wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Barok jakiego Wrocław nie widział

Kaplica Matki Boskiej Bolesnej, zwana od nazwiska fundatora Kaplicą Hochberga, to ostatni tak znaczący obiekt, odzyskujący po zniszczeniach wojennych swój blask. Na przywrócenie świetności kaplicy wydano niemal 10 mln zł. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 6 lipca. 

Reklama

"Nikt z wrocławian nie widział nigdy tej kaplicy w kształcie w jakim powstała" – podkreślił wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. "Dlatego to jedna z najbardziej fascynujących renowacji we Wrocławiu" – dodał. Podobnego zdania jest miejski konserwator zabytków Katarzyna Hawrylak-Brzezowska: "To co zostało po wojnie to była tylko skorupa zewnętrzna a teraz będziemy mogli zobaczyć jak dzieła baroku oglądali nasi przodkowie – bez patyny" – podkreśla.

Podczas renowacji najbardziej wszystkich zaskoczyło, że w gruzach jest wyjątkowo dużo oryginalnych elementów kaplicy. Z około 1,5 tys części poskładano w całość ołtarz zwieńczony glorią Boga Ojca. Na ołtarzu obecna była średniowieczna drewniana Pieta, która ze względu na warunki panujące w kaplicy nie powróci z Muzeum Narodowego a w kaplicy pojawi się wierna jej kopia. "Prace nad ołtarzem jeszcze trwają, wymaga on polerowania, pozłocenia, ustawienia mensy ołtarzowej a w części prezbiterialnej czekają do zamontowania trzy marmurowe stopnie" – mówi Tadeusz Czerwiński, kierownik budowy.

 (tak sklepienie wyglądało przed remontem...; fot. arch. Cerkwi Greckokatolickiej, Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej)

 (...a tak wygląda sklepienie po remoncie; oryginalne fragmenty zostały ciemniejsze; fot.: www.cerkiew.net.pl)

Pieta na ołtarzu będzie stanowiła kompozycyjnie całość z malowidłami na ścianie. Przedstawiały one boleści Maryi, z których ostatnią – siódmą stanowiła właśnie figura na ołtarzu. Wszystkie malowidła kaplicy nawiązywały do jej wezwania – Matki Boskiej Bolesnej. Na zwieńczeniu kopuły – w latarni na wysokości 27 metrów – anioły podtrzymują Serce Maryi przebite siedmioma mieczami oraz narzędzia Męki Pańskiej – krzyż, obcęgi, gwoździe, korona cierniowa, młotek i chusta Weroniki.

Na przywrócenie świetności wydano prawie 10 milionów złotych, które pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetów Wrocławia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa.

"Gdybyśmy – jako wspólnota greckokatolicka – chcieli sami finansować ten remont to trwałoby to zapewne kilkadziesiąt kolejnych lat" – mówi bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego. "Chcemy przede wszystkim, aby kaplica była obiektem sakralnym i służyła naszym wiernym, będzie jednak otwarta dla turystów, będzie także pełniła funkcję sali z okazji koncertów czy innych spotkań" – wylicza bp Juszczak.

W tej chwili pracownicy przenieśli się już na najniższą kondygnację, gdzie kończy się polerowanie stiuków, uzupełnianie złoceń baz kolumn. Wyższe już są zakończone i zabezpieczone przed zakurzeniem. Na dokończenie czeka także portal między kaplicą a kościołem z czterometrowym herbem Hochbergów. Będzie on nad bogato zdobioną kratą, która była uznawana za arcydzieło sztuki kowalskiej. Sama krata ma 90 m2 powierzchni.

 (w remoncie niezwykle pomocne były zachowane przedwojenne fotografie; fot. arch. Cerkwi Greckokatolickiej, Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej)

Ciekawostką jest, że w kaplicy pojawi się także odnaleziona ostatnio w klasztorze Ojców Dominikanów we Wrocławiu trumna fundatora Franza Ferdynanda von Hochberga.

Kaplica Hochberga została zbudowana w latach 1723-1728 na fundamentach wcześniejszej kaplicy gotyckiej wg projektu Krzysztofa Hacknera. Budowla jest na planie prostokąta, z kopułą na elipsie i zwieńczona latarnią.

W czasie ostatniej wojny wnętrze kaplicy zostało doszczętnie zniszczone i aż do początku obecnego wieku nie remontowane. Wykonano jedynie roboty zabezpieczające.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl