wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Prof. Urszula Glensk nominowana do Nagrody Nike za biografię rodziny Hirszfeldów

Prof. Urszula Glensk nominowana do Nagrody Nike za biografię rodziny Hirszfeldów

Data publikacji: Autor:

Profesor Urszula Glensk, wrocławska literaturoznawczyni, została nominowana do Nagrody Nike za książkę „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” poświęconą małżeństwu Hirszeldów, Ludwikowi, wybitnemu immunologowi i jego żonie Hannie, która tworzyła wrocławską szkołę pediatryczną. Werdykt jury Nike 2019 poznamy 6 października.

Reklama

Wrocławska literaturoznawczyni jest na co dzień pracownikiem naukowym w Zakładzie Form Literackich i Dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Biografia profesor Urszuli Glensk jest jedną z dwudziestu nominowanych przez jurorów książek. W tym roku wśród dostrzeżonych autorów są m.in. Dorota Masłowska, Marta Podgórnik, Mariusz Szczygieł, Joanna Tokarska-Bakir i Szczepan Twardoch. Spośród grona 20 autorów i ich książek na początku września wyłonionych zostanie 7 finalistów, zaś ostateczny werdykt ogłoszony zostanie w niedzielę 6 października. 

Nagroda Literacka Nike co roku

Przyznawana jest co roku za najlepszą książkę roku minionego. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury, a nominować można książki wszystkich gatunków literackich.

Tom „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”

ukazał się w grudniu ubiegłego roku nakładem krakowskiego Universitasu. Olga Tokarczuk napisała o książce, że to fascynująca i niezwykle treściwa biografia genialnego polskiego immunologa, którego życie i praca naukowa ściśle splatały się z historią Polski pierwszej połowy XX wieku, dodając: „Dowiedziałam się z tej książki więcej niż z niejednego podręcznika do historii”.

Profesor Urszula Glensk przybliża życie naukowe, ale i osobiste Ludwika i Hanny Hirszfeldów, niezwykłego małżeństwa, które do Wrocławia przyjechało tuż po wojnie, w 1946 roku. Tu Ludwik Hirszfeld utworzył Wydział Lekarski na powstającej polskiej uczelni, był także tegoż wydziału pierwszym dziekanem oraz kierownikiem Katedry Mikrobiologii i Immunologii. Jego pomysłem był wreszcie założony w 1952 roku Zakład Mikrobiologii Lekarskiej (obecnie Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej), który nosi dziś jego imię.

Wśród największych przedwojennych zasług Ludwika Hirszfelda było odkrycie (wspólnie z Emilem von Dungernem) prawa dziedziczenia grup krwi, które oznaczył jako A, B i 0. Tą terminologię przyjął pod koniec lat 20. XX wieku cały świat.

Z kolei Hanna Hirszfeld była znakomitym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, a także twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama