wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Oscary 2024. Gdzie obejrzeć we Wrocławiu oscarowe filmy
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż trzech zdjęć z filmami nominowanymi do Oscarów – od lewej kadr ze „Strefy interesów”, w środku z „Biednych istot”, z prawej z „Czasu krwawego księżyca” fot. mat. pras.
Kolaż trzech zdjęć z filmami nominowanymi do Oscarów – od lewej kadr ze „Strefy interesów”, w środku z „Biednych istot”, z prawej z „Czasu krwawego księżyca”

Zobaczcie, gdzie i o której obejrzeć ceremonię wręczenia Oscarów z Dolby Theater w Los Angeles. Sprawdźcie też, w których kinach we Wrocławiu i na których platformach streamingowych obejrzycie nominowane do Oscara filmy.

Reklama

Oscary 2024 – gdzie obejrzeć galę oscarową

Galę rozdania Oscarów obejrzymy tylko w CANAL+ PREMIUM oraz w serwisie CANAL+ online. Ale będzie można też śledzić galę na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych Amerykańskiej Akademii Filmowej, m.in. na Facebooku.

Oscary 2024 – kiedy rozpocznie się gala oscarowa

Relację z czerwonego dywanu będzie można śledzić w nocy z 10 na 11 marca od 23.30, a o północy rozpocznie się w Dolby Theater ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Poprowadzi ją w tym roku komik Jimmy Kimmel. 

Oscary 2024 – nominowane filmy we wrocławskich kinach

Anatomia upadku, reż. Justine Triet

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty, Oh Kino, Helios Bielany i Magnolia, Cinema City

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków.

Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: 'Czy to zrobiła?’.

Biedne istoty, reż. Yórgos Lánthimos

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty, DCF, Cinema City

Już niemal pewne jest, że Oscara za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową (właśnie w filmie „Biedne istoty”) otrzyma, po raz drugi w historii, Emma Stone. Jej kreacja, jako poznającej świat i dojrzewającej po swojemu Belli Baxter nie ma sobie równych.

Ale i partnerujący Stone, jako lubieżny uwodziciel, Mark Ruffalo też może zabrać do domu złotą statuetkę. O ile pokona w kategorii „najlepszy aktor drugoplanowy” Roberta Downey'a Jr w „Oppenheimerze”. 

Na statuetkę będzie miał też szansę m.in. reżyser Yórgos Lánthimos, choć stanie w szranki z Martinem Scorsese („Czas krwawego księżyca”), czy Christopherem Nolanem, który za „Openheimera” ma szansę na wygraną. Pewniakiem może być Oscar za kostiumy, a miłą niespodzianką byłby za muzykę Jerskina Fendrixa, wyjątkowo oryginalną. 

Film „Biedne istoty” zdobył ogółem 11 nominacji (m.in. scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż, muzyka, scenografia, kostiumy).

Chłopiec i czapla, reż. Hayao Miyazaki

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty

Nominacja w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. W pełni zasłużona. Japoński reżyser Hayao Miyazaki (już nagrodzony Oscarem 20 lat temu za również pełnometrażowy film animowany „Spirited Away: W krainie bogów”) tym razem opowiada historię młodego Mahito, który tęskniąc za matką, wyrusza do magicznego miejsca. Dzielą je żywi i umarli – to kraina, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Cztery córki, reż. Kaouther Ben Hania

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty

Nominowany w kategorii najlepszy dokument film tunezyjskiej reżyserki to połączenie fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji i psychodramy.

Bohaterką jest Olfa (gra ona sama, czasem zastępuje ją aktorka Hind Sabri), pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”.

20 dni w Mariupolu, reż. Mtyslav Chernov

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty, Oh Kino

Nagrodzony Pulitzerem, a nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny. Obraz wyreżyserowany przez Mstyslava Chernova jest bezkompromisowym świadectwem zagłady tytułowego miasta, które nie pozwala widzom zapomnieć o tragedii Mariupola. Twórcy będący świadkami oblężenia miasta wzywają do refleksji nad wartością ludzkiego życia i zdecydowanej odpowiedzi na agresję Rosji.

Przesilenie zimowe, reż. Alexander Payne

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty, DCF

Cudowna, bezpretensjonalna, pełna ciepła i autentyczności opowieść o zgorzkniałym nauczycielu, który, wspólnie z kucharką i woźnym, zostaje na ferie zimowe w prywatnej szkole pilnując kilku uczniów, którzy nie jadą na Boże Narodzenie do domów. Okazuje się, że ten wyjątkowy czas staje się momentem próby i tytułowego przesilenia dla wszystkich bohaterów. 

Dla fanów fenomenalnych kreacji aktorskich sprawa jest jasna – Oscara dla pierwszoplanowej roli męskiej po prostu musi otrzymać Paul Giamatti. I trudno, niech płacze Cilian Murphy (nominowany za „Opppenheimera”). A film ma ogólnie 5 nominacji (m.in. za najlepszy film, scenariusz oryginalny, montaż).

I warto trzymać kciuki za wcielającą się w rolę szkolnej kucharki Da'Vine Joy Randolph (drugoplanowa rola kobieca).

Strefa interesów, reż. Jonathan Glazer

Gdzie obejrzeć: Kino Nowe Horyzonty, DCF, Oh Kino, Helios, Cinema City

Widz zostaje dopuszczony do celebrowania domowej idylli. Tylko, że akcja rozgrywa się w czasach nazistowskich Niemiec, a zza ścian domu i zza muru wypielęgnowanego ogrodu dobiegają czasem rozpaczliwe krzyki. Na czele rodziny idealnej stoi bowiem Rudolf Höss (Christian Friedel), komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a towarzyszy mu wierna żona Hedwig (Sandra Hüller), czwórka dzieci i pies.

Życie biegnie swoim rytmem, obiady, lekcje, marzenia o wakacjach w ukochanych Włoszech, pływanie kajakiem w weekendy i spacery po lesie z przyjaciółmi. 

„Strefa interesów”, nominowany aż w 5 kategoriach (najlepsza reżyseria, dźwięk, film międzynarodowy) to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem.

Oscary 2024 – nominowane filmy na platformach

Hrabia, reż. Pablo Larrain

Gdzie obejrzeć: Netflix

Mroczna satyra Pablo Larraína poświęcona dyktatorowi chilijskiemu Augusto Pinochetowi. W filmie jest bowiem gotowym na śmierć...wampirem, ale krążące wokół niego sępy nie pozwolą mu odejść bez jeszcze jednego dziabnięcia. Nominacja do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia.

Maestro, reż. Bradley Cooper

Gdzie obejrzeć: Netflix

Biografia legendarnego amerykańskiego dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina, niezwykłej osobowości. Film w reżyserii aktora Bradleya Coopera skupia się na relacji Bernsteina i jego żony aktorki Felicii Montealegre. Ich związek był niezwykły – pełen pasji, czułości i tolerancji (Felicia akceptowała fascynację Bernsteina mężczyznami). Mniej w filmie natomiast muzyki. I szkoda. 

„Maestro” ma aż 7 nominacji do Oscara (m.in. za najlepsze zdjęcia, scenariusz oryginalny, zdjęcia i charakteryzację), jest szansa na statuetkę dla odtwórców dwóch głównych ról – Bradleya Coopera i Carey Mulligan, choć zdecydowanie większe szanse ma znakomita Mulligan.

Nimona, reż. Nick Bruno, Troy Quane

Gdzie obejrzeć: Netflix

Rycerz wplątany w tragiczną zbrodnię łączy siły z waleczną zmiennokształtną nastolatką, aby oczyścić swoje imię. Film nominowany w kategorii najlepszej pełnometrażowej animacji.

Nyad, reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin

Gdzie obejrzeć: Netflix

Tytuł to nazwisko bohaterki, a zarazem prawdziwej osoby, sportsmenki Diany Nyad, która (jako 60-latka) chce spełnić marzenie życia – przepłynąć 177 kilometrów z Kuby na Florydę przez otwarty ocean. W roli tytułowej rewelacyjna Annette Bening (z nominacją do Oscara), a w również nominowanej do Oscara drugoplanowej roli Bonnie Stoll – dawnej życiowej partnerki Diany Nyad – świetna Jodie Foster. 

Rustin, reż. George C. Wolfe

Gdzie obejrzeć: Netflix

Historia działacza na rzecz praw gejów i aktywisty Bayarda Rustina, który był współorganizatorem słynnego marszu na Waszyngton w 1963. Był to punkt zwrotny walki na rzecz praw obywatelskiej i przeciwko rasizmowi.

W roli tytułowej nominowany do Oscara Colman Domingo.

Śnieżne bractwo, reż. Juan Antonio Bayona

Gdzie obejrzeć: Netflix

Niezwykły film na faktach. Ocalali z katastrofy lotniczej urugwajskiego samolotu wiozącego drużunę rugby w 1972 roku muszą walczyć o życie w niedostępnym sercu Andów. Mogą liczyć tylko na siebie, łączą siły, aby odnaleźć drogę do domu. Ich wędrówka trwa 72 dni. 

Film zdobył nominacje w kategoriach najlepszy film międzynarodowy i najlepsza charakteryzacja.

Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara, reż. Wes Anderson

Gdzie obejrzeć: Netflix

Film-bombonierka, jak to zwykle u Wesa Andersona, a reżyser, który pozostał wiecznym dzieckiem i z taką dziecięcą radością opisuje nam świat tym razem opowiada historię Henry'ego Sugara (Benedict Cumberbatch), którego do zmiany życia zainspirowały losy tajemniczego mężczyzny posiadającego umiejętność widzenia z zasłoniętymi oczami (Ben Kingsley). 

Nominacja w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. 

Barbie, reż. Greta Gerwig

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Osiem nominacji do Oscara dla komedii, w której ożywiona zostaje słynna plastikowa blondynka o nienaturalnie wyśrubowanej figurze, przyklejonym do twarzy uśmiechu i pustej plastikowej główce. Kiedy jednak Barbie (Margot Robbie) zechce wyrwać się z zaklętego kręgu będzie ciekawie. A na okrasę dla fanów Ryana Goslinga aktor w roli Kena – z szansą na Oscara za rolę drugoplanową.

Ponadto „Barbie” powalczy o statuetki za najlepszy scenariusz adaptowany, kostiumy, scenografię, piosenkę. 

Czas krwawego księżyca, reż. Martin Scorsese

Gdzie obejrzeć: Apple TV+

Nowy film Martina Scorsese otrzymał aż 10 nominacji. To historia zaczerpnięta z reportażowej książki.

Gdy na terenie zamieszkiwanym przez rdzennych Osagów odkryta zostaje ropa naftowa, członkowie bogatego plemienia zaczynają ginąć lub umierać z nieznanych przyczyn. Sprawa przykuwa uwagę nowo powstałej agencji federalnej FBI i J. Edgara Hoovera. W centrum wydarzeń jest Amerykanin (Leonardo di Caprio) i jego żona z plemienia Osagów (Lily Gladstone).

Na Oscara mają szansę Martin Scorsese (najlepszy reżyser), Lily Gladstone (aktorka pierwszoplanowa), Robert de Niro (aktor drugoplanowy), nagrodzone mogą też zostać zdjęcia, montaż, scenografia, kostiumy. A film może jeszcze zdobyć tytuł najlepszego tytułu.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia, reż. James Mangold

Gdzie obejrzeć: Disney +

Tym razem szansa Oscarowa dla najlepszej muzyki oryginalnej. Indiana Jones (Harrison Ford) musi za wszelką cenę chronić starożytny artefakt pozwalający zmienić bieg historii przed ludźmi, którzy chcą wykorzystać mechanizm dla własnych korzyści.

Między nami żywiołami, reż. Peter Sohn

Gdzie obejrzeć: Disney +

Nominacja dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego dla opowieści o Mieście Żywiołów, gdzie mieszkają obok siebie przedstawiciele czterech nacji - Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza. 

Spider-Man: Poprzez multiwersum, reż. Joaquim Dos Santos, Justin K. Thompson, Kemp Powers

Gdzie obejrzeć: Disney +

Nominacja w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany dla sequela animowanego filmu „Spider-Man: Uniwersum” z 2018 roku. Miles dociera do uniwersum wielowymiarowego, gdzie spotyka inne wcielenia Spider-Mana. On sam musi zrozumieć, jakie są jego obowiązki jako bohatera oraz jak ochronić tych, którzy są dla niego ważni.

Strażnicy Galaktyki: Volume 3, reż. James Gunn

Gdzie obejrzeć: Disney +

Szansa na Oscara za najlepsze efekty specjalne dla historii ulubieńców, którzy teraz układają sobie życie na Knowhere. Ale wkrótce ich życie zostaje wywrócone do góry nogami przez echa burzliwej przeszłości Rocketa. Peter Quill z drużyną musi wyruszyć na niebezpieczną misję ratowania życia Rocketa — jeśli mu się nie uda, Strażnicy mogą przestać istnieć.

Twórca, reż. Gareth Edwards

Gdzie obejrzeć: Disney +

Jeden z najważniejszych filmów science fiction ubiegłego roku. Narasta konflikt między ludźmi a siłami AI. Były członek służb specjalnych, Joshua, jest angażowany do namierzenia i wyeliminowania nieosiągalnego twórcy zaawansowanej technologii.

I dwie nominacje do Oscara – za najlepsze efekty specjalne i dźwięk.

American Fiction, reż. Cord Jefferson

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Fenomenalnie napisany scenariusz (na podstawie książki) i kongenialnie zagrany przez aktorów. Film ma 5 nominacji do Oscara (za najlepszy scenariusz adaptowany, dla aktora pierwszoplanowego i aktora drugoplanowego). W roli sfrustrowanego nauczyciela akademickiego/pisarza Jeffrey Wright, po prostu znakomity!

A oglądamy historię pisarza, którego nie chcą wydawać, bo jest zbyt ambitny. Ale wystarczy wykorzystać koniunkturę na promowanie pisarzy czarnoskórych i napisać coś mniej ambitnego. Mocna satyra zarówno na rynek wydawniczy i mody, ale przede wszystkim genialny film o stosunkach białych i czarnoskórych w Stanach. Koniecznie!

   

Mission Impossible: Dead Reckoning. Part One, reż. Christopher McQuarrie

Gdzie obejrzeć: SkyShowtime

Nominacja do Oscara za najlepsze efekty specjalne i dźwięk dla siódmej części karkołomnych akcji agenta Ethana Hunta, czyli Tom Cruise w, jak zwykle, szczytowej formie fizycznej.

Golda, reż. Guy Nattiv

Gdzie obejrzeć: Platformy VOD

Biografia premier Izraela Goldy Meir i jej działań podczas wojny Jom Kippur. I nominacja do Oscara dla charakteryzacji (Helen Mirren wygląda dokładnie jak izraelska polityk).

Napoleon, reż. Ridley Scott

Gdzie obejrzeć: Platformy VOD

Epicki fresk Ridleya Scotta poświęcony Napoleonowi, jego kampaniom wojennym i relacji z Józefiną, ale oceniony przez krytyków z dużą dozą ostrożności. W roli tytułowej Joaquin Phoenix. I 3 nominacje do Oscara – za najlepszą scenografię, kostiumy i efekty specjalne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl