wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Palmy i pisanki wielkanocne w Muzeum Etnograficznym. W sobotę kiermasz
Kliknij, aby powiększyć
Wystawa w Muzeum Etnograficznym potrwa do 7 kwietnia, a dwa dni potem kiermasz Mat. pras.
Wystawa w Muzeum Etnograficznym potrwa do 7 kwietnia, a dwa dni potem kiermasz

Ta wystawa będzie zastrzykiem energii nie tylko na zbliżające się święta, ale też na trochę jeszcze ponurą wiosnę. Eksponowanie palm i pisanek jest już w Muzeum Etnograficznym tradycją, a towarzyszący temu wydarzeniu kiermasz (w tym roku 9 kwietnia), podczas którego można kupić fantastyczne wyroby ludowych artystów, jest absolutnym hitem. Wystawa potrwa do 7 kwietnia.

Reklama

Wystawa, która wraca co roku od 50 lat

Może trudno w to uwierzyć, ale palmy i pisanki wielkanocne oglądamy we wrocławskim Muzeum Etnograficznym co roku od ponad 50 lat! W tym roku wystawa jest szczególna, bo wraca po dwóch latach przerwy pandemicznej. 

Obejrzymy zarówno palmy wykonane według wzorów wileńskich (wykonywane przez przesiedleńców) wielobarwne, imponujących rozmiarów i skromne, wyplatane z suszonych i barwionych traw, ziół (krwawnik, tymotka), kwiatów (nieśmiertelnik), jak i pisanki sporządzone techniką batikową, rytowniczą (czyli „wydrapywanki”), ale też tzw. „oklejanki”, czyli jaja oklejane rdzeniem sitowia, albo skrawkami kolorowego papieru i tkaniny, a także „nalepianki” (ozdobione miniaturowymi wycinankami). To techniki tradycyjne, ale będą też jajka, które ubogacono wykorzystując specjalne wiertło artystyczne, czy...bursztyny.

– Jajko pełni w obrzędowości wielkanocnej funkcję magiczną – podkreśla kuratorka wystawy Dorota Jasnowska. – Wierzono, że posiada niezwykłą moc, zawiera w sobie życie, więc wykorzystywano je w wielu praktykach – zakopywano w ziemi, aby lepiej rodziła, taczano po zwierzętach, szczególnie po krowach, aby były tłuste i krągłe. Przed świętami dziewczęta przygotowywały niezliczoną ilość pisanek, aby nimi obdarowywać swoich ulubionych chłopców, a pisanki dla chrześniaków były wyjątkowym obrzędowym darem – dodaje Jasnowska.

Nie tylko jajka i palmy, także inne ozdoby świąteczne

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną także wyjątkowo barwne kwiaty z bibuły, które były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych, podkreślając wyjątkowość czasu świętowania. A także drewniane ptaszki, ceramiczne baranki, stroiki wielkanocne i wiele innych

Kiermasz wielkanocny w sobotę 9 kwietnia

W sobotę przed Niedzielą Palmową w Muzeum Etnograficznym wyczekiwany przez fanów, ale i kolekcjonerów kiermasz wielkanocny. W tym roku do wydarzenia dołączą dzieci z Ukrainy, które wraz z rodzicami przygotują stroiki, palmy i pisanki. Dochód ze sprzedaży wielkanocnych ozdób zasili konto Związku Ukraińców w Polsce, a akcja odbywa się w ramach Programu Integracyjnego „Razem we Wrocławiu” 2022–2023.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl