wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Arlecchino kolejną wrocławską rzeźbą plenerową. Stoi przed Capitolem
Arlekin dużo większy niż ludzie, sporo mniejszy niż Capitol fot. mawi
Arlekin dużo większy niż ludzie, sporo mniejszy niż Capitol

To wrocławianie, głosując w 2015 r., zdecydowali, że Arlecchino (Arlekin)* – rzeźba Alessando Mendiniego**, specjalnie zaprojektowana dla Wrocławia – stanie przed Teatrem Muzycznym Capitol. Po trzech latach od chwili tamtego plebiscytu, 10 lipca 2018 r. doszło do oficjalnego odsłonięcia dzieła włoskiego architekta.

Reklama

Kilka tysięcy osób zagłosowało [w plebiscycie zorganizowanym przez />>Gazetę Wyborczą<

Arlekin – rzeźba Alessando Mendiniego Wrocław

Od lewej: rektor Kielan i dyrektor Pietraszek na uroczystej inauguracji rzeźby we Wrocławiu, fot. mawi

Prof. Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – uczelni, której doktorem honorowym jest Alessandro Mendini – uważał, że miastu brakuje realizacji wykonanych przez światowych twórców. – Niech Mendini będzie tym pierwszym – mówił prof. Kielan. 

Wrocław podziwia, arlekin jest mu bliski

Alessandro Mendini przyjeżdżał do Wrocławia nieraz. O naszym mieście ma bardzo dobre zdanie.

– Wrocław to bardzo interesujące miasto z powodu swojej skomplikowanej historii politycznej, dzięki której dziś miasto gości różne rodzaje architektury – od rokoka do baroku, poprzez architekturę z czasów socjalistycznych po wielką architekturę ekspresjonizmu niemieckiego. Jest w nim wiele wspaniałych obiektów, fundamentalnych dla historii architektury europejskiej – mówi Alessandro Mendini w wywiadzie, który przeprowadziła z włoskim designerem Dorota Koziara z okazji 10. Nocy z Designem we Wrocławiu.

Arlekin – rzeźba Alessando Mendiniego Wrocław

Alessandro Mendini, źródło: YouTube

Mendini był także był gościem Wrocławia i ASP w 2014 r. Wówczas to otrzymał godność doktora honoris causa. Jego Arlekin jest więc darem dla miasta, jaki zwyczajowo zostawiają po sobie laureaci honorowego tytułu. Oto, co mówi o swoim dziele we wspomnianym wywiadzie:

– Postać arlekina była dla mnie zawsze ważnym symbolem, bliskim mojej metodzie pracy. Często pracuję, składając coś z wykorzystanych wcześniej fragmentów, nawet odrzutów, i łącząc je razem, tworzę nowe wartości, z nową energią. Dlatego Arlekin jest energetyczną ikoną. Bardzo spodobała mi się idea stworzenia go właśnie we Wrocławiu i przeniesienia do miasta poprzez tę rzeźbę moich utopii.

Arlekin – rzeźba Alessando Mendiniego Wrocław

Na temat lokalizacji rzeźby w naszym mieście, obok Capitolu, Mendini ma zaś takie zdanie:

– Cieszy mnie bardzo ustawienie rzeźby przed teatrem, ponieważ arlekin i jego maska są symbolem popularnego włoskiego teatru.

Cały wywiad z Alessandro Mendinim można zobaczyć TUTAJ.

Stalowy błazen na swoim miejscu

Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, rzeźbę wykonała spółka Rotomat, kierownikiem budowy był Michał Maciejewski, za nieco ponad milion złotych. Pokolorowany w postmodernistycznym stylu – we wrocławskiej firmie HOSTAL, której właścicielem jest Karol Hostyński – Arlekin powstał z wielu połączonych ze sobą stalowych płaszczyzn grubości od 5 mm do 10 mm. Waży ponad 4,5 tony.

Arlekin – rzeźba Alessando Mendiniego Wrocław

Za całość konstrukcji odpowiadała firma Nobo Solutions, a nad tym, by dzieło sztuki mistrza designu zostało odpowiednio zakomponowane w miejskiej przestrzeni, czuwali Marta Pakowska i Oskar Zięta.

Tak więc Arlekin, mający na wskroś włoskie pochodzenie, „narodził się” w dolnośląskiej stolicy tylko dzięki na wskroś polskim wykonawcom. 

Rzeźba jest sygnowana podpisem Alessandro Mendiniego, a w postumencie jest umieszczonych dziesięć punktów świetlnych, które pozwolą wydobyć rzeźbę z ciemności po zapadnięciu zmroku.

Arlekin – rzeźba Alessando Mendiniego Wrocław

Jerzy Pietraszek: – Jestem przekonany, że Arlekin bardzo szybko stanie się kolejną wizytówką Wrocławia. Fakt, że tak znakomity artysta poprzez swoje dzieło chce związać się z miastem, świadczy o randze Wrocławia. Autor, podkreślając włoskie pochodzenie rzeźby, poprosił, by nazywać ją Arlecchino, by była włoskim akcentem w naszym mieście.

Uroczystej inauguracji dzieła „Maestro del design” – jak wyraził się o Mendinim prof. Piotr Kielan – dokonali 10 lipca 2018 na skwerze Wojciecha Młynarskiego właśnie rektor ASP oraz dyr. Jerzy Pietraszek i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

– Wyrażam głęboką nadzieję, że teraz różne radosne i kolorowe happeningi będą się w tej przestrzeni odbywać i że ta jasna strona Wrocławia zauważy Arlekina. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy tej instalacji – powiedział prezydent Dutkiewicz. 

*Arlekin (z włoskiego: arlecchino) to postać błazna z włoskiej commedii dell’arte, wywodząca się z XVII wieku. Pierwotny model Arlekina, zaprojektowanego przez mistrza Mendiniego, znajduje się od czterech lat we wrocławskim Muzeum Architektury przy ulicy Bernardyńskiej.

**Alessandro Mendini (ur. 16 sierpnia 1931 r. w Mediolanie) to światowej sławy designer, projektant, architekt i teoretyk sztuki. Odgrywał dużą rolę we włoskim designie. Od lat 70. projektuje wielkie założenia architektoniczne, jak i przedmioty codziennego użytku. Przyczynił się do rozpowszechnienia postmodernizmu. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie. Doktor honoris causa m.in. wrocławskiej ASP.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl