wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wrocław na miarę naszych możliwości

Trwa Dolnośląski Festiwal Architektury, w ramach którego można zwiedzać wystawy poświęcone architekturze, brać udział w warsztatach i nietypowych wycieczkach po mieście, poznając architektów wrocławskich i ich budowle.

W Muzeum Architektury oglądać można do soboty (26 października) wystawę "1:200 Wrocław na miarę naszych możliwości".  Wystawa prezentuje koncepcje przebudowy wybranych obszarów centrum Wrocławia, ulic: Powstańców Śląskich, Piotra Skargi, Piłsudskiego i Świdnickiej, oraz Nowego Targu, wykonane w latach 2009—2013 przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w ramach zajęć z „Projektowania architektonicznego obiektów użyteczności publicznej” oraz „Studium projektowego zabudowa usługowo-mieszkaniowa w mieście”, prowadzonych w Zakładzie Architektury Budynków Społeczno-Usługowych przez: Pawła Kirschke, Elżbietę Komarzyńską, Leszka Konarzewskiego, Andrzeja Koniecznego  i Stanisława Lose.

Wizje te pokazują potencjał miejsc strategicznych dla Wrocławia i wyprzedzają inwestycje odkładane latami na tych obszarach. Działania projektowe studentów, poprzedzone analizami historycznymi i urbanistycznymi, odbywają się  na podstawie obowiązujących planów miejscowych podlegających,, w miarę potrzeb twórczych, korekcie. Projekty budynków, które w ramach procesu dydaktycznego opracowane są kompleksowo: program funkcjonalny, PZT w skali 1:500, rzuty, przekroje, elewacje i model w skali 1:200; na wystawie zaprezentowano w formie wykonanych przez grupy studentów makiet, budujących całe pierzeje ulic i placów. Te wspólne kompozycje mają znamiona spontaniczności i zapewne stanowią jeszcze „nieoszlifowane diamenty”, mogą być jednak znakomitym zaczynem dyskusji na temat przyszłości „zapalnych” rejonów centrum Wrocławia. Dziś miejsca te straszą pustkami lub chaotyczną, zdekapitalizowaną  i niekompletną zabudową, zaś w pracach studentów stają się alejami i wielkomiejskimi placami.

A

Wystawa czynna jest do 26 października, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl