wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Prawo do kultury – wrocławski panel ekspertów

Reportaż z pierwszego roboczego panelu ekspertów „Prawo do kultury” oglądać można na stronach TVP Kultura. Dyskutanci zastanawiali się, czy prawo każdego obywatela do kultury powinno być oficjalnie unormowane.

Reklama

Panel zorganizowało Narodowe Centrum Kultury oraz Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. We Wrocławiu, 6 marca dyskutowali m.in. Krzysztof Dudek dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Robert Palmer niezależny ekspert, prof. Andreas Wiesand dyrektor ERICarts, prof. Anna Zeidler-Janiszewska SWPS, prof. Jacek Purchla dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, Magdalena Vasaryova była Ambasador Słowacji w Polsce. Opiekunem merytorycznym projektu jest prof. Anna Młynarska-Sobaczewska, moderatorem dyskusji była Katarzyna Janowska dyrektor TVP Kultura.

Eksperci zapoznali się z wynikami badań „Obiegi kultury” prowadzonych przez dr Mirosława Filiciaka SWPS i Alka Tarkowskiego z Centrum Cyfrowego. Wynika z nich, że aż 35 proc. Polaków korzysta z tzw. nieformalnych nowych form uczestnictwa w kulturze, czyli internetu umożliwiającego oglądanie filmów i innych treści on-line oraz „ściągania” muzyki i filmów.  – Nie zajmowaliśmy się kwestią prawną, czy legalnością tych działań – podkreśla Alek Tarkowski. – Interesowało nas wyłącznie ile osób wymienia ze sobą treści i korzysta z nich w ten sposób.

Dyskutanci zastanawiali się też nad kwestią bezpłatnego dostępu do kultury finansowanej z publicznych pieniędzy, nad tym jak np. TVP powinna wypełniać swoją misję i zachęcać odbiorców do kontaktu z kulturą wysoką i tym samym kształtować normę społeczną. – W serialach telewizyjnych nie ma żadnej kultury, a powinny one  pokazywać, że wyjście do opery, czy do galerii to rzecz normalna – przekonuje Jacek Wasilewski, medioznawca.

 

 

Dostęp do kultury ma też ułatwić Europejska Stolica Kultury. - Idea Europejskiej Stolicy Kultury stała się przez lata narzędziem do rewitalizacji i kreowania marki miasta – mówi Robert Palmer, niezależny ekspert. – Wrocław ma szansę odnowić sposób myślenia o ESK wprowadzając równowagę między rozwojem kulturalnym, ekonomicznym i społecznym ESK.

 

Eksperci zastanawiali się też nad kwestiami prawnymi – nad zakresem i treścią prawa do kultury i obowiązkami instytucji zobligowanymi do jego ochrony w prawodawstwie europejskim i krajowym. Konkluzje wypracowane podczas panelu mają się stać początkiem drogi do wpisania prawa do kultury jako jednego z praw człowieka w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Panel był pierwszym z planowanego cyklu spotkań poświęconych Prawu do kultury. Wnioski płynące ze spotkania znajdą swoje podsumowanie w wydawnictwie, które ukaże się jeszcze w tym roku.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl