wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Dżungla” dla najmłodszych widzów w Teatrze Lalek
„Dżungla” dla najmłodszych widzów w Teatrze Lalek

Scena ze spektaklu „Dżungla”/fot. K.Krukowski

Trzy aktorki, troje zwierzęcych bohaterów (leniwiec, mrówkojad i tukan) i piękna, klimatyczna opowieść o związku z matką naturą inspirowana kulturą i wierzeniami Ameryki Południowej. Na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek od soboty 7 kwietnia „Dżungla” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak przeznaczona dla najnajów (dzieci od pół roku do dwóch i pół).

Reklama

Teatr dla najnajów

„Dżungla” to kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów (0,5-2,5 roku). Poprzednia zrealizowana przez reżyserkę Alicję Morawską-Rubczak, czyli „Brzucho”, cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem, a ostatnio została pokazana widzom podczas tournee po Chinach.  

Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek z przedstawieniami dla najnajów po raz pierwszy spotkał się pięć lat temu. – Wchodziłem na spektakl ze sceptycznym nastawieniem, widziałem matki z niemowlętami na ręku, nie byłem przekonany – przyznaje. – Dwadzieścia minut później byłem w szoku, bo zobaczyłem dzieci tańczące do rytmu, pochłonięte atmosferą, klimatem, plastyką – przyznaje.

Spektakl: Dżungla w Teatrze Lalek

Spektakl: Dżungla w Teatrze Lalek

Teatr lalek
Termin od 7 kwietnia 2018 do 13 maja 2018

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Przytulić małego widza

Podobnie będzie na „Dżungli”. – To świat teatralny, w którym prowadzona jest raczej nić historii niż opowiadana konkretna historia, bo patrzymy na świat dziecka, bardzo abstrakcyjny, doznaniowy, w którym ważna jest atmosfera. Rodzice będą mogli przytulić dzieci, wziąć je na kolana podczas przedstawienia – wyjaśnia Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka „Dżungli”.

Matka Ziemia kołysze do snu

Jej spektakl zainspirowała Ameryka Południowa. – Żyją tam jeszcze ludy, w których dzieci wychowuje się blisko natury, ale i w wielkiej bliskości z wielopokoleniowymi rodzinami i społecznością – podkreśla Alicja Morawska-Rubczak. – Dlatego na scenie spotykają się różne pokolenia aktorek, to przenikanie międzygeneracyjne było dla nas bardzo ważne – dodaje.

Trzy aktorki animują na scenie trzy zwierzątka – lemura, mrówkojada i tukana, śpiewają kołysankę „Pachamama” (tytuł oznacza Matkę Ziemię, inkaską boginię odpowiadającą w tamtejszej mitologii za żyzność i płodność), oryginalnie z peruwiańskiego plemienia Q'ero.

Muzykę skomponował do niej Wacław Zimpel, kompozytor i laureat Paszportu Polityki. – To świetny muzyk, który ma na tyle otwartą głowę, że potrafi tworzyć dla różnych odbiorców, a tym razem wykorzystał m.in. flety amazońskie – mówi Alicja Morawska-Rubczak.  Sama przetłumaczyła inkaską pieśń na język polski. Powtarza się w niej słowo Pachamama, bo to klucz do rozumienia świata, w którym człowiek żyje w symbiozie z otaczającą go fauną i florą.

Wrażliwość dziecięca

Alicja Morawska-Rubczak specjalizująca się w realizowaniu przedstawień dla najnajów pokazywała je w różnych krajach, ostatnio „Kuuki/Powietrze” w Tokio. – Okazuje się, że wrażliwości potrzeba na całym świecie, a dzieci podobnie reagują w Polsce i w Japonii, napięcie na widowni rośnie tak samo w tych różnych od siebie krajach i kulturach – opowiada reżyserka „Dżungli”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl