100 publikacji książkowych i prasowych, m.in. „Rita Baum”, „Chidusz”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, „Rock we Wrocławiu”, „Sztuka podręczna Wrocławia” czy „Orbis Wratislaviae”.

Program Wydawniczy Książki 

Podstawowym kryterium oceny publikacji będzie powiązanie autora i tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, rozumianym również jako część Europy Wschodniej. Wsparcie finansowe kierowane jest przede wszystkim do wydawców zapewniających wartościowe teksty, stabilny potencjał organizacyjny oraz wysoki poziom edytorski i redaktorski realizowanych publikacji.

Pod uwagę przy ocenie projektów książek będą brane również walory artystyczne, poznawcze i społeczne publikacji, a także powiązanie osoby autora i podejmowanej tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Ważne kryterium to  doświadczenie wydawców w działalności wydawniczej, umiejętność efektywnej promocji i dystrybucji wydawanych publikacji, a także zwiększanie ich dostępności poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii (np. udostępnianie w formie e-booków i audiobooków).

Ocenie ekspertów programu będą też podlegały założenia budżetowe projektów.

Wrocławski Program Wydawniczy

źródło: Strefa Kultury Wrocław

Program Wydawniczy Czasopisma

Dotyczy wsparcia dla czasopism o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny w Polsce i Europie. Program ma promować czasopisma o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji oraz te, które rozwinęły się i zyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach.

Ocenie podlegają m.in.: różnorodność tematów i wartość merytoryczna tekstów, powiązanie z Dolnym Śląskiem poprzez autorów i podejmowaną tematykę, opiniotwórczość czasopisma. Istotne podczas oceny będą jakość graficzna i edytorska czasopisma, poziom opracowania redakcyjnego, doświadczenie wydawcy, planowane formy dystrybucji (np. udostępnienie w formie wydania elektronicznego, dostęp przez stronę internetową). Oceniane będą również założenia budżetowe projektu.

Wrocławski Program Wydawniczy, czasopismo Rita Baum

źródło: Strefa Kultury Wrocław

Nabór do Wrocławskiego Programu Wydawniczego – ścieżki dla wydawców trwa do 30 listopada 2021 r. Tutaj znajdują się regulamin, formularze wniosków oraz pozostałe załączniki (karty oceny i wzór umowy) Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

O Wrocławskim Programie Wydawniczego 

Celem Wrocławskiego Programu Wydawniczego jest propagowanie wartościowej literatury, skupiającej się bardziej na walorach artystycznych i merytorycznych niż potencjale komercyjnym, a także wspieranie czasopism o profilu kulturalno-artystycznym.

Program jest skierowany do wydawnictw i organizacji pozarządowych. Przewiduje wspieranie twórczości i autorów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem – rozumianym również szerzej, jako część Europy Wschodniej. Komisja konkursowa wybiera książki i czasopisma, które Strefa Kultury Wrocław wesprze finansowo w formie koedycji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl