wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Fantastyczne prace wrocławskiego grafika. Michał Matoszko robi własne wersje plakatów filmowych i portrety gwiazd Hollywood

Na co dzień jest wykładowcą grafiki użytkowej na Akademii Sztuk Pięknych, ale z pasji zaprojektował alternatywne wersje plakatów filmowych i portretów gwiazd Hollywood dla Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Michał Matoszko zachwycił fanów kina własną wersją wizerunków Scarlett Johansson, Adama Drivera, Keanu Reevesa. Zobaczcie jego niesamowite prace!

Reklama

Grafik projektuje plakaty do ukochanych filmów

Wszystko zaczęło się w pandemii, kiedy cała aktywność wielu instytucji kultury przeniosła się do sieci, na portale społecznościowe. Michał Matoszko, który współpracuje jako grafik z Dolnośląskim Centrum Filmowym dostał propozycję nie do odrzucenia – zaprojektować alternatywne wersje plakatów filmowych, aby można je było raz w tygodniu pokazać kinomaniakom.

Wybrał te filmy, które szczególnie lubi i oglądał kilka razy, jak „Amelia”, „Donnie Darko”, „Kruk”, „Edward Nożycoręki”, „Truposz”. Albo takie jak „Między słowami”, które mają szczególny nastrój. – Kiedy film się ukazał na ekranach akurat byłem w Japonii, chodziłem tymi samymi śladami, co bohaterka grana przez Scarlett Johansson – tłumaczy Michał Matoszko.

Ale mimo miłości do X Muzy nie nazwałby siebie kinomanem. – Choć przyznaję, że ze sztuk popularnych kino wydaje mi się wyjątkowe jako połączenie obrazu z treścią, z muzyką – mówi grafik.

Przed przystąpieniem do pracy najważniejsze było, aby obejrzeć film, wyczuć atmosferę, ważne motywy, wiodące kolory. Zaprojektować oryginalny plakat nie było łatwo. – Do niektórych filmów, jak choćby „Amelia” zrobiono wiele wersji autorskich plakatów, a zależało mi, aby jednak zaprezentować coś oryginalnego, własnego – przyznaje Matoszko.

Gwiazdy Hollywood na pocztówkach w DCF-ie

Po serii plakatów filmowych pojawił się pomysł, aby sportretować aktorów. Powstało 10 projektów i 6 pocztówek (dostaniemy je wciąż w Dolnośląskim Centrum Filmowym) – 3 z aktorkami i 3 z aktorami. Niektóre wciąż możemy bezpłatnie dostać w DCF-ie.

– Wybrałem znane gwiazdy, także te, które lubię i w mojej estetyce rysowałem ich wizerunki uważając, aby przemycić przy każdej z postaci coś charakterystycznego z ich najbardziej znanej roli. Dlatego Mads Mikkelsen ma wygląd z filmu „Valhalla: Mroczny wojownik”, zaś Rooney Mara cień smoka w nawiązaniu do „Dziewczyny z tatuażem” – wyjaśnia Michał Matoszko.

Na razie zastanawia się, czy kontynuować cykl portretów, a dotychczas oglądaliśmy m.in. jego grafikę do jednej z części spektaklu „Ballady i romanse” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Cieszy go w plakacie przede wszystkim gra z odbiorcą, odwoływanie się do jego inteligencji, działanie metaforą, znakiem, który przenosi nas z jednego do drugiego wątku.

Jaki powinien być idealny plakat? – Jak czołówka w filmie, powinien przykuwać uwagę i wprowadzać do świata, który za chwilę poznamy – podkreśla Michał Matoszko.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl