wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Andrzej Kosendiak dyrektorem Narodowego Forum Muzyki przez kolejnych 5 lat
Andrzej Kosendiak będzie dyrektorem NFM na kolejną pięcioletnią kadencję fot. MAT
Andrzej Kosendiak będzie dyrektorem NFM na kolejną pięcioletnią kadencję

– Następne pięć lat będzie bardzo trudnym okresem, zwłaszcza pod względem finansowym, ale z nadzieją, że z grupą współpracowników i publicznością tworzymy miejsce, w którym można się dobrze poczuć – mówi Andrzej Kosendiak. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki i Festiwalu Wratislavia Cantans rozpoczyna kolejną kadencję na stanowisku szefa NFM-u i zapowiada projekty.

Reklama

Andrzej Kosendiak w NFM na 5 lat

Andrzej Kosendiak odpowiada za koordynację budowy Narodowego Forum Muzyki i obecne funkcjonowanie obiektu, ale wcześniej przez lata zabiegał o wzniesienie we Wrocławiu sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. – Inwestycja była pewnym narzędziem, a nie celem samym w sobie. Chcieliśmy zmienić obraz życia artystycznego Wrocławia – tłumaczy dodając, że NFM jest namacalnym dowodem, że praca, którą włożył, miała sens. 

Jego kolejna kadencja dyrektora Narodowego Forum Muzyki (po raz pierwszy został dyrektorem wówczas Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu Wratislavia Cantans w 2005 roku) rozpoczyna się w tym roku i potrwa następne pięć lat. 

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Sukces NFM-u był spektakularny, nie tylko tylko dlatego, że obok katowickiego NOSPR-u to jedyny tak profesjonalny obiekt dla koncertów muzyki poważnej, ale z uwagi m.in. na planowany umiejętnie program, niezwykły progres w rozwoju zespołów, zwłaszcza NFM Filharmonii Wrocławskiej, zainicjowanie Wrocław Baroque Ensemble i nagrania polskiej muzyki dawnej, zaproszenie do nagrywania w NFM zagranicznych wykonawców (m.in. Paul McCreesh, Giovanni Antonini). Rozpoczynający się sezon 2022/2023 nie będzie jednak łatwy. 

Już powrót po covidzie okazał się wyzwaniem, a teraz jest nim także trudna sytuacja finansowa wśród wielu melomanów.
Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM

Narodowe Forum Muzyki – więcej nowych gatunków

Andrzej Kosendiak doskonale zna badania opinii publicznej, z których jasno wynika, że 90% Polaków nigdy nie było w filharmonii. – Gdyby przyszło do nas nawet 10%, a ta liczba jest realna, ja w to wierzę – przyznaje dyrektor.  

Poszerzymy repertuar o takie wydarzenia, na które przychodzi inna publiczność, stąd Game Music Festival, czyli Festiwal muzyki z gier komputerowych czy pokazy filmowe z muzyką organową na żywo. Oferta będzie bogatsza niż do tej pory, pojawią się różne gatunki.
Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM

Szef NFM przyznaje, że cały czas wierzy w publiczność, dlatego, że NFM jest miejscem, w którym buduje się wspólnotę. A sama muzyka daje przestrzeń wolności. 

Stacja Mezzo lubi nagrywać we Wrocławiu

Podczas pandemii w NFM organizowano streamingi koncertów, ale Andrzej Kosendiak przyznaje, że odczuwał dysonans między brzmieniem wysokiej jakości zespołów NFM, a jakością obrazu. Do wyreżyserowania koncertu potrzeba specjalisty, niewielu mamy takich w Polsce. Rozwiązaniem okazała się współpraca, m.in. z francuskim kanałem telewizyjnym telewizją Mezzo, który specjalizuje się w nadawaniu muzyki poważnej i jazzu. 

Aby promować polską muzykę i zespoły trzeba zbudować sobie partnerstwo osób i instytucji.
Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM

Takie już zostało zawiązane z Mezzo. Jeden z koncertów podczas pandemii – bachowską Mszę h-moll sprzedano do Mezzo, teraz współpraca będzie kontynuowana – zarejestrowany został koncert z „Completorium” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i oratorium „Jephte” Giacoma Carrisimiego.

Podczas Festiwalu Wratislavia Cantans 2022 stacja Mezzo nagra natomiast koncert 17 września w Narodowym Forum Muzyki pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego i z udziałem m.in. Chóru NFM. Do tego nagrania ekipa Mezzo przygotowuje też film promocyjny o Wrocławiu. 

Nowe nagrania z Wrocław Baroque Ensemble

Jestem przekonany, że warto polską muzykę przywracać nam i światu. Teraz nadszedł chyba najlepszy czas.
mówił dziesięć lat temu Andrzej Kosendiak

Szef NFM-u, ale również Wrocław Baroque Ensemble w maju 2012 roku wraz z Wrocław Baroque Ensemble (wówczas jeszcze bez nazwy, wymienionym jako zespół instrumentów dawnych) przystąpił do nagrywania pierwszej płyty z serii polskich mistrzów baroku. W kościele pw. św. Piotra i św. Pawła zarejestrowano m.in. „Completorium” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Dziś seria płyt wypełnia już spory box, a w kolejce do wydania czekają kolejne tytuły – utwory Kaspara Foerstera, „Nieszpory” Marcina Józefa Żebrowskiego i Marcina Leopolity. 

A Andrzej Kosendiak chce rozszerzyć poszukiwania dawnej muzyki na Wschód. Stąd pomysł, aby nagrać uwtory Mikołaja Dyleckiego, który tworzył w Kijowie, ale miał związki z dworem Wazów, znał Marcina Mielczewskiego. – Jego utwory są podobne do utworów Mielczewskiego, te same figuracje, technika – tłumaczy Andrzej Kosendiak.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl