wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Szczepan Twardoch reżyserem sztuki „Byk”. Obejrzymy ją w Instytucie Grotowskiego [BILETY, CENA, DATA]
na zdjęciu Robert Talarczyk w monodramie Szczepana Twardocha „Byk” fot. Przemysław Jendroska cc
na zdjęciu Robert Talarczyk w monodramie Szczepana Twardocha „Byk”

To wyjątkowa okazja, aby we Wrocławiu po raz pierwszy obejrzeć spektakl „Byk” w reżyserii Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka, który miał premierę wiosną 2022 r. w Warszawie, a jest koprodukcją m.in. STUDIO teatrgalerii z Instytutem Grotowskiego. „Byk” to opowiedziana przez jednego bohatera, ale w dwóch językach, historia Śląska. Spektakle „Byka” obejrzymy w Instytucie Grotowskiego od 4 do 6 listopada.

Reklama

Trwa moda na Śląsk, a do popularności przyczyniali się od lat – najpierw Kazimierz Kutz, niestrudzony bard śląskiej kultury w swoich filmach – potem zarówno zespół Myslovitz, Szczepan Twardoch, który śląskim rodowodem szczyci się przy każdej okazji czy wreszcie Zbigniew Rokita, autor nagrodzonej Nike książki „Kajś”.

Wrocławska premiera spektaklu „Byk” - bilety

Kanwą spektaklu, który obejrzymy w Teatrze Grotowskiego 4-6 listopada 2022 jest tekst dramatyczny Szczepana Twardocha „Byk”. Jego bohater Robert Mamok (w tej roli Robert Talarczyk) opowiada w dwóch językach (po polsku i po śląsku) o własnej tożsamości – klasowej i etnicznej. „Mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą” – zapowiadają organizatorzy.

W tekście Zbigniewa Rokity, który zapowiadał spektakl „Byk” autor książki „Kajś” pisze, że po 1945 roku Polskę zszywano na nowo z różnych kawałków, a po 1989 roku Ślązacy okazali się szwem, który w tej patchworkowej krainie uparcie nie chce się wchłonąć.

„Ich pamięć okazała się bluźniercza, heretycka z tymi wszystkimi ōpami w mundurach barwy feldgrau i tużpowojennymi obozami koncentracyjnymi. Ślązacy stali się klockiem lego, na który polska stopa od czasu do czasu nadepnie”. 

Bilety w cenach ulgowy 25 zł, normalny 35 zł można kupić na stronie internetowej Instytutu Grotowskiego.

Opowieść w stylu Szczepana Twardocha

W recenzji po premierze Przemek Gulda pisał we „Wprost”, że „Byk” jest o tym, czym jest Śląsk, na czym polega jego specyfika etniczna, obyczajowa i językowa, co go od owej całej reszty Polski różni i dlaczego Śląsk jej nienawidzi - w spektaklu padają mocne słowa o „śląskiej ksenofobii”. Dodał też, że to bardzo typowa Twardochowa opowieść, w której odnaleźć można stałe motywy jego pisarstwa.

„Zdaje sobie sprawę, że śląski rodowód i wychowanie miały kluczowe znaczenie dla tego, kim jest dziś. Trochę tego nienawidzi, ale trochę jest z tego dumny. Nienawidzi też nie-Ślązaków, Polaków, chociaż zarazem bardzo zajadle stara się pokazać, że Polakiem jest wzorowym” – podkreśla Gulda. 

W spektaklu „Byk” grający główną rolę i współreżyserujący Talarczyk sporą część swojego monologu mówi po śląsku. To będzie wyzwanie dla sporej części publiczności nie osłuchanej z mową. A pozostała część historii jest opowiadana po polsku. I pozostanie w pamięci fanom powieści Szczepana Twardocha i jego charakterystycznego, bardzo męskiego stylu.

„Miękki, słaby, chociaż wielki jak byk, idiota, idiota, idiota. A wszyscy myślą, że jestem taki twardy, nie do zajebania. Bo to prawda, jestem nie do zajebania. Jestem jak bunkier, nie ugryziesz. Nie tacy, kurwa, próbowali. Nie zajebiesz. Jestem bykiem. Patrzcie, kurwa. Jestem jak bunkier, nie ukruszysz. Jestem nie do zajebania. Idiota. Ale nie do zajebania. Rozumiesz?”.
fragment Byka Szczepana Twardocha

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl