W minionych latach przyznawane były Wrocławska Nagroda Muzyczna (od 2000 roku) i Wrocławska Nagroda Teatralna (od 2005 roku). W tym roku nie tylko dołączono nowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk wizualnych, ale przemianowano laur na Wrocławską Nagrodę Artystyczną.
Nominowani zostali:
Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Muzyka (muzyka poważna)
- Piotr Alexewicz za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje - nie tylko Chopinowskiej - muzyki fortepianowej.
- Ensemble Kompopolex za wysoki poziom artystyczny i prawykonania współczesnych utworów polskich kompozytorów.
- Giancarlo Guerrero za mistrzowskie rezultaty współpracy z NFM Filharmonią Wrocławską oraz doskonałe, dokonane wspólnie, nagrania płytowe: „Violin on stage” z udziałem Bomsori Kim (wydane przez Deutsche Grammophone) oraz „Brahms” (wydane przez NFM).
- Paweł Romańczuk za twórcze działania muzyczne i projekt kompozytorski „Chladni” z udziałem osób niewidomych i niesłyszących.
- Justyna Skoczek, Paweł Jabłczyński, Bartosz Porczyk za oryginalne i spełnione wersje pieśni Mieczysława Karłowicza na płycie wydanej przez Anagram Records.
Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Muzyka (muzyka rozrywkowa)
- Marcin Cichy i Igor Pudło – zespół Skalpel za płytę „Highlight” – harmoniczne bogactwo, oryginalność i nieustanne poszukiwanie brzmień.
- Matylda Gerber za działania muzyczne w zespołach Sneaky Jesus i Ślina.
- Marek Pędziwiatr za twórcze działania muzyczne z zespołami EABS i Błoto.
- Piotr Rachoń Quartet za płytę „Amazonia” wydaną przez V Records we Wrocławiu.
- Michał Wilczyński za długofalowy projekt polegający na digitalizacji archiwalnej muzyki do polskich filmów ze zbiorów CeTA (Centrum Technologii Audiowizualnych).
Kapituła nagrody muzycznej:
- Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław
- Ewa Łyczkowska, Wydział Kultury UM Wrocławia
- Piotr Michałowski, muzykolog
- Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
- Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl
- Sławomir Wieczorek, muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Teatr
- Agnieszka Kwietniewska za różnorodność głębokich kreacji scenicznych kobiet, matek i artystek w spektaklach: „Mojżesz”, „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie”, „Planeta małp” oraz „Rzywot część pierwsza: rozpadająca się biografia” w Teatrze Polskim w Podziemiu.
- Marcin Liber za reżyserię spektakli „Planeta małp” w Teatrze Polskim w Podziemiu i „Rzeźnia numer pięć” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, za nieustannie krytyczny i odkrywczy ogląd świata w obliczu zagłady ekologicznej.
- Jerzy Senator za fenomenalną, doskonale rezonującą ze współczesnością kreację skomplikowanej, uwikłanej w konwenanse i grę pozorów postaci Jörgena Hofmeestera w spektaklu „Tirza” w reż. Pawła Miśkiewicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
- Marta Streker za reżyserię spektaklu online „Polskie rymowanki albo ceremonie” we Wrocławskim Teatrze Lalek – niezwykły eksperyment teatralny skierowany do młodej publiczności.
- Jakub Tabisz i Krzysztof Kopka za przygotowanie różnorodnego tematycznie oraz inkluzyjnego festiwalu „Paragraf/Artykuł” dotykającego najbardziej nurtujących problemów społecznych.
Kapituła nagrody teatralnej:
- Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław,
- Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny miesięcznika „Teatr”
- Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”
- Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
- Piotr Rudzki, krytyk teatralny, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
- Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl
- Anna Tatarska, Wydział Kultury UM Wrocławia.
Wrocławska Nagroda Artystyczna. Kategoria: Sztuki wizualne
- Beata Bartecka i Łukasz Rusznica za niespotykaną wnikliwość i wrażliwość w wykorzystaniu archiwalnych zdjęć i ich publikację w formie artystycznej książki „How to look natural in photos” (2021, wyd. OPT & Palm* Studios).
- Paweł Baśnik za umiejętne wykorzystanie konwencjonalnego malarstwa w prezentacji aktualnych treści.
- Kasia Kmita za wystawę „Ćwiczenia z wyobraźni” w Muzeum Architektury, oryginalne nawiązanie do wartości Sympozjum ’70.
- Karina Marusińska za oryginale podejście do rzemiosła i materii ceramicznej oraz promowanie czułości w przestrzeni publicznej.
- Ala Savashewich za sugestywne ukazanie sytuacji przybysza, jego tożsamości, traumy, narodowości w kontekście wolności osobistej.
Kapituła nagrody sztuk wizualnych
- Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury UM Wrocławia
- Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
- Maciek Przestalski, dziennikarz Radio RAM, Radio Wrocław Kultura
- Katarzyna Roj, kuratorka, Galeria Dizajn BWA
- Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki, red. nacz. miesięcznika „Format”.
Gala wręczenia nagród Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w grudniu
Zwycięzców poznamy w poniedziałek 6 grudnia w Narodowym Forum Muzyki podczas specjalnej gali. Prezydent Wrocławia wręczy Wrocławską Nagrodę Artystyczną w trzech głównych kategoriach.
Program muzyczny na ten wieczór przygotował skrzypek Marcin Markowicz, laureat Nagrody Muzycznej Wrocławia 2019, który wystąpi z Lutosławski Quartet.