wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal WROCloveUKRAINA już od 27 października. Poznaj sąsiada
plakat festiwalu materiały prasowe
plakat festiwalu

Panele dyskusyjne, wernisaże, warsztaty oraz koncerty, spektakle i wyjątkowe prezentacje czekają na uczestników I Festiwalu Twórczej Współpracy artystów z Polski i z Ukrainy WROCloveUKRAINA, który odbędzie się w ostatni weekend października pod hasłem „Wchid na Schid”, czyli „Wejście na Wschód”.

Reklama

I edycja festiwalu potrwa trzy dni (27.10 – 29.10). Festiwal, realizowany we współpracy organizacji pozarządowych i samorządowych zajmujących się kulturą oraz zaangażowanych w polsko-ukraiński dialog i działania integracyjne imigrantów z Ukrainy w Polsce, będzie nastawiony na prezentację projektów tworzonych wspólnie przez artystów i twórców zarówno z Polski, jak i Ukrainy.

Najważniejsze wydarzenia nowego festiwalu

Głównymi uczestnikami WROCloveUKRAINA będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy m.in. wrocławskiej nagrody literackiej Angelus, Jurij Andruchowycz oraz Serhij Żadan. Tym razem nie wystąpią jednak w tradycyjnej roli pisarzy, ale razem z innymi artystami (muzykami, twórcami wideo, plastykami) z Polski, Ukrainy i Białorusi, zaprezentują swoją twórczość w niestandardowy sposób.

Jurij Andruchowycz razem z wrocławskim zespołem Karbido, z którym współpracuje od 2005roku, zaprezentują premierowy koncert z materiałem z nowej, piątej wspólnej płyty pt. „Litografie”. Pisarz wystąpi również razem z artystami ze Lwowa i Iwano-Frankiwska ze spektaklem literacko-muzyczno-wizualnym „Albert albo najwyższa forma kary”, opartym na jednym z rozdziałów jego najnowszej, jeszcze niewydanej książki.

Z kolei Serhij Żadan razem z Olą Mychajluk oraz z artystami z Białorusi, Ukrainy i Polski, zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce koncert multimedialny „Rozdilovi”, będący metaforycznym ukazaniem wojennej rzeczywistości wschodniej Ukrainy z tworzoną na żywo wyjątkową scenografią Mychajluk złożoną ze znaków, słów i wyrazów. Z tym spektaklem artyści w 2016 roku, odwiedzili 6 miast Wschodniej Ukrainy, prezentując go mieszkańcom odciętym nie tylko od zasobów materialnych i żyjących w trudnych warunkach zagrożenia wojennego, ale pozbawionym również dostępu do kultury i sztuki.

Ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie panel dyskusyjny „Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”, w którym oprócz Żadana i Andruchowycza, wezmą też udział inni artyści z Ukrainy – Lia i Andrij Dostliew z Doniecka (obecnie mieszkający w Polsce) oraz przedstawicielki agencji ArtPole, które realizują artystyczne projekty na Krymie (przed aneksją) oraz we wschodniej Ukrainie (po Majdanie).

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” , Biuro Festiwalowe Impart 2016 (ESK – Wrocław 2016), Fundacja Ukraina oraz Ośrodek Działalności Artystycznej „Firlej”. Agencją ArtPole z Kijowa przy wsparciu Miasta Wrocław

Szczegółowy program i wejściówki

WROCloveUKRAINA czyli WCHID NA SCHID

WROCloveUKRAINA czyli WCHID NA SCHID

Spotkania / Koncert / Eventy
Termin od 27 października 2017 do 29 października 2017

Miejsce Klub Firlej - Ośrodek Działań Artystycznych we Wrocławiu

Zobacz

Na go.wroclaw.pl znajduje się szczegółowy program festiwalu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny na podstawie specjalnych wejściówek. Po ich odbiór należy się zgłosić do Ośrodka Działań Artystycznych Firlej przy ul. Grabiszyńskiej 56 lub w siedzibie Fundacji Ukraina przy ul. Ruskiej 46A/201.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl