wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Film „IO” Jerzego Skolimowskiego z nagrodą jury w Cannes. Współfinansowany przez Wrocław
Fragment plakatu nagrodzonego filmu Jerzego Skolimowskiego mat. pras.
Fragment plakatu nagrodzonego filmu Jerzego Skolimowskiego

Miasto Wrocław współfinansowało produkcję filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego, który to obraz został właśnie uhonorowany nagrodą jury podczas 75. Festiwalu Filmowego w Cannes (wspólnie z filmem „The Eight Mountains” Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena). Głównym bohaterem filmu jest osiołek, a śledzimy losy zwierzęcia zmieniającego wciąż właścicieli.

Reklama

Opowieść o osiołku z nagrodą z Cannes

To dla nas wielki zaszczyt wziąć udział w produkcji filmu Jerzego Skolimowskiego. Nie mieliśmy wątpliwości, że obraz tego znamienitego reżysera, doceniony zostaniem przez środowisko filmowców na całym świecie. I tak się stało. Wierzymy, że „IO” sięgnie po najwyższe laury na festiwalach filmowych.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

I dokładnie tak się stało. „IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymał nagrodę jury podczas 75. festiwalu filmowego w Cannes. Reżyser nie mógł być obecny podczas konferencji prasowej, ani pokazu filmu (pokazano jego zdjęcie z osiołkiem), bo przed wylotem do Cannes przewrócił się na ulicy i rozbił głowę na chodniku. Z festiwalowymi gośćmi łączył się live ze szpitala w Warszawie. Ale, szczęśliwie, na galę i odebranie nagrody udało mu się przylecieć.  Film „IO” (w wersji oryginalnej tytuł brzmi „EO” i nawiązuje do dźwięku wydawanego przez osła) opowiada o tułaczce osła, który podróżuje z polskiego cyrku do Włoch. W tym czasie przechodzi w ręce różnych właścicieli – artystki cyrkowej (Sandra Drzymalska), grupy kiboli, kierowcy tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoskiego księdza (Lorenzo Zurzolo).

Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, zdjęć Michał Dymek. Produkcję filmu współfinansowało miasto Wrocław.

Reżyser, artysta, wizjoner 

Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.: Złotego Niedźwiedzia za film „Start”, Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask”, Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Latarniowiec”. W 2016 r. uhonorowany został też Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

W Cannes swoje filmy ze światowej sławy aktorami pokazywał regularnie, począwszy od „Króla, Damy i Waleta” w 1971 roku (z Giną Lollobrigidą i Davidem Nivenem w obsadzie), poprzez doceniony przez jury nagrodą specjalną „Wrzask” z 1978 roku (z Johnem Hurtem i Alanem Batesem), po „Fuchę” z 1982 z mało wówczas jeszcze znanym Jeremym Ironsem (w roli polskiego robotnika pracującego w Londynie) – za scenariusz reżysera nagrodzono Złotą Palmą.

W 1984 do Złotej Palmy nominowany był film z Michaelem Yorkiem „Najlepszą zemstą jest sukces”, a w 1989 w Cannes pokazywany był obraz „Wiosenne wody” z Timothym Huttonem i Nastassią Kinski.

Jerzy Skolimowski jest także utalentowanym malarzem, jego prace prezentowane były m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, a w swoich kolekcjach posiadają je aktorzy Jack Nicholson i zmarły niedawno Dennis Hopper.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl