Jazz nad Odrą w ESK 2016
52. edycja festiwalu Jazz nad Odrą odbywa się w wyjątkowym momencie, kiedy Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Wielu zaproszonych w tym roku muzyków, nawet jeśli pracuje za oceanem, pochodzi z Europy, jak pianista Gerald Clayton (urodził się w Holandii), kontrabasista holenderski Joris Teepe, szwajcarski pianista Nik Bärtsch, czy szwedzki pianista Jan Lundgren, który wraz z kontrabasistą Mattiasem Svenssonem zagrają w Imparcie koncert pamięci słynnego, zmarłego w wieku 37 lat szwedzkiego jazzmana Jana Johanssona.
52. Jazz nad Odrą
Jazz / Koncert / ESK / Muzyka Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Jazzmani z Ameryki
Nie da się jednak ukryć, że sław należy się, jak co roku, spodziewać z Ameryki. W Imparcie wystąpią m.in. słynny, dziś 78-letni saksofonista Archie Shepp ze swoim kwartetem, saksofonista Dmitrij Bajewski rodem z Nowego Jorku, czy pianista Billy Childs z Los Angeles, nie wspominając o formacji The Cookers albo występującym w środę 27 kwietnia Power Trio, które tworzą najbardziej teraz „gorące” w Stanach nazwiska jak saksofonista David Murray, pianistka Gerri Allen i perkusistka Terri Lyne Carrington.
Nasi na festiwalu
Polska reprezentacja będzie na festiwalu silna. Począwszy od grającego na inauguracji ubiegłorocznego zwycięzcy tytułu Indywidualności Jazzowej – Vehemence Quartet, z którym gościnnie wystąpi Leszek Możdżer poprzez koncert Tria Włodzimierza Nahornego po wielką galę jazzową ostatniego dnia „Jazzu nad Odrą”. Gala jest częścią świętowania Światowego Dnia Jazzu, a na scenie Hali Stulecia staną 30 kwietnia m.in. Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer i Zohar Fresco.
Ale święto jazzu to nie tylko koncerty także wiele innych wydarzeń, m.in. parada jazzowa, koncert big bandów na Peergoli, targi płyt i wydawnictw muzycznych, ale też jazzowe koncerty na statkach pływających po Odrze.
Światowy Dzień Jazzu 2016
Koncert / Jazz / W plenerze / Dla wszystkich / Muzyka / ESK Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Bilety na każdą kieszeń
Bilety na galę w ramach obchodów Światowego Dnia Jazzu będą kosztowały jedynie 50 zł. Na koncerty w Imparcie zostały jeszcze najtańsze bilety (kosztują 70 zł), ale za to wieczorne koncerty w sali kameralnej (od 23.30) są darmowe, a po północy można wczuć się w jazzowy klimat na specjalnych Jam Session (nawet do białego rana).