wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Brave Festival – Zaginiony Rytm

Dziewiąta edycja Brave Festivalu Przeciw Wypędzeniom w Kulturze rusza na początku lipca. Jej twarzą został po raz pierwszy mężczyzna - górnik z Zimbabwe, pracujący w kopalni złota w górach Chimanimani, w zachodnim Mozambiku. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na ubogich, pracujących w nieludzkich warunkach.

Reklama

- To jeden z wielu problemów społecznych, z którymi borykają się ludzie pochodzący z krajów dotkniętych ubóstwem. Każdy dzień to dla górników z Zimbabwe katorżnicza praca polegająca na brodzeniu w zanieczyszczonym przez ścieki błocie w poszukiwaniu cennych rud złota. Narażeni są na działanie rtęci, której używa się do łączenia cząsteczek złota. Stopniowo niszczy ona układ nerwowy, wpływa na działanie mózgu, nerek, powoduje bóle głowy, czasami nawet utratę pamięci – tłumaczą organizatorzy. Autorem zdjęcia mężczyzny jest nowozelandzki fotoreporter Robin Hammond.

Festiwal Brave Przeciw Wypędzeniom z Kultury potrwa od 7 do 12 lipca. To już dziewiąta edycja festiwalu, jej hasłem jest „Zaginiony Rytm”. Grzegorz Bral i jego zespół postanowili tym razem przedstawić tradycje muzyczne z całego świata będące pomostem między światem rzeczywistym człowieka a światem duchowym. Tytułowy rytm publiczność festiwalu odkryje w nieznanych gatunkach muzycznych oraz technikach wokalnych. W tym roku Brave będzie bliżej Afryki – spotkamy m.in. 12-osobową grupę Królewskich Bębniarzy z Burundi grających z niezwykłą precyzją, siłą i zręcznością na tradycyjnych bębnach karyenda. Muzycy wybijają aż 41 różnych rodzajów rytmów, za którymi kryje się społeczny koncept tj. szacunek, pokój czy uznanie. Brzmieniowo dźwięki płynące z bębnów często porównywane są do odgłosu spadającego z wysokości pioruna.

Będziemy mieli również okazję doświadczyć niezwykle imponującego występu w wykonaniu grupy Cheongbae z Korei, stanowiącego kombinację rytuału, szamańskiej muzyki ogromnych bębnów i tańca.

Niezwykłym wydarzeniem będzie również koncert 12-osobowego chóru Ngqoko, złożonego z kobiet z plemienia Xhosa z Republiki Południowej Afryki, wykonującego tradycyjne pieśni umngqokolo w unikatowej technice śpiewu alikwotowego, osadzające się na rytmicznym i pulsacyjnym gardłowym zaśpiewie, jak również występ zespołu Addal z Maroka, złożonego z berberyjskich kobiet intonujących transowe pieśni ahouach przy akompaniamencie bendirs, tradycyjnych instrumentów perkusyjnych o rezonującym brzmieniu. Niezwykłym elementem, szczególnie odróżniającym kobiecy taniec addal od innych typów ahouach jest to, że wszystkie tancerki okryte są jednym, wspólnym, długim woalem w taki sposób, że ani przez moment nie widać ich twarzy.

Niestety nie doszedł do skutku, pomimo wielomiesięcznych starań, przyjazd tanzańskiej grupy Bota. Zastąpi ich inny afrykański artysta. Organizatorzy podadzą niebawem informacje na ten temat.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć będzie również 4. edycja międzynarodowego programu edukacyjnego BRAVE KIDS oraz 8. Przegląd Filmowy, a także cykl BRAVE MEETINGS, który stanowi merytoryczne rozwinięcie nurtu głównego i dzięki multikulturowym spotkaniom umożliwia głębsze poznanie naszych artystów oraz środowiska społeczno-politycznego, z którego do nas przybywają.

Całkowity dochód z biletów Brave Festival od początku istnienia przeznacza na cele charytatywne. Jak co roku beneficjentem wydarzenia będzie organizacja pozarządowa Rokpa niosąca pomoc głównie dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.

Więcej informacji o programie i biletach na www.bravefestival.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl