O bezdomności według Bertolda Brechta
„Otworzy się ziemia” – spektakl według tekstów i songów Bertolta Brechta z utworami wybitnych niemieckich kompozytorów (Kurta Weilla i Hannsa Eislera). Za aranżacje odpowiada w spektaklu Kuba Suchar (twórca muzyki teatralnej i filmowej, znany też z zespołu Robotobibok).
Reżyserujący spektakl Radek Stępień stawia pytania, które były też kluczowe dla Brechta, wybitnego niemieckiego dramaturga w czasach, kiedy m.in. bieda, frustracja i rosnące niezadowolenie spowodowały, że kapitalizm i faszyzm siały spustoszenie w ludzkich sercach i umysłach.
- Dlaczego jedni mają tak dużo, że nigdy nie uda im się wydać wszystkiego, a inni tak mało, żenie mogą pozwolić sobie na podstawowe środki do życia?
- Dlaczego jedni żyją w pałacach, otoczeni ogrodami i polami golfowymi, a inni wyrzucani są zeskromnych mieszkań bez podania przyczyny?
- Dlaczego człowiek, który upadł, skazywany jest przez społeczeństwo na wieczne upadanie?
- Jaka jest nasza odpowiedzialność wobec ludzi wykluczonych?
- Jak mogliśmy dopuścić do tak wielkich nierówności społecznych?
- Jaką karę poniesiemy, jeśli szybko z tym czegoś nie zrobimy?
Wykluczeni czy zasymilowani
Bohaterami spektaklu są ignorowani w wielkim mieście bezdomni (w ich role wcielają się aktorki i aktorzy), którzy zgodnie z propagowanymi przez Bertolda Brechta zasadami gry teatralnej, przeprowadzają „demontaż współczesnego człowieka”, zarówno wykluczonego jak i uspołecznionego. A to widzowie sami ocenią, czy te dwa „rodzaje” ludzi w ogóle się od siebie różnią.
Radek Stępień, reżyser spektaklu „Otworzy się ziemia” podkreśla, że pracując nad jego przygotowaniem wspólnie z zespołem przeprowadzili dwanaście wywiadów z podopiecznymi wrocławskich schronisk.