wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

NFM podczas wakacji. Koncerty w lipcu i w sierpniu

Narodowe Forum Muzyki nadrabia czas, który muzycy spędzili w odosobnieniu i przez całe wakacje możemy wybrać się na cztery koncerty – zarówno kameralne, jak i symfoniczne, nawet z domieszką jazzu. Na największe wydarzenie zapowiada się koncert chopinowski 6 sierpnia, swoiste preludium do rozpoczynającego się dzień później Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, z udziałem dyrektora artystycznego imprezy Piotra Palecznego.  

Reklama

Polish Cello Quartet, razem ale osobno

Na ogół grają wspólnie, jak to kwartet wiolonczelowy (założony przez absolwentów Akademii Muzycznych z Łodzi i Katowicach, od 2014 roku zespół Narodowego Forum Muzyki), ale podczas piątkowego koncertu 29 lipca czterech muzyków – Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch i Krzysztof Karpeta zagra w innej obsadzie – każdy z akompaniującym mu pianistą.

W repertuarze największe hity na śpiewny instrument – m.in. jedno z ostatnich wielkich arcydzieł Chopina – jego Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę (w interpretacji Tomasza Darocha i Marii Daroch-Kujawińskiej), czy Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian op. 10 Ludomira Różyckiego (zagrają Adam Krzeszowic i Anna Krzeszowiec). 

Koncert: Cello Meets Piano w NFM

Koncert: Cello Meets Piano w NFM

Termin 24 lipca 2020 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Przed Festiwalem Chopinowskim

Co roku festiwal w Dusznikach Zdroju rozpoczyna się w pierwszy piątek sierpnia, w tym roku będzie podobnie (7 sierpnia), a swoistym preludium do tego wydarzenia będzie czwartkowy koncert 6 sierpnia w NFM z udziałem Piotra Palecznego, dyrektora artystycznego Festiwalu Chopinowskiego i pod batutą wielkiego Antoniego Wita, który poprowadzi NFM Filharmonię Wrocławską.

Okazją jest 75-lecie dusznickiej imprezy, która w tym roku odbędzie się w zmienionej nieco formie, w cieniu epidemii. W programie wrocławskiego wieczoru nie mogło zabraknąć muzyki Chopina – Piotr Paleczny wykona I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, zaś w części drugiej zabrzmi rustykalna w klimacie VI Symfonia „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena (w sam raz na lato, jako że mamy tam i imitacje ptasich treli, i odgłosy burzy).

Jubileusz 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego

Jubileusz 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego

Koncert / Klasyczna
Termin 6 sierpnia 2020 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Paweł Mykietyn, muzyczny obywatel miasta

W piątek 14 sierpnia do NFM powraca dyrygent Bassem Akiki, którego wrocławianie pamiętają z wielu znakomitych koncertów muzyki wiedeńskiej, a także z okresu pracy w Operze Wrocławskiej, kiedy prowadził wiele spektakli w gmachu przy Świdnickiej. Tym razem w repetuarze wieczoru obok uwielbianych, a zorkiestrowanych przez Maurice'a Ravela „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego także II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna, którego z Wrocławiem łaczy naprawdę wiele.    

Tutaj jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów kończył Liceum Muzyczne (jednym z jego profesorów był Andrzej Kosendiak). W jednym z wywiadów kompozytor wspominał miasto: „Koniec komuny. Wrocław był wtedy takim polskim Belfastem. Pomarańczowe Alternatywa, koncerty punkowe, zadymy, pierwsze poważne fascynacje i rozczarowania”.

Andrzej Kosendiak zapamiętał Mykietyna jako „niepokornego młodego człowieka prowokującego otoczenie swoim sposobem bycia, poglądami, nawet wyglądem”. Nie stracili kontaktu. Już jako dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans zwrócił się do dawnego ucznia z prośbą o skomponowanie utworu na specjalne zamówienie. Powstała „Pasja według św. Marka”, dziś utwór należący do klasyki pierwszej dekady XXI wieku i zarejestrowany został na płycie.

Prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego odbyło się w ubiegłym roku – partię solową wykonał Marcin Zdunik, dyrygował Bassem Akiki, w tej samej obsadzie usłyszymy dzieło 14 sierpnia. Jedyną zmianą jest orkiestra – w 2019 roku Sinfonia Varsovia, w sierpniu tego roku będzie to NFM Filharmonia Wrocławska.

Koncert: Zdunik & Mykietyn w NFM

Koncert: Zdunik & Mykietyn w NFM

Koncert
Termin 14 sierpnia 2020 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Polish Cello Quartet i jazz

Czterech wiolonczelistów, których koncert był pierwszym wakacyjnym w NFM, również symbolicznie zakończy okres kanikuły występem nieco bardziej swobodnym gatunkowo, bo w sobotę 29 sierpnia zabrzmią polskie i zagraniczne piosenki, ale w...jazzowych aranżacjach.  

Koncert: Cellos Meet Jazz w NFM

Koncert: Cellos Meet Jazz w NFM

Koncert / Jazz
Termin 29 sierpnia 2020 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama