Właściwe „Flow” rozpocznie się w sobotę 11 czerwca o godz.22 na rzece i jej wybrzeżach pomiędzy Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju. Zabrzmi tam „Kantata Flow”, czyli utwór, w którym zamknięto ostatnie 60 lat historii Wrocławia. Czterech międzynarodowych kompozytorów stworzyło niezwykły utwór, który zostanie wykonany przez 300-osobową orkiestrę złożoną z muzyków i chórzystów z Polski, Niemiec, Czech oraz Izraela.
Ci, którzy nie mogą przyjść nad Odrę mogą oglądać „Flow” dzięki streamingowi online, który na żywo dostępny będzie na youtube.com na kanale Wrocław 2016.
W mieście staną też ekrany, na których będzie wyświetlana transmisja. Znajdziemy je na Bulwarze Kaczyńskich, Wyspie Piasek, Placu Nowy Targ oraz na Wzgórzu Polskim naprzeciw Panoramy Racławickiej
Z powodu widowiska od godz. 20 w tej części Wrocławia będą zmiany w komunikacji. Dla uczestników będą też dodatkowe autobusy, które rozwiozą ich po spektaklu do domów.
Flow - performerskie widowisko na Odrze
Spotkania / W plenerze / Dla wszystkich / Happeningi / Sztuki wizualne / ESK / Performance Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
„Kantata Flow” składa się z czterech części.
Część Pierwsza – „Dekady Budowania i Tańca” (Udi Perlman – Izrael). Muzyczna interpretacja lat 20-tych i początku 30-tych w Breslau. Był to okres rozkwitu miasta, przyniósł wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych, na które z zazdrością spoglądał cały świat. Miasto rozwijało się nie tylko architektonicznie, ale też kulturalnie – to tutaj żyli i tworzyli wybitni choreografowie tańca – Kurto Joose, Mary Wingman oraz Rudolf Labana. Dobra passa miasta została brutalnie przerwana w latach 40-tych XX wieku.
Część Druga – „Zniszczenie” (Amir Shpilman – Niemcy). W lutym 1945 roku rozpoczęło się krwawe oblężenie miasta. Mieszkańcy bronili się przed Armią Czerwoną dłużej niż trwała II Wojna Światowa – Festung Breslau poddał się jako ostatnia niemiecka metropolia. W wyniku walk ponad 80% miasta zostało doszczętnie zniszczone, w tym historyczna część, Ostrów Tumski. Breslauerzy siłą zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu. Na ich miejsce przybyli przesiedleńcy – mieszkańcy Kresów Wschodnich. Na krótki moment miasto stało się ziemią niczyją.
Część Trzecia – „Cisza i Ponowne Przebudzenie” (Jiri Kabat- Czechy). Dzięki jednej decyzji Breslau stał się ponownie polskim Wrocławiem. Powojenne lata to okres mozolnego odbudowywania miasta ze zgliszczy przez jego nowych mieszkańców. Był to okres wyciszenia i spokoju, a jednocześnie czas ograniczeń wynikających z trwającej zimnej wojny i reżimu komunistycznego.
Część Czwarta – „Odbudowa, Powódź, Odbudowa” (Adam Porębski – Polska). W latach 90-tych Wrocław znów mógł „odetchnąć pełną piersią”, jednak rozkwit i odbudowa (na wieże Katedry po 50 latach powróciły ikoniczne hełmy) po raz kolejny zostały wstrzymane. Tym razem miasto musiało zmierzyć się z niszczącą siłą największej w historii powodzi. Letnia katastrofa sprawiła jednak, że mieszkańcy poczuli niezwykłą więź, nie tylko z sobą, ale też z miastem. To właśnie ten moment spowodował, że z dumą mogliśmy powiedzieć o sobie – jesteśmy wrocławianami! I zacząć odbudowę ponownie, patrząc z nadzieją w przyszłość.
Informacje praktyczne
- Każdej z muzycznych części towarzyszyć będzie widowisko świetlno – pirotechniczne.
- Spektakl rozpocznie się o godzinie 22:00 i potrwa ok. 60 minut.
- Wzdłuż brzegów Odry przygotowane zostały miejsca siedzące. Liczba miejsc ograniczona.
- Podczas spektaklu widzowie mogą liczyć na komentarz lektora w języku polskim i angielskim.
- Organizatorzy zapraszają do skorzystania z formularza online, umożliwiającego podzielenie się emocjami związanymi z symfonią Kantata Flow – link do strony w formie kodu QR znajduje się na mapkach FLOW dostępnych w całym mieście.
Gdzie i jak oglądać „Flow"
- Bulwar Dunikowskiego, wejście od godz. 20.15
- Most Pokoju, wejście od godz. 20.00 (od godz. 20.00 do północy Most Pokoju wyłączony będzie z ruchu kołowego i tramwajowego)
- na czterech ekranach w centrum miasta: Bulwar Kaczyńskich, Wyspa Piasek, Plac Nowy Targ oraz Wzgórze Polskie naprzeciw Panoramy Racławickiej
- via streaming: streaming online na żywo dostępny będzie na youtube.com na kanale Wrocław 2016
„Flow" w liczbach
- W multiwidowisko FLOW zaangażowanych jest 45 jednostek pływających, w tym 4 duże statki, 21 pływających i 20 zacumowanych żaglówek; statki symbolizują ruchy migracyjne przesiedleńców i uchodźców
- Na potrzeby wydarzenia na lądzie znajduje się aż 500 000 kg sprzętu technicznego
- Nad widowiskiem pracuje 600 osób, w tym 50 więźniów
- Scena FLOW to aż 300 osób. To także 4 kompozytorów, 4 orkiestry, 4 kraje (Izrael, Czechy, Niemcy, Polska)
- Widownia spektaklu rozciąga się na ponad kilometr, dlatego zainstalowany został specjalny system opóźniający dźwięk, dzięki czemu w każdym miejscu spektakl słyszany będzie doskonale