Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach:
- książki poświęcone Wrocławiowi lub regionowi
- prezentujące dowolną dziedzinę twórczości czasopisma o profilu kulturalno-artystycznym.
Dotychczas w ramach programu ukazało się blisko 100 publikacji książkowych i prasowych, m.in. „Rita Baum”, „Chidusz”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, „Rock we Wrocławiu”, „Sztuka podręczna Wrocławia” czy „Orbis Wratislaviae”.
Program Wydawniczy Książki
Podstawowym kryterium oceny publikacji będzie powiązanie autora i tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, rozumianym również jako część Europy Wschodniej. Wsparcie finansowe kierowane jest przede wszystkim do wydawców zapewniających wartościowe teksty, stabilny potencjał organizacyjny oraz wysoki poziom edytorski i redaktorski realizowanych publikacji.
Pod uwagę przy ocenie projektów książek będą brane również walory artystyczne, poznawcze i społeczne publikacji, a także powiązanie osoby autora i podejmowanej tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Ważne kryterium to doświadczenie wydawców w działalności wydawniczej, umiejętność efektywnej promocji i dystrybucji wydawanych publikacji, a także zwiększanie ich dostępności poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii (np. udostępnianie w formie e-booków i audiobooków).
Ocenie ekspertów programu będą też podlegały założenia budżetowe projektów.
źródło: Strefa Kultury Wrocław
Program Wydawniczy Czasopisma
Dotyczy wsparcia dla czasopism o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny w Polsce i Europie. Program ma promować czasopisma o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji oraz te, które rozwinęły się i zyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach.
Ocenie podlegają m.in.: różnorodność tematów i wartość merytoryczna tekstów, powiązanie z Dolnym Śląskiem poprzez autorów i podejmowaną tematykę, opiniotwórczość czasopisma. Istotne podczas oceny będą jakość graficzna i edytorska czasopisma, poziom opracowania redakcyjnego, doświadczenie wydawcy, planowane formy dystrybucji (np. udostępnienie w formie wydania elektronicznego, dostęp przez stronę internetową). Oceniane będą również założenia budżetowe projektu.
źródło: Strefa Kultury Wrocław
Nabór do Wrocławskiego Programu Wydawniczego – ścieżki dla wydawców trwa do 30 listopada 2021 r. Tutaj znajdują się regulamin, formularze wniosków oraz pozostałe załączniki (karty oceny i wzór umowy) Wrocławskiego Programu Wydawniczego.
O Wrocławskim Programie Wydawniczego
Celem Wrocławskiego Programu Wydawniczego jest propagowanie wartościowej literatury, skupiającej się bardziej na walorach artystycznych i merytorycznych niż potencjale komercyjnym, a także wspieranie czasopism o profilu kulturalno-artystycznym.
Program jest skierowany do wydawnictw i organizacji pozarządowych. Przewiduje wspieranie twórczości i autorów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem – rozumianym również szerzej, jako część Europy Wschodniej. Komisja konkursowa wybiera książki i czasopisma, które Strefa Kultury Wrocław wesprze finansowo w formie koedycji.