W jury obydwu zasiadają krytycy i dziennikarze, którzy relacjonują w mediach dany sezon artystyczny. Laureat każdego z wyróżnień otrzymuje czek na 10 tysięcy złotych i dyplom autorstwa Anny Gawlikowskiej.
Do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za sezon 2012/2013 nominowani są:
W kategorii muzyka poważna:
- ojciec Tobiasz Fiećko i Bogna Adamczyk, organizatorzy festiwalu Pax et bonum per musicam (za 9. edycję tej imprezy)Paul McCreesh, angielski dyrygent i były szef artystyczny Wratislavii Cantans (za kreację dyrygencką w Pasji według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha podczas minionej edycji festiwalu Wratislavia Cantans oraz za płytę „Eljasz” z oratorium Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego)
- Andrzej Kosendiak, dyrektor m.in. Filharmonii Wrocławskiej (za płytę z utworami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego).
W kategorii muzyka rozrywkowa:
- Kuba Stankiewicz, pianista jazzowy za płytę „Kilar”
- Piotr Damasiewicz, trębacz jazzowy za trzy albumy „Alaman”, „Imprographic 1” i „Tuple”
- formacja Mikrokolektyw w składzie Kuba Suchar i Artur Majewski za krążek „Absent Minded”
Wrocławskiej Nagrody Teatralnej nominowani są:
- Janka Jankiewicz-Maśląkowska i Tomasz Maśląkowski. Za konsekwentne poszukiwanie nowego języka teatralnego pozwalającego porozumieć się znajmłodszym widzem w spektaklu „Ściana. Banana”.
- Agata Duda-Gracz. Za porywający, zrealizowany z rozmachem, spójny artystycznie spektakl „Ja, Piotr Rivière...”.
- Monika Strzępka, Paweł Demirski. Za dotkliwe, bezlitosne spojrzenie na artystów własnego pokolenia w spektaklu „Courtney Love”.
- Zespół Teatru Pieśń Kozła.Za wzruszające i zaskakujące ujęcie szekspirowskiego arcydzieła w spektaklu „Pieśni Leara”.
Zwycięzców poznamy już w poniedziałek 18 listopada podczas gali w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Wręczenie Wrocławskiej Nagrody Muzycznej i Teatralnej uświetni występ tria w składzie Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer, którzy zaprezentują projekt „el Derwid. Plamy na słońcu”. To nie tyle hołd, ale wspomnienie mało znanego rozdziału twórczości Witolda Lutosławskiego (pod pseudonimem Derwid komponował piosenki) w roku, który jest mu dedykowany.