Andrzej Heidrich, rocznik 1928, współpracę z Narodowym Bankiem Polskim jako projektant, rozpoczął w latach 60. Jednak pierwszy banknot pięćsetzłotowy, z wizerunkiem z gen. Tadeusza Kościuszki, wszedł do obiegu dopiero w połowie kolejnej dekady. Ostatni, jaki przegotował dla NBP – nowe pięćset złotych z portretem Jana III Sobieskiego, pojawi się lada moment.
W PRL-u kolejne projekty musiały być zatwierdzane przez najwyższe władze partyjne i państwowe. Na emisję banknotów z Chopinem i Skłodowską - Curie nie zgodził się komunistyczny premier Piotr Jaroszewicz, bo bohaterowie byli bardziej Francuzami niż Polakami. Nie pasowało mu także niemiecko brzmiące nazwisko autora projektu. Pięćdziesiąt złotych z gen. Świerczewskim także musiało przejść korektę.
– Znalazłem fotografię Świerczewskiego, bez czapki, łysego. Nie spodobało się to władzom. Musiałem mu dołożyć generalską czapkę – opowiada Andrzej Heidrich.

„Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów” w Pałacu Królewskim
Wystawa / Dla wszystkich Oddział Muzeum Miejskiego - Pałac Królewski
Znakomity artysta zaprojektował także banknot z Józefem Piłsudskim o nominale pięciu milionów złotych. Ostatecznie nie wszedł on do obiegu, bo w połowie lat 90. władze przygotowywały już denominację.
- Na świecie coraz częściej banknoty projektuje się z wykorzystaniem komputerów, tak jest we Francji, w Skandynawii. Tymczasem dawne francuskie banknoty były bardziej malarskie, ładniejsze – mówił Andrzej Heidrich.
Andrzej Heidrich 40 lat pracował jako grafik w wydawnictwie „Czytelnik”, jest autorem ponad 150 znaczków pocztowych, ilustracji do książek, ex-librisów, odznak i odznaczeń wojskowych. – Jednak banknoty zdominowały moją pracę, tym bardziej cieszę się, że we Wrocławiu można obejrzeć także inne moje prace – wyznał artysta.
Na wystawie w Pałacu Królewskim znalazł się nadzwyczajny eksponat – szabla gen. Aleksandra Osińskiego, dziadka Andrzeja Heidricha.
Dr Maciej Łagiewski: – Trafiła do naszego Muzeum Militariów przy okazji zakupu większej kolekcji militariów.
Otwarcie wystawy „Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów” w Pałacu Królewskim 22 stycznia.