wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Książka w podróży

Powieści przygodowe, fantastyczne, młodzieżowe, biografie, kryminały i romanse czekają na podróżnych w Nowym Biurze Dworca Wrocław Główny. PKP z pomocą Fundacji Bookcrossing postanowiło przyłączyć się do akcji bezpłatnej wymiany książek.

Reklama

- Każdy może przyjść na dworzec, nie musi być podróżnym, żeby pożyczyć książkę – mówi Ilona Panikowska z departamentu marketingu PKP S.A. – A książkę może oddać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Książki zebrali pracownicy Polskich Kolei Państwowych. W sumie zebrali blisko tysiąc tomów. Półki bookcrossingowe znajdą się na siedmiu dworcach kolejowych – w Warszawie Centralnej i Wschodniej, we Wrocławiu Głównym, w Gdańsku Głównym, Gdyni Głównej, Katowicach, Poznaniu Głównym. Czytelnicy znajdą je w Nowych Biurach Dworca, czynnych codziennie w godz. 7-21. We Wrocławiu biuro znajduje się w holu dworca, za kasami po prawej stronie.- PKP chętnie włącza się w akcje społeczne, a idea bookcrossingu umożliwiająca bezpłatny dostęp do książek i popularyzująca czytelnictwo warta jest wsparcia – tłumaczy Panikowska.

We Wrocławiu na półce bookcrossingowej znalazło się 157 książek. Wśród nich „Cmentarzysko bezimiennych statków” Artura Pereza Reverte, „Czerwone i czarne” Sthendala, „Emilka ze srebrnego nowiu” Lucy Maud Montgomery, „Nigdy w życiu” Katarzyny Grocholi, „Moja zupa” Jacka Kuronia… Pełną listę książek można sprawdzić na stronie bookcrossing.pl. Półka działa od poniedziałku 19 sierpnia. 

- Część podarowanych przez pracowników książek nie nadawała się do bookcrossingu, bo były to duże albumy, ciężkie przewodniki – opowiada Ilona Panikowska. – Przekażemy je do jednego z domów opieki społecznej w Warszawie. Żadna książka się nie zmarnuje, a ucieszy mieszkańców, którzy z racji wieku lub choroby nie czytają, a chętniej oglądają ilustracje i zdjęcia – dodaje.

Pasażerowie mogą zabrać książki w podróż i po przeczytaniu zostawić w miejscach, w których nie zostaną zniszczone ani uszkodzone, choćby przez padający deszcz. Można zostawić je w pociągu, odnieść do innego biura dworca lub włożyć do skrzyneczki bookcrossingowej. Jest ich we Wrocławiu kilka, jedna znajduje się właśnie przed dworcem głównym we Wrocławiu.

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna  biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. 

Ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl