wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Teatralne granty 2021 dla Wrocławia. MKiDN dostrzegło trzy projekty

Teatralne granty 2021 dla Wrocławia. MKiDN dostrzegło trzy projekty

Redakcja www.wroclaw.pl,

Jednym z beneficjentów została jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG Dialog Wrocław
Jednym z beneficjentów została jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG

Popłyną pieniądze z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Teatr”. W konkursie na te dotacje mogły brać udział samorządowe instytucje kultury czy organizacje pozarządowe – jak stowarzyszenia i fundacje. Jeśli chodzi o Wrocław, tylko trzy projekty „zapunktowały” u ekspertów i ministra ta tyle, że otrzymają finansowe wsparcie.

Reklama

„Strategicznym celem programu jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze. Celem programu jest zarówno wspieranie przedsięwzięć kultywujących tradycję i nawiązujących do najwybitniejszych osiągnięć teatru dramatycznego, jak i projektów skoncentrowanych na kreowaniu nowych wartości, nastawionych na, nierzadko krytyczny, dyskurs o współczesnej rzeczywistości i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej” – taki zapis odnośnie do programu „Teatr” widnieje w ogłoszeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie programów z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na rok 2021. 

Nabór do konkursu trwał do 30 listopada 2020 r., ale wnioskodawcy musieli czekać na rozstrzygnięcie ponad dwa miesiące dłużej, niż zapisano to w regulaminie. Resort kultury i sportu tłumaczył to i pandemią, i tym, że napłynęło dużo wniosków.

Budżet programu „Teatr” ministerstwo określiło na poziomie 8,2 mln zł. Dziś wiemy, że na dotację z tej puli zielone światło dostały trzy wrocławskie projekty, kilkanaście innych, które mają się odbyć w naszym mieście, nie uzyskało natomiast akceptacji.

Dialog, Różewicz i Beckett

Eksperci, a ostatecznie minister Gliński zdecydowali, że dofinansowanie dostaną we Wrocławiu: 

 • 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG – WROCŁAW 2021, który planowany jest na 9-16 października – o co wnioskowała Strefa Kultury Wrocław – w wysokości 200 tys. zł
 • Festiwal Dramatu „Zawsze Różewicz” – Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego – 50 tys. zł (tj. ok. połowy mniej niż zakładał wniosek)
 • „Back to Beckett” – Stowarzyszenie Teatr ZAR – 50 tys. zł

Mogą się odwołać lub nie 

Wystarczającej liczby punktów nie otrzymały od ministerstwa natomiast niżej wymienione inicjatywy teatralne, które planowane są na wrocławskim gruncie kulturalnym. Projektodawcy mają możliwość odwołania się od decyzji resortu – do 18 kwietnia br.

 • Dolnośląskie Spotkania Monodramu SOLO Fest – wnioskował Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu 
 • Bohater. dok – opowieści o zwykłym człowieku oraz Złowione – sceniczne odczytania poematów Tadeusza Różewicza – wn. Instytut im. Jerzego Grotowskiego
 • SLAM MIMICZNY oraz  (R)EWOLUCJE – wn.  Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
 • TEATR KRÓTKOMETRAŻOWY – wn. Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
 • Przygotowanie i realizacja spektaklu „Kim jesteś Andronikusie?” – wn. Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” 
 • 21. Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich – wn. Centrum Kultury Agora
 • „Mojry” – premiera spektaklu Teatru ZAR – wn. Stowarzyszenie Teatr ZAR
 • „Mateusz Jehowita” – spektakl teatralny we Wrocławiu. Od religijności do katastrofy. Duchowe wędrowanie – wn. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Europeum”
 • „Chłopiec ptak i anioł” Przemysław Wojcieszek – wn. Teatr Trzy Krzesła – Drei Stühle ” Tři židle. Cykl spektakli „Cool Polonia”, edycja polska we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl