Wieczory w Arsenale (do 7 lipca)
Festiwal muzyki kameralnej odbywający się na dziedzińcu Arsenału (tam ustawione są scena i widownia z zadaszeniem). Gospodarzem jest Orkiestra Kameralna Wratislavia, ale nie brak też koncertów muzyki świata i jazzowych. W tym roku hitem są m.in. finałowy koncert z hitami muzyki barokowej i formacja Masecki/Młynarski. Wstęp biletowany.

Festiwal „Wieczory w Arsenale”
Koncert / Klasyczna / Jazz / W plenerze Dziedziniec Arsenału Miejskiego
Miesiąc Spotkań Autorskich (do 1 sierpnia)
Festiwal literacki, który odbywa się nie tylko we Wrocławiu, ale też w wybranych miastach Czech, Słowacji, Ukrainy. W stolicy Dolnego Śląska spotkania z autorami odbywają się Klubie Proza i Mediatece. W tym roku króluje literatura rumuńska, a gośćmi imprezy będą m.in. laureat Nagrody Angelus – Varujan Vosganian, Lucian Dan Teodorovici, Ioana Pârvulescu, a z polskich pisarzy – Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Małgorzata Rejmer, Marek Krajewski. Wstęp wolny.

20. Miesiąc Spotkań Autorskich
Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Vertigo Summer Jazz Festival (do 31 lipca)
Jazzowa muzyka na... plażach miejskich, dachach budynków, w hotelach, komunikacji (nawet na statku), parkach, czy Wyspie Daliowej, a nawet na Partynicach. Wśród gwiazd festiwalu organizowanego przez jazzowy klub Vertigo są Jan Kantner Quartet, EABS, Dominik Gawroński Quintet.
W weekendy koncert z reguły po południu, w tygodniu z reguły o 20.00. Na większość koncertów wstęp jest wolny, niektóre są biletowane.

Vertigo Summer Jazz Festival 2019
Koncert / Jazz / W plenerze Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Dni Fantastyki w Centrum Kultury Zamek (5 lipca)
Jedna z ulubionych imprez wakacyjnych we Wrocławiu. W Centrum Kultury Zamek na Leśnicy przez cały piątek 5 lipca dyskusje, prelekcje, spotkania autorskie, prezentacje, warsztaty. Będzie o komiksach (coś dla fanów m.in. Thorgala), filmach, książkach.
Na część punktów programu obowiązuje rezerwacja miejsc. Rezerwację można zrobić jedynie po zakupie biletu w przedsprzedaży.

Dni Fantastyki 2019
Eventy / Spotkania z autorami Centrum Kultury „Zamek”
Wieczory Organowe u Bożej Opatrzności (do 25 sierpnia)
Wprawdzie w NFM już w przyszłym roku doczekamy się niezłego instrumentu, ale Wrocław i tak może się poszczycić dwoma świetnymi wakacyjnymi imprezami organowymi. Jedna z nich w protestanckiej świątyni przy Kazimierza Wielkiego. Do końca sierpnia w każdą niedzielę recitale ciekawych organmistrzów. Wstęp wolny!

XIV Międzynarodowy Festiwal Organowy u Bożej Opatrzności
Koncert / Klasyczna Kościół Opatrzności Bożej (parafia luterańska)
Festiwal Non Sola Scripta (do 1 września)
Najbardziej znana impreza organowa we Wrocławiu od tego roku ma patrona – Johannesa Brahmsa, a w programie tegorocznej edycji także sporo utworów związanego z Wrocławiem wybitnego kompozytora. Dyrektorem artystycznym jest Andrzej Chorosiński, znany polski organista, który tym razem zaprosił wielu uznanych nie tylko organistów, ale też kameralistów, którzy będą grali podczas wieczorów na ostrowie Tumskim.
Na pierwszy ogień – m.in. rektor Uniwersytetu Wrocławskiego – profesor Adam Jezierski. Wstęp biletowany.

Festiwal Non Sola Scripta 2019
Koncert / Klasyczna Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (od 25 lipca)
Jeden z najbardziej prestiżowych filmowych festiwali w tej części Europy, ceniony za ambitną koncepcję programową. W tym roku Roman Gutek i Marcin Pieńkowski, szefowie Nowych Horyzontów, przygotowali repertuar z hitami z festiwali z Cannes, czy Berlina, retrospektywami, nowościami z całego świata. Powracają seanse na dużym ekranie w Rynku (darmowe), większość innych wydarzeń jest biletowana. Karnety już wyprzedane, ale pojedyncze bilety w sprzedaży od 17 lipca.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty
Wykład / Wydarzenie kinowe Kino Nowe Horyzonty
Muzyczne Lato w Synagodze pod Białym Bocianem (do 1 września)
Coroczny festiwal złożony z cyklu koncertów artystów z Europy, prezentujących nie tylko bogactwo muzyczne mniejszości narodowych, ale też wpływy muzyki klezmerskiej i folkowej na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz. Wszystkie grane są w niedziele o godz. 18.00.
W tym szczególnym projekcie uwaga koncentruje się także na języku mowy – piosenki śpiewane w różnych językach europejskich, w tym w jidysz i ladino, czyli w językach wymierających, niosą dodatkową wartość dla słuchaczy.

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem 2019 / 5779
Koncert / Etniczna Synagoga Pod Białym Bocianem