wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 36°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Znane wrocławskie instytucje kultury się połączą. Firlej z SKW, Wrocławski Instytut Kultury z Klubem „Pod Kolumnami”, OPT z CK „Zamek”

Magdalena Talik,
Prawdopodobnie już od 2023 Wrocławski Instytut Kultury połączy się i będzie wspierał Wrocławski Klub „Pod Kolumnami” fot. Wrocławski Instytut Kultury
Prawdopodobnie już od 2023 Wrocławski Instytut Kultury połączy się i będzie wspierał Wrocławski Klub „Pod Kolumnami”

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Wrocławia skierowane zostały trzy uchwały zamiarowe o połączeniu instytucji kultury. Jeśli uchwały zostaną podjęte, rozpoczęte zostaną przygotowania do połączenia Ośrodka Postaw Twórczych z Centrum Kultury „Zamek”, Strefy Kultury Wrocław z Ośrodkiem Działań Artystycznych „Firlej” oraz Wrocławskiego Instytutu Kultury z Klubem „Pod Kolumnami”.

Reklama

Połączone instytucje już od 2023 roku

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zamiar musi zostać ogłoszony na trzy miesiące przed planowanym połączeniem. W tym okresie zostaną przygotowane wszystkie szczegóły tego procesu. Jego zakończenie wymagać będzie kolejnych uchwał Rady Miejskiej Wrocławia, które mogą zostać podjęte jesienią tego roku.

– Liczę, że instytucje po zamianach rozpoczną działalność z początkiem 2023 r. Szanując tradycje i dorobek instytucji zachowane zostaną nazwy „Firlej”, Klub „Pod Kolumnami” i „Zamek” – mówi dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek. 

– Połączenie instytucji stworzy szansę sprawniejszego pozyskiwanie środków zewnętrznych na nowe projekty i efektywniejszego zarządzania, co dotyczy m.in. wykorzystania przestrzeni, ułatwi działania sceny muzycznej i działania lokalne – dodaje.

Wsparcie merytoryczne od większych instytucji

Firlej oraz Klub Pod Kolumnami z niewielkim zatrudnieniem na poziomie 4 etatów, zostaną wsparte doświadczeniem zdobytym przez pracowników Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Podobne wsparcie kompetencyjne uzyska CK Zamek, dzięki Ośrodkowi Postaw Twórczych. CK Zamek, zachowując swój lokalny charakter, zyska nowe obszary aktywności i ogólnomiejski charakter. To ważny argument  zwłaszcza w obliczu koniecznych, wielomilionowych inwestycji w jego siedzibę. Niewykorzystywane dziś piwnice, brak windy, czy pełniejsze wykorzystanie dawnej sali kinowej to tylko kilka palących przykładów potrzeb. Na ten rok planowane jest rozpoczęcie prac renowacyjnych tarasów.

– Zmiana umożliwi efektywniejsze zarządzenie finansami, co jest niezwykle istotne w obliczu kryzysu oraz wzrostu kosztów utrzymania obiektów i kosztów osobowych – mówi Jerzy Pietraszek.

Wspólna księgowość, promocja, lepsza oferta 

– W roku 2023 przygotowane zostaną rozwiązania w celu zoptymalizownania kosztów. Oszczędności powinny pojawić się najwcześniej w roku 2024. Wspólna księgowość, promocja, większe i bardziej doświadczone zespoły pozyskujące środki zewnętrzne, bogatsza oferta i pełniejsze wykorzystanie przestrzeni to nie tylko szansa na oszczędności, ale i na zwiększenie dochodów – podkreśla dyrektor Wydziału Kultury UM.

Dyrektorami połączonych instytucji zostaną: Paweł Kamiński (OPT), Olga Nowakowska (SKW) i Dominika Kawalerowicz (WIK). Pracownicy łączonych instytucji zachowają miejsca pracy.

W chwili obecnej rozpoczynają się rozmowy z radnymi w komisjach Rady Miejskiej oraz na sesji. Następnie prowadzone będą rozmowy z pracownikami instytucji oraz dopracowywane plany łączenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl