wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ewaluacja ESK: Międzynarodowa Konferencja „Miasto i Kultura”

Debaty o kulturze miejskiej z udziałem m.in. Maxa Cegielskiego, Edwina Bendyka i Jacka Sutryka, zajęcia praktyczne, działania artystyczne na podwórku Ruska 46 oraz część akademicka skierowana do pracowników naukowych – w dniach 20-22 września we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Miasto i Kultura”.

Reklama

Głównym tematem spotkania praktyków i teoretyków kultury będzie prawie dwuletni proces ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny ale obowiązują zapisy. 

We wrześniu Wrocław ponownie stanie się przestrzenią dla refleksji nad uczestnictwem w kulturze, kondycją środowiska jej twórców, miastotwórczą rolą kultury, a także współpracą pomiędzy instytucjami, sektorem pozarządowym a szeroko definiowaną sceną niezależną. Celem konferencji jest nie tylko stworzenie platformy do rozmów o kulturze miejskiej czy przybliżenie procesu ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury mieszkańcom Wrocławia.

– To przede wszystkim program warsztatów dla przedstawicieli środowisk związanych z kulturą, sztuką i edukacją, których zadaniem będzie wsparcie rozwoju pola kultury poprzez przygotowanie jej kreatorów do reagowania na potrzeby odbiorców, współtworzenia miejsc dedykowanych kulturze oraz przeciwdziałanie instrumentalizacji inicjatyw oddolnych – tłumaczy Krzysztof Bielaszka, koordynator konferencji.

Rozmowy o kulturze miejskiej

Na program konferencji składa się cykl debat dotyczących kultury miejskiej – jej specyfiki, dynamiki i przyszłości. Dyskusje toczyć się będą wokół kulturotwórczej roli miasta oraz miastotwórczego charakteru kultury. Podjęte będą zagadnienia uczestnictwa, aktywizmu i relacji miasto-twórca, a także relacji pomiędzy kulturą a strategiami rozwoju miast w Polsce. Nie zabraknie panelu dyskusyjnego wokół „efektu ESK” i analizy narzędzi, które pozwalają badać kulturę. Do udziału w debatach zaproszono m.in.: Bognę Świątkowską, Maxa Cegielskiego, Edwina Bendyka, Artura Celińskiego, Bożenę Gierat-Bieroń i Jacka Sutryka oraz Agatę Etmanowicz.

Narzędzia do pracy w kulturzemiejskiej

Praktycznym elementem w programie konferencji będzie „Miejski Narzędziownik” – sześć otwartych warsztatów w Barbarze i przy Ruskiej 46. Do współtworzenia tej części „Miasta i Kultury” zaproszeni zostali m.in.: Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego, Marta Trakul-Masłowska i Magda Kubecka z „Jak działa miasto”, Michał Kocikowski i Magda Ochał z Kolektywu Badawczego oraz duet urzędniczo-artystyczny, czyli Krzysztof Ziental i Iza Rutkowska. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, obowiązują zapisy. 

Program akademicki dla pracowników naukowych

W ramach konferencji codziennie odbywać się będzie też część akademicka skierowana do pracowników naukowych.

Przedstawionych zostanie ponad 30 referatów związanych m.in. z mikroobiegami kultury (projektem Wrocław – wejście od podwórza, mikroGRANTAMI ESK Wrocław 2016 czy też Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro), ze studiami przypadków dotyczących rozwoju i redefiniowania kultury na przykładzie Gdańska, Lublina czy francuskiego Arles, a także „efektem ESK”, czyli analizą zmiany w polskich miastach, które aplikowały o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Część akademicka dostępna będzie w postaci streamingu online.

Ruska jako przestrzeń wspólna

Podczas „Miasta i Kultury” podwórko przy Ruskiej 46 stanie się przestrzenią dla realizacji działań artystycznych i spotkań, a także miejscem sceny DJ-skiej i otwartych pracowni. Głównym wydarzeniem części artystycznej będzie „Miasto jako przestrzeń wspólna” – wystawa organizowana w ramach AIR Wro w opuszczonym lokalu po pracowni renowacji mebli.

Cztery artystki z trzech europejskich miast (Karla Tobar z Bilbao, Nagore Legarreta z San Sebastian, Ewa Głowacka i Gabriela Kowalska z Wrocławia), zaprezentują prace powstałe podczas rezydencji, a ideą, przyświecającą ich kolektywnemu działaniu będzie współdzielenie przestrzeni. Artystki swoje projekty realizowały osobno, ale punktem przecięcia się ich dróg stało się właśnie podwórko przy Ruskiej 46. Wypełnienie pracowni manifestami oraz pracami nadać ma jej nowy charakter, odnoszący się bezpośrednio do miast, w których tworzyły i które badały rezydentki. W wyniku ich współpracy powstanie przestrzeń-eksperyment, gdzie użyte działania i narzędzia będą się przenikać, tworząc wielogłosową, ale spójną narrację na temat miasta postrzeganego jako przestrzeń wspólna.

Trzydniowa Międzynarodowa Konferencja „Miasto i Kultura” jest organizowana przez Biuro Wrocław 2016, Uniwersytet Wrocławski i Urząd Miasta Wrocławia. Wstęp, poza częścią akademicką, jest wolny. Na część warsztatową obowiązują zapisy.

Więcej informacji oraz zapisy na warsztaty: www.wroclaw2016.pl/miastoikultura

Materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl