wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jubileuszowy Festiwal Franciszkański

Orkiestra Kameralna Amadeus z Agnieszką Duczmal, koreańska organistka Shin Young Lee, Chór Uniwersytetu Medycznego oraz zespół Gospel Joy to gwiazdy tegorocznego festiwalu, który rozpoczyna się w piątek 27 września i potrwa do soboty 5 października.

Reklama

Jego łacińska nazwa nawiązuje do franciszkańskiego hasła „pokój i dobro”, bo organizatorami od dekady są właśnie franciszkanie z kościoła św. Antoniego na ulicy Kasprowicza (a dokładniej Fundację „Pax et bonum”). To niewielki rozmiarami festiwal (w ciągu minionych edycji odbyło się łącznie 65 koncertów), ale zawsze z ciekawymi artystami i repertuarem, dodatkowo na koncerty można przyjść nieodpłatnie, a wśród imprez towarzyszących są darmowe warsztaty muzyczne (w tym roku gospelowe). Podczas 10. edycji koncerty będą się odbywały w całym Wrocławiu, a nie jedynie w rodzimej parafii św. Antoniego.

W ubiegłym roku wielką gwiazdą był Olivier Latry, znakomity organista Katedry Notre Dame w Paryżu, który dał we Wrocławiu fenomenalny recital (na organach kościoła św. Antoniego). Towarzyszyła mu wówczas Koreanka Shin Young Lee, jego uczennica, towarzyszka zarówno w życiu prywatnym, jak i pracy artystycznej, bo ich wspólne występy są wyjątkowo ciekawe. Tym razem jednak Shin Young Lee zagra solo i w innej świątyni, bo zabrzmią organy kościoła św. Karola Boromeusza (ulica Krucza). W programie wieczoru inauguracyjnego (piątek, 27 września) sporo muzyki francuskiej, m.in. Marcela Du Pré, Louisa Vierne’a oraz Maurice’a Duruflé’a.

Sobota to na festiwalu dzień chóralistyki. W kościele św. Antoniego najpierw muzykę sakralną zaprezentuje Basilica Cantans (dyrygentka Mirosława Jura Żegleń), potem Chór Uniwersytetu Medycznego “Medici Cantantes” wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej wykonają Mszę C-dur Ludwiga van Beethovena, skomponowaną na zamówienie księcia Mikołaja II Eszterházy’ego.

W niedzielę coroczne już spotkanie międzyreligijne „Asyż we Wrocławiu” w budynku przy Ewangelickim Kościele Opatrzności Bożej, a po południu jedno z największych wydarzeń festiwalu-koncert Orkiestry Kameralnej Amadeus pod batutą jej wieloletniej szefowej Agnieszki Duczmal. W programie m.in. słynny Kanon Joachima Pachelbela, ale też orkiestrowa transkrypcja Legendy Henryka Wieniawskiego i sporządzona przez Agnieszkę Duczmal wersja orkiestrowa „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego.

Finałowy koncert muzyki gospel z zespołem Gospel Joy w sobotę 5 października w kościele Chrystusa Króla (przy ulicy Młodych Techników). Następnego dnia z kolei bezpłatne warsztaty gospel, na można zapisać się przez stronę internetową festiwalu.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny, jeśli chcemy zapewnić sobie miejsce siedzące trzeba wpłacić cegiełkę na rzecz festiwalu. Szczegóły na ten temat oraz program znajdziecie tutaj.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl