wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Narodowe Forum Muzyki – tu można także się uczyć. Zobaczcie projekty edukacyjne dla wszystkich [LISTA]
Na zdjęciu zespół The Cuban Latin Jazz na scenie NFM fot. Karol Sokołowski/NFM
Na zdjęciu zespół The Cuban Latin Jazz na scenie NFM

Wrocław wyrasta na pioniera edukacji muzycznej wśród dzieci i młodzieży. Nie za sprawą zajęć w szkołach, bo tu muzyki jest jak na lekarstwo, ale dzięki ofercie edukacyjnej Narodowego Forum Muzyki. Propozycje zajęć są przygotowane już dla najmniejszych wrocławian, ale uczyć mogą się także młodzi i seniorzy. Zobaczcie propozycje Centrum Edukacyjnego NFM, programy Śpiewająca Polska, Filharmonia Familijna, Akademia Melomana.

Reklama

Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM podkreśla, że mimo iż w Polsce są systemy, instytucje i placówki, które zajmują się edukacją powszechną potrzebne jest także Narodowe Forum Muzyki jako centrum edukacyjne. – Mamy poczucie misji, możliwości, fantastyczny zespół, wiemy, jak to robić, więc działamy – mówi dodając, że programy edukacyjne są otwarte dla różnych grup osób – od niemowlaków po seniorów. – Można do świata muzyki trafić na każdym etapie życia – przekonuje Andrzej Kosendiak. 

Obecna oferta NFM w dziedzinie kształcenia jest naprawdę bogata i przygotowuje przyszłych melomanów, ale i tych, którzy po prostu zainteresują się sztuką. 

Centrum Edukacyjne Narodowego Forum Muzyki

– To pionierska inicjatywa, bo żadna inna instytucja w Polsce nie ma w programie tak bogatej i różnorodnej siatki zajęć dla klientów indywidualnych. Nasza działalność spowoduje to, że za kilka lat będziemy pionierami na arenie międzynarodowej – nie ma wątpliwości Agnieszka Grudzień, zastępca kierownika działu edukacji i popularyzacji muzyki ds. Centrum Edukacyjnego.

W ofercie jest aż 18 rodzajów zajęć, nie tylko muzycznych, ale i tanecznych, wokalnych, logopedycznych, czy teatralnych. W pracy z maluchami wykorzystywane są koncepcje umuzykalniania opracowane m.in. przez E.E. Gordona, V. Sherborne i C. Orffa. 

W tygodniu do Centrum Edukacyjnego NFM przychodzi aż 900 dzieci, a organizatorzy zwracają uwagę, że to właśnie z miłości do nich i edukacji w 2015 roku powstało centrum. Dziś to dzieci, w przyszłości jednak kolejni melomani. 

Oferta skierowana jest nie tylko do dzieci 0-18 roku życia, ale także dla nauczycieli i wychowawców. Do dyspozycji są sale edukacyjne z najlepszym sprzętem muzycznym, animacyjnym.

Centrum Edukacyjne to także działalność warsztatowa, koncertowa. Przez 10 miesięcy odbyło się 60 warsztatów, koncertów.

Flagowymi projektami Centrum Edukacyjnego są Filharmonia Familijna, czy akcja „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”. 

Filharmonia Familijna – już ponad 400 tys. dzieci słuchało muzyki

Od 2005 roku wzięło w niej udział już ponad 400 tys. dzieci. Celem koncertów jest przygotowanie do aktywnego, świadomego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce. Wspólne wyjście z dziećmi na koncert w niedzielny poranek to doskonały pomysł na wartościowe spędzenie czasu z rodziną.

Pełne elementów teatralnych, tańca i dowcipu koncerty organizowane w ramach Filharmonii Familijnej bawią młodszych i starszych. Wychodzą z NFM podekscytowani i bogatsi w wiedzę o muzyce, przyswojoną w niezauważalny sposób dzięki wspólnej rozrywce. To zaproszenie do świata wybitnych kompozytorów różnych epok, do podróży w głąb muzycznej baśni, do poznania rozmaitych kultur. 

Filharmonia dla młodych (przez ostatnie pięć lat 60 tys. uczestników)

Koncerty dedykowane młodzieży z udziałem znakomitych muzyków, którzy wprowadzają słuchaczy w świat utworów i kompozytorów.

Akcja „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”

Czyli propagowanie idei wspólnego śpiewania, które jest w działalności edukacyjnej NFM wyjątkowo ważne. „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” to akcja społeczna powstała z inicjatywy dyrektora NFM – Andrzeja Kosendiaka – i prowadzona z powodzeniem od 2010 r. Do tej pory skorzystało z niej kilkadziesiąt tysięcy uczestników. 

Podczas cyklu warsztatów składającego się z trzech spotkań organizowanych w NFM – a także w szkołach rodzenia, bibliotekach, kawiarniach i wielu innych miejscach – uczestnicy dowiadują się, ile miłości i ciepła można przekazać dzieciom w śpiewie oraz uczą się kilku kołysanek, które skutecznie usypiają podopiecznych i gwarantują im kolorowe sny.

Akademia Chóralna NFM czyli jak rozśpiewać małych i dużych

Projekt, w którym realizowane są dwa programy edukacyjne – Śpiewająca Polska oraz Polski Narodowy Chór Młodzieżowy.

Śpiewająca Polska

Misją programu jest upowszechnienie śpiewu zespołowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako elementu edukacji muzycznej. – Jak wiadomo, edukacja w szkołach skupia się na innych przedmiotach, a dzieci nie mają okazji, aby śpiewać, misją jest umożliwienie im śpiewania, niezależnie od tego, czy mieszkają w miastach czy w obszarach wiejskich – tłumaczy Izabela Polakowska-Rybska, dyrektorka artystyczna i programowa programu Śpiewająca Polska. 

Rocznie angażowanych jest 250 chórów z całej Polski. W programie od 2005 roku wzięło udział prawie 3500 chórów, w sumie 100 000 dzieci z miast i obszarów wiejskich.

Innym celem jest również upowszechnianie polskiej muzyki współczesnej. – Zapraszamy współczesnych polskich kompozytorów do tworzenia specjalnie dla nas utworów na koncerty finałowe, a następnie je wydajemy, upowszechniamy dyrygentom chóralnym, nauczycielom, aby można było z nich korzystać w całej Polsce – wyjaśnia Izabela Polakowska-Rybska.

Nabór do programu startuje w ostatnim tygodniu października 2022 r. i potrwa do 20 listopada 2022 r.

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy

Misją główną jest tzw. Mistrzowski start. Program został zainicjowany w 2013 roku dzięki Agnieszce Franków-Żelazny (która jest jego dyrektorka artystyczną i programową). Daje możliwości muzykom i śpiewakom z całej Polski, zapewnia młodym ludziom przygotowanie do pracy w zawodowych zespołach.

Dzięki programowi młodzi śpiewacy z całej Polski nawiązują współpracę z muzykami światowej sławy i przygotowuje się ich do pracy w zawodowych zespołach. W ramach programu trwa współpraca z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa i występy na ważnych festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Singing Europe, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Organizatorzy cieszą się, że od blisko dekady przyczynili się do podniesienia kwalifikacji muzycznych ponad 1000 muzyków.

Nabór do programu startuje 1 listopada i potrwa do 20 listopada 2022 r.

Nowe projekty NFM – Akademia Melomana i Masterclass 

Akademia Melomana – wiedzieć więcej, słuchać muzyki lepiej

Dotychczas zapisało się 100 osób, które od 21 października korzysta z nowego projektu, jaki powstał z myślą o najwierniejszych słuchaczach. – Jest skierowany do wszystkich osób dorosłych, które chcą wiedzieć więcej i być świadomymi uczestnikami naszych koncertów. Nie ma grupy wiekowej, to studenci, osoby aktywne zawodowo i seniorzy – wylicza Paweł Mazur, kierownik działu edukacji i popularyzacji muzyki.

Podczas spotkań studenci poznają podstawy zasad muzyki oraz harmonii, będą też uczestniczyć w wykładach, m.in. z historii muzyki, oraz projektach warsztatowych, w tym z tańca ludowego, muzycznego teatru dźwięków czy emisji głosu. Ponadto członkowie Akademii odkryją zakamarki gmachu NFM i wezmą udział w wybranych próbach generalnych, koncertach kameralnych i symfonicznych organizowanych przez instytucję.

Studenci Akademii będą mogli dwukrotnie w danym semestrze uczestniczyć w wybranych koncertach organizowanych przez NFM. Przyjrzą się też z bliska pracy dyrygenta i orkiestry, uczestnicząc w wybranych Otwartych Próbach Generalnych. 

Ponadto, na podstawie legitymacji studenta Akademii Melomana NFM, zyskają możliwość nabycia biletów na inne wybrane koncerty organizowane przez NFM z dedykowaną zniżką.

Szczegółowe informacje na www.nfm.wroclaw.pl/akademia-melomana.

NFM Masterclass

– Od tego sezonu inicjujemy NFM Masterclass, w ramach którego poprosiliśmy wybranych artystów, solistów, którzy przyjadą z koncertami do NFM-u o spotkania z młodzieżą i lekcje mistrzowskie, rozmowy o muzyce – mówi Natalia Klingbajl – zastępca dyrektora NFM ds. rozwoju. Gośćmi Masterclass będą m.in. organista Karol Mossakowski, pianista Garrick Ohlsson, skrzypek Gidon Kremer i dyrygent oraz skrzypek Richard Tognetti.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie www.nfm.wroclaw.pl/masterclass.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl