wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Znane wrocławskie instytucje kultury się połączą. Firlej z SKW, Wrocławski Instytut Kultury z Klubem „Pod Kolumnami”, OPT z CK „Zamek”

Znane wrocławskie instytucje kultury się połączą. Firlej z SKW, Wrocławski Instytut Kultury z Klubem „Pod Kolumnami”, OPT z CK „Zamek”

Magdalena Talik,

Prawdopodobnie już od 2023 Wrocławski Instytut Kultury połączy się i będzie wspierał Wrocławski Klub „Pod Kolumnami” fot. Wrocławski Instytut Kultury
Prawdopodobnie już od 2023 Wrocławski Instytut Kultury połączy się i będzie wspierał Wrocławski Klub „Pod Kolumnami”

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Wrocławia skierowane zostały trzy uchwały zamiarowe o połączeniu instytucji kultury. Jeśli uchwały zostaną podjęte, rozpoczęte zostaną przygotowania do połączenia Ośrodka Postaw Twórczych z Centrum Kultury „Zamek”, Strefy Kultury Wrocław z Ośrodkiem Działań Artystycznych „Firlej” oraz Wrocławskiego Instytutu Kultury z Klubem „Pod Kolumnami”.

Reklama

Połączone instytucje już od 2023 roku

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zamiar musi zostać ogłoszony na trzy miesiące przed planowanym połączeniem. W tym okresie zostaną przygotowane wszystkie szczegóły tego procesu. Jego zakończenie wymagać będzie kolejnych uchwał Rady Miejskiej Wrocławia, które mogą zostać podjęte jesienią tego roku.– Liczę, że instytucje po zamianach rozpoczną działalność z początkiem 2023 r. Szanując tradycje i dorobek instytucji zachowane zostaną nazwy „Firlej”, Klub „Pod Kolumnami” i „Zamek” – mówi dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek. 

– Połączenie instytucji stworzy szansę sprawniejszego pozyskiwanie środków zewnętrznych na nowe projekty i efektywniejszego zarządzania, co dotyczy m.in. wykorzystania przestrzeni, ułatwi działania sceny muzycznej i działania lokalne – dodaje.

Wsparcie merytoryczne od większych instytucji

Firlej oraz Klub Pod Kolumnami z niewielkim zatrudnieniem na poziomie 4 etatów, zostaną wsparte doświadczeniem zdobytym przez pracowników Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiego Instytutu Kultury.Podobne wsparcie kompetencyjne uzyska CK Zamek, dzięki Ośrodkowi Postaw Twórczych. CK Zamek, zachowując swój lokalny charakter, zyska nowe obszary aktywności i ogólnomiejski charakter. To ważny argument  zwłaszcza w obliczu koniecznych, wielomilionowych inwestycji w jego siedzibę. Niewykorzystywane dziś piwnice, brak windy, czy pełniejsze wykorzystanie dawnej sali kinowej to tylko kilka palących przykładów potrzeb. Na ten rok planowane jest rozpoczęcie prac renowacyjnych tarasów.– Zmiana umożliwi efektywniejsze zarządzenie finansami, co jest niezwykle istotne w obliczu kryzysu oraz wzrostu kosztów utrzymania obiektów i kosztów osobowych – mówi Jerzy Pietraszek.

Wspólna księgowość, promocja, lepsza oferta 

– W roku 2023 przygotowane zostaną rozwiązania w celu zoptymalizownania kosztów. Oszczędności powinny pojawić się najwcześniej w roku 2024. Wspólna księgowość, promocja, większe i bardziej doświadczone zespoły pozyskujące środki zewnętrzne, bogatsza oferta i pełniejsze wykorzystanie przestrzeni to nie tylko szansa na oszczędności, ale i na zwiększenie dochodów – podkreśla dyrektor Wydziału Kultury UM.Dyrektorami połączonych instytucji zostaną: Paweł Kamiński (OPT), Olga Nowakowska (SKW) i Dominika Kawalerowicz (WIK). Pracownicy łączonych instytucji zachowają miejsca pracy.W chwili obecnej rozpoczynają się rozmowy z radnymi w komisjach Rady Miejskiej oraz na sesji. Następnie prowadzone będą rozmowy z pracownikami instytucji oraz dopracowywane plany łączenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl