wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Brave Festival zabiera widzów do Afryki [WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
Sona Jobarteh, kuratorka Brave Festival 2015 Fot. Tomasz Walków
Sona Jobarteh, kuratorka Brave Festival 2015

Bohaterami tegorocznej edycji są grioci, czyli pochodzący z Afryki Zachodniej opowiadacze. Dlatego kuratorką tegorocznego przeglądu została właśnie griotka – Sona Jobarteh. Dziś (10 lipca) jej występ otworzy 11. Brave Festival.

Reklama

Kuratorka z Gambii

Sona Jobarteh pochodzi z Gambii, gdzie tradycje i umiejętności griotów przekazywane są z pokolenia na pokolenia w pięciu klanach już od siedmiu wieków. Jest pierwszą kobietą, która profesjonalnie gra na korze – świętym instrumencie griotów. Doskonale odnajduje się także w szerokim nurcie muzyki światowej, łącząc elementy tradycji afrykańskich i europejskich. Jest znaną instrumentalistką, piosenkarką i kompozytorką.

– Uznałem, że dobrze zaprosić kogoś, kto jest przewodnikiem po świecie, który zna najlepiej – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.

- Z powagą podchodzę do tego, by dać temu festiwalowi to, co najlepsze - mówi Sona Jobarteh. - Chcę pokazać, czym jest tradycja griotów, dlatego zaprosiłam artystów, którzy najlepiej ją przedstawią.

Podczas festiwalu swoją tradycją będą dzielić się Balla Kouyate, wirtuoz gry na balafonie. Pochodzi z rodu, gdzie tradycja griotów żyje od 700 lat. Jego muzyka została nagranai zarchiwizowana w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Wystąpią też Kasse Mady Diabate, Lansine Kouyate, Ballake Sissoko & Badie Tounkata – przedstawiciele griockich klanów, którzy wprowadzą widzów w pradawne rytmy i melodie Afryki Zachodniej. Natomiast Abou Diarra gra na n’goni, na malijskim instrumencie strunowym – kultywuje muzyczne tradycje myśliwych ludu Mandingo łącząc je z bluesem, jazzem i reggae. Grupa Kucha Kassem pochodzi z Gambii – przestawią taniec Kumpo, czyli rytuał chroniący przed złymi duchami. Poezje i opowieści pustyni przedstawi Coumbane Mint Ely Warakane – griotka z Mauretanii. Właśnie we Wrocławiu po raz pierwszy ze swoim ojcem Sanjally’m zagra Sona Jobarteh. Zaskoczeniem może okazać się Malijczyk Vieux Farka Toure – gitarzysta i piosenkarz, który łączy elementy rocka, latino i bluesa z rytmami Afryki Zachodniej.

W tej edycji festiwalu wystąpią też muzycy z Zanzibaru – Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensamble. Ich muzyka jest muzyką żeglarzy Oceanu Indyjskiego łącząca rytmy Afryki Wschodniej i świata arabskiego.

Do Wrocławia przyjadą też muzycy, tancerze i śpiewacy z puszczy równikowej – Pigmeje z grupy Ndima. Zagrają na wielkich bębnach wydrążonych z pnia oraz na instrumentach, które służą do polowania.

Konferencja o opowieściach

W pierwszy weekend Brave Festival 2015 odbędzie się dwudniowa konferencja poświęcona tradycjom narracji, przekazu ustnego i literatury ustnej. Wezmą w niej udział artyści, którzy wyrastają z tradycji opowiadania m.in. Balla Kouyaté z Mali, pochodzący z najstarszej rodziny griotów. Naukowcy zajmujący się kulturowym znaczeniem różnego rodzaju narracji m.in. prof. Mitchel Strumpf, amerykański etnomuzykolog, który od blisko 40 lat mieszka w Afryce i specjalizuje się w historii muzyki afrykańskiej.

Zaproszeni zostali także pasjonaci tradycji afrykańskich, m.in. Magda Podsiadły, dziennikarka Gazety Wyborczej we Wrocławiu, która doskonale zna kulturę Afryki Zachodniej. Konferencja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

„Opowiadacze”

Naturalną potrzebą człowieka jest nie tylko snucie opowieści, lecz także ich słuchanie. W czasie Brave Festival 2015 przeżyjemy 6 wieczorów z wyjątkowymi opowiadaczami.  Codziennie od 11 do 16 lipca po godzinie 22:00 poprowadzą słuchaczy w świat niezwykłych historii, otwierających wyobraźnię, inspirujących i pogłębiających refleksję.  W weekend 11-12 lipca od godziny 11:00 dzieci będą mogły posłuchać opowieści przygotowanych specjalnie dla nich. 

Centrum żywej opowieści stanie się klubokawiarnia Mleczarnia przy ul. Włodkowica 5, tuż obok Synagogi pod Białym Bocianem. Mleczarnia jest także oficjalnym klubem festiwalowym. Wstęp na „Opowiadaczy” jest bezpłatny.

Brave Festival 2015, „Griot”, 10-17 lipca 2015 

www.bravefestival.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl