wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Narodowe Czytanie „Wesela”. W 2017 r. zdecydowali internauci
w weekend czytanie "Wesela" pixabay.com cc
w weekend czytanie "Wesela"

Już w sobotę 2 września w Ossolineum i Muzeum Narodowym zostaną uroczyście odczytane fragmenty jednego z największych dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

Reklama

Wybrali internauci w głosowaniu

Ten dramat wygrał w internetowym głosowaniu z takimi propozycjami jak „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

„Wesele” powstało na podstawie prawdziwego ślubu, zawartego między chłopką Jadwigą Mikołajczykówną a dramaturgiem Lucjanem Rydlem. Postacie niesymboliczne mają swoje autentyczne odpowiedniki. Dzięki bohaterom i przedmiotom symbolicznym takie wydarzenie jak wesele może doskonale przedstawić sytuację zarówno polityczną, jak i społeczną ówczesnej Polski.

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowane przez prezydenta RP od 2012 roku. Od tego czasu odbyło się czytanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza czy „Lalki” Bolesława Prusa. Zeszłoroczną edycję rozpoczęto „Quo vadis” Sienkiewicza.

Książka w rękach artystów

We Wrocławiu w dwóch miejscach odbędzie się uroczyste odczytanie młodopolskiego dramatu. Pierwszym z nich jest Ossolineum. Tam też wrocławscy aktorzy, Katarzyna Baraniecka i Marian Czerski, zaprezentują fragmenty „Wesela” przy akompaniamencie muzyki elektroniczno-instrumentalnej na żywo w wykonaniu Wojciecha Orszewskiego.

Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało również inne atrakcje. Jedną z nich jest prezentacja strojów weselnych oraz poszukiwanie złotego rogu w Ogrodzie Botanicznym. Oprócz tego w Muzeum Narodowym poprowadzona przez Sławomira Ortyla zostanie prelekcja połączona ze spacerem w Galerii Sztuki Polskiej XVII-XIX wieku, poświęcona główne malarstwie Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie „Wesela” we Wrocławiu

Narodowe Czytanie „Wesela” we Wrocławiu

Spotkania / Spotkania z autorami / Dla wszystkich
Termin 2 września 2017 od 10:30 do 16:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Narodowe Czytanie 2017 w Muzeum Narodowym

Spotkania / Spotkania z autorami

Termin 2 września 2017 od 13:30 do 15:00

Miejsce hol Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zobacz

Nie tylko książki czyli dla każdego coś dobrego

W tym samym czasie w Muzeum Narodowym również będą odbywać się wydarzenia związane z Narodowym Czytaniem. Tam Zespół Muzyki Polskiej Mokosza przedstawi weselną muzykę ludową. Chwilę potem odbędzie się czytanie „Wesela” przez wojewodę dolnośląskiego, Pawła Hreniaka, pełnomocnik wojewody ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, Dominikę Arendt-Wittchen oraz kuratora oświaty we Wrocławiu, Romana Kowalczyka.

Po tym słuchacze będą mogli w trakcie interaktywnego spaceru obejrzeć obrazy Wyspiańskiego oraz wątki ludowe w dziełach innych malarzy młodopolskich.

Monika Bierońska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl