wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Laureat Oscara Zbigniew Rybczyński z doktoratem honoris causa ASP. Uroczystość i wystawa artysty
Kliknij, aby powiększyć
Zbigniew Rybczyński, reżyser, operator filmowy fot. za Wikipedią/R. Komorowski
Zbigniew Rybczyński, reżyser, operator filmowy

Twórca filmów animowanych Zbigniew Rybczyński, pierwszy polski filmowiec, który otrzymał Oscara, posiada też wiele patentów technologicznych i interesuje go odtwarzanie w obrazie filmowym geometrii ludzkiego widzenia. W poniedziałek 9 października artysta otrzyma tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych, a dzień później spotka się z publicznością. Do 17.10 można też oglądać jego prace w auli ASP.

Reklama

Doktorat honoris causa ASP dla laureata Oscara

Decyzję o przyznaniu zaszczytnego tytułu laureatowi Oscara senat Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu podjął jednogłośnie uchwałą już w czerwcu. A 9 października Zbigniew Rybczyński odbierze laur w Auli Leopoldina podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego ASP. 

Twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego charakteryzuje prawdziwa - głęboka synergia, zachodząca pomiędzy sztuką, nauką i technologią. Dlatego też często porównywany jest do geniuszy epoki Renesansu.
z recenzji prof. Jakuba Jernajczyka

Akademicy podkreślają, że twórczość Rybczyńskiego charakteryzuje się prawdziwie głęboką synergią, zachodzącą pomiędzy sztuką, nauką i technologią, dlatego też często porównywany jest on do geniuszy epoki Odrodzenia.

W swoim dziele „Traktat o obrazie”, jako wytrawny badacz obrazu filmowego, reżyser diagnozuje podstawowe dla tego obszaru problemy i proponuje przełomowe – technologiczne i teoretyczne – rozwiązania. Opisuje między innymi swoją rewolucyjną koncepcję nowoczesnego studia filmowego, którą Umberto Eco zwykł określać mianem Studio Ideale.

Wystawa Zbigniewa Rybczyńskiego w ASP do 17.10

Niemiecki teoretyk mediów Siegfried Zielinski nazywa Zbigniewa Rybczyńskiego Prawdziwym Nowym Człowiekiem Renesansu.

Wystawa w auli budynku głównego wrocławskiej ASP przy pl. Polskim, którą można oglądać do 17 października, prezentuje wybór najważniejszych dzieł filmowych artysty, a także przykłady szkiców koncepcyjnych, stanowiących zapis jego wyjątkowego procesu twórczego, obejmującego teoretyczne badania i eksperymenty technologiczne.

Spotkanie ze Zbigniewem Rybczyńskim w Entropii

Projekt w Galerii „Entropia” towarzyszy nadaniu Zbigniewowi Rybczyńskiemu tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 9 października. A już dzień później w galerii inauguracja instalacji „Niekończące się „Tango” w Entropii”.

Praca powstała na bazie nagrodzonego Oscarem filmu Zbigniewa Rybczyńskiego „Tango” (1980). Galeria Entropia i autorzy instalacji: Alicja i Mariusz Jodkowie, oddają w ten sposób hołd jednemu z najbardziej innowacyjnych twórców polskiego kina.

Otwarcie z udziałem Zbigniewa Rybczyńskiego we wtorek 10 października o 18.00, a o 18.30 spotkanie z artystą.

Zbigniew Rybczyński – z Łodzi do Warszawy i do...Łodzi

Autor eksperymentalnych filmów animowanych, badacz i wynalazca urodził się w 1949 roku w Łodzi, zaś w Warszawie ukończył liceum plastyczne. Po szkole średniej przez rok pracował w Studiu Miniatur Filmowych jako animator.

W 1969 roku rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Był uczestnikiem awangardowej grupy Warsztat Formy Filmowej. Podczas studiów i tuż po ich ukończeniu zrealizował jako operator kilka etiud i filmów krótko i średniometrażowych. Po uzyskaniu dyplomu w 1973 r. związał się ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, gdzie realizował autorskie filmy,bazujące przede wszystkim na animacji.

Dwa lata spędził w Wiedniu, na kontrakcie Filmu Polskiego, zajmując się przede wszystkim pracą dydaktyczną.

„Tango” Rybczyńskiego – pierwszy Oscar dla Polski 

W roku 1983 Rybczyński osiągnął spektakularny sukces – otrzymał Oscara za wyprodukowany w studiu Se-Ma-For film „Tango” – był to pierwszy w historii Oscar dla polskiego filmowca.

Po tym wyróżnieniu zdecydował się pozostać w USA i tam powstawały jego następne filmy. W zdecydowanej większości swoich produkcji Rybczyński pełnił funkcję reżysera, operatora, scenarzysty, a często i scenografa.

Realizował filmy krótkometrażowe na taśmie wideo i wideoklipy na zamówienia stacji telewizyjnych. Od 1986 roku jego ulubioną techniką stało się wideo; w szczególności system wysokiej rozdzielczości (High Definition – HD) umożliwiający pracę nad filmem w integralnym związku z komputerem.

W 1987 otworzył własne studio (Zbig Vision Studio) w Hoboken pod Nowym Jorkiem, gdzie produkował filmy w systemie HD. Zyskał ogromną popularność jako realizator wideoklipów muzycznych. W ciągu trzech lat powstało ich ok. 30.

Genialny wideoklip do „Imagine” Johna Lennona

W ramach tego gatunku stworzył między innymi wideoklip do muzyki Johna Lennona „Imagine”, uznawany do dziś za arcydzieło filmowe (w napisach końcowych dziękował Yoko Ono, wdowie po Johnie Lennonie, za wsparcie). 

Studio w Hoboken produkowało także filmy reklamowe. Powstały tu jednak przede wszystkim najciekawsze dzieła Rybczyńskiego w systemie HD: „Schody”, „Czwarty wymiar”, „Orkiestra” oraz „Kafka”.

W 1992 roku zmuszony był zamknąć studio. Uciekając od komercji w sztukę bardziej ambitną, nie był w stanie utrzymać produkcji.

W latach 1994-2001 przebywał w Niemczech, pracując w międzynarodowym eksperymentalnym ośrodku filmowym w Berlinie (CBF - Centrum für Neue Bildgestaltung), którego był współtwórcą. Wykładał też w Akademii Sztuki Medialnej (Kunsthochschule für Medien) w Kolonii, Columbia University w Nowym Jorku, Yoshiba University of Art and Design w Tokio. W 2001 powrócił do USA, gdzie kontynuował prace nad nowymi programami komputerowymi dla potrzeb produkcji filmowej.

Doktorat honoris causa łódzkiej filmówki

W roku 2008 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, macierzystauczelnia Zbigniewa Rybczyńskiego, przyznała mu doktorat honoris causa.

W 2009 roku Zbigniew Rybczyński po latach pracy za granicą zdecydował się powrócić do Polski. Podjął się współtworzenia Szkoły Animacji 3D i Efektów Specjalnych – Drimagine utworzonej przy Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu.

Następnie rozwinął koncepcję i prowadził artystycznie instytucję o nazwie Wrocławskie Studia Technologii Wizualnych (późniejsze CeTA) na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Ośrodek ten zajmował się realizacją filmów i badaniami nad obrazem oraz kształceniem specjalistów w dziedzinie multimediów.

W tym okresie Rybczyński nawiązał też współpracę badawczodydaktyczną z Katedrą Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.

Artysta, którego interesuje geometria ludzkiego widzenia

W roku 2014 Rybczyński wrócił do Stanów i osiedlił się w Tucson w Arizonie. Wraz z żoną stworzyli tam GILA MONSTER STUDIOS, które wyprodukowało dotąd kilka docenionych na świecie krótkometrażowych produkcji (między innymi „Art of Fasion” – 2018 oraz „DIGI DADA” – 2021). Obecnie w fazie produkcji znajduje się pełnometrażowy film fabularny „THE DESIGNER”.

Zbigniew Rybczyński jest zdobywcą ponad 40 prestiżowych międzynarodowych nagród, na czele z Oscarem za najlepszy film krótkometrażowy. Poza twórczością stricte filmową, Rybczyński zajmuje się również zaawansowanymi badaniami teoretycznymi i technologicznymi w obszarze szeroko pojętej wizualności.

Skupia się przede wszystkim na złożonych aspektach opisu i odtwarzania w obrazie filmowym geometrii ludzkiego widzenia. Jest posiadaczem wielu międzynarodowych patentówtechnologicznych.

Biografia Zbigniewa Rybczyńskiego na podstawie E. Nawój, Culture.pl. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl