wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jubileuszowy festiwal "Non sola scripta"

Melomani kojarzą go jako Wrocławskie Lato Organowe i jedną z najważniejszych imprez muzycznych trwających przez cały lipiec i sierpień. W tym roku festiwal obchodzi dwudzieste urodziny, a publiczność posłucha 10 koncertów i wielu repertuarowych atrakcji. 

Reklama

Określenie „non sola scripta” („nie tylko to, co zostało zapisane”), będące jednocześnie nazwą festiwalu odnosi się do niezwykle wyrafinowanej, a dziś niestety w zaniku, sztuki improwizacji w dziedzinie muzyki poważnej. Improwizacja jako podstawowy element pozostała niezwykle istotna jedynie wśród wykonawców utworów organowych i w tym środowisku jest tradycją troskliwie pielęgnowaną. 

Festiwal „Non sola scripta” Wrocławskie Lato Organowe

powstał niegdyś z myślą o tym, by owe dziedzictwo podtrzymywać i upowszechniać, a także promować młode talenty. Najpierw koncerty odbywały się w kościele ewangelicko-augsburskim, potem w kościele uniwersyteckim (kontynuowanie festiwalu uniemożliwił bardzo zły stan techniczny organów), a od dwóch lat nowym miejscem jest kościół pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Z tej zmiany cieszy się zwłaszcza Andrzej Chorosiński, znakomity organista i dyrektor artystyczny wrocławskiego festiwalu. – Zauważyliśmy wzrost frekwencji nawet o połowę w stosunku do lat, kiedy koncerty organizowaliśmy w kościele uniwersyteckim-podkreśla. 

Podczas dwudziestej edycji najważniejsze będzie nawiązanie do bogatych tradycji organowych we Wrocławiu. –Zmierzający do Wiednia Fryderyk Chopin celowo zatrzymał się we Wrocławiu, by spotkać się z organistą kościoła św. Elżbiety – Friedrichem Bernerem i kapelmistrzem Katedry Wrocławskiej Josephem Schnablem, grał też na katedralnych organach-wyjaśnia Andrzej Chorosiński. Dyrektor artystyczny przypomniał, że otwarcie Hali Stulecia zostało opóźnione o rok właśnie z powodu przedłużającej się budowy największych wówczas w Europie organów firmy Sauer. Po II wojnie światowej niezwykle popularne były koncerty w kościele św. Elżbiety, ale w pożarze w 1976 roku ogień strawił m.in. piękny instrument.  

Podczas inauguracyjnego wieczoru 30 czerwca zagra Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, tym razem w repertuarze klasycznym (m.in. fragmenty „Małej suity” Witolda Lutosławskiego). Obok instrumentalistów dętych część organowa zabrzmi w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego. Wszystkie koncerty zaplanowano na kolejne niedziele lipca i sierpnia. Nie zabraknie zarówno muzyki organowej, kameralnej (wystąpi słynna etnomuzykolożka i wykonawczyni Maria Pomianowska ze swoją formacją), improwizacji instrumentalnych, ale i wokalnych (7 lipca tenor ks. Zdzisław Madej będzie improwizował na temat Psalmów Dawida). Ostatni z wieczorów w ramach „Non sola scripta” 1 września z udziałem słynnego jazzowego pianisty Adama Makowicza. 

Pełny program Wrocławskiego Lata Organowego na stronie Biura Festiwalowego Impart 2016.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl