wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Korean Film Festival od 7 października w Kinie Nowe Horyzonty
Kliknij, aby powiększyć
Bohaterowie filmu „Podejrzana” fot. mat. pras.
Bohaterowie filmu „Podejrzana”

Filmy koreańskie nie są we Wrocławiu jedynie egzotycznym repertuarem dla fanów dobrego kina. W aglomeracji wrocławskiej swoją siedzibę ma południowokoreański LG, gigant w branży elektronicznej, chemicznej i motoryzacyjnej, działa tu też koreańska społeczność. Aby lepiej poznać kulturę, zwyczaje i tajemnicę sukcesu azjatyckiego tygrysa warto zajrzeć na seans Korean Film Festival od 7 do 13 października do Nowych Horyzontów.

Reklama

Koreańskie kino popularne w Polsce

Na film „Parasite” Polacy ruszyli tłumnie, a reżyser Joon-ho Bong z ekranu przestrzegał widzów przed zdradzaniem treści tym, którzy dopiero wybiorą się na seans. Ale sukcesów artystycznych (bo „Parasite” zgarnął dosłownie wszystkie nagrody na Oscarze skończywszy) i komercyjnych kino południowokoreańskie ma znacznie więcej. Park Chan-wook zachwycił swoją trylogią zemsty, a potem zrobił m.in. niesamowitą ekranizację powieści Sary Waters „Służąca”, a Kim Ki-duk wygrał wenecki festiwal filmem „Pieta”. 

To tylko ułamek tego, co kręci się w Korei Południowej, zważywszy też na znakomite seriale, jak „Squid Game” na Netflixie, które podbijają rynki zagraniczne. 

Już te argumenty przemawiają za tym, by zrobić specjalny festiwal z koreańskim kinem i od 7 do 13 października obejrzymy w Kinie Nowe Horyzonty premiery filmowe i to, czym teraz koreańskie kino może się pochwalić.   

Co obejrzymy na Korean Film Festival

I edycję Korean Film Festival otworzy najnowszy film Park Chan-wooka „Podejrzana”, który zachwycił na festiwalach.

  • „Podejrzana” (romans kryminału z melodramatem). Żonaty policjant poznaje młodą wdowę – jej mąż właśnie zginął w wypadku. Policjant ma dobre życie, ale wkrótce zaczyna nocować pod jej oknem. Z czułością obserwuje, jak dziewczyna znowu samotnie wyjada z pudełka lody zamiast przygotować kolację.
  • „Ucieczka z Mogadiszu” reż. Ryoo Seung-wan – inspirowana prawdziwymi wydarzeniami komedia o najbardziej niesamowitej ewakuacji ambasady, jaką można sobie wyobrazić. Aklcja rozgrywa się w roku 1990, przedstawiciele Korei Południowej od lat zabiegają o poparcie Somalii w staraniach o przyjęcie do ONZ, a ich wysiłki skutecznie sabotują reprezentanci Korei Północnej. Jednak gdy w kraju wybucha powstanie przeciwko rządom dyktatora Mohammeda Siada Barre, okoliczności zmuszają rywalizujących ze sobą dyplomatów do współpracy.
  • „Przesyłka specjalna” reż. Park Dae Min – z nieszablonową wiodącą rolą kobiecą, a także tegoroczny hit koreańskich kin. Niezależna i skryta Eun-ha pracuje po godzinach jako specjalistka od „dostawy specjalnej”, przewożąc skonfliktowanych z prawem pasażerów, którym na ogonie siedzi zwykle zajadła pogoń. Wszystko zmienia się, gdy na kark spada dziewczynie synek niedoszłego klienta, ścigany przez oddział skorumpowanych policjantów.
  • „Bezkarni - krwawa misja” w reż. Lee Sang-yonga – kontynuację kasowego hitu z 2017 roku obejrzało 13 milionów Koreańczyków. Bohater, brudny Harry (Ma Dong-seok) i jego koledzy - policjanci rodem ze slapstickowych komedii Macka Senneta powracają, aby po raz kolejny nie do końca konwencjonalnymi metodami radzić sobie ze zorganizowaną przestępczością.
  • „Film powieściowy” reż. Hong Sang-soo – czarno-biały obraz o podróży pewnej pisarki i spotkaniu z dawno niewidzianym znajomym. Uznana powieściopisarka, charyzmatyczna Jun-hee, odwiedza swoją dawno niewidzianą koleżankę, księgarkę z peryferii Seulu. Spacer po mieście owocuje kolejnymi, tym razem przypadkowymi spotkaniami: z reżyserem filmowym, który niegdyś głęboko rozczarował pisarkę, rezygnując z adaptacji jej książki oraz młodą aktorką, którą połączy z Jun-hee nieoczekiwane duchowe pokrewieństwo.
  • „Baby Broker” reż. Kore-edy Hirokazu – reżyser znakomitych „Złodziejaszków” powraca z opowieścią o mrocznych sekretach koreańskiego społeczeństwa, ponownie udowadniając, że jest mistrzem opowieści słodko-gorzkich, tak charakterystycznych dla koreańskiego kina. Tym razem w centrum opowieści znalazł się proceder, w ramach którego tytułowi brokerzy handlują niechcianymi noworodkami, tzw. box babies. Jak to jednak bywa u Koreedy, jego perspektywa daleka jest od jednoznacznej oceny.
  • 6 filmów Erica Oh, nagradzanego na całym świecie koreańskiego animatora, wieloletniego rysownika Pixara, który wybrał własną artystyczną drogę (pracował przy takich filmach jak „Toy Story” czy „Gdzie jest Dory?”). 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl