wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 35. PPA – dużo premier w programie

- Żyjemy w świecie, w którym kultura stała się mocno festiwalowa, dlatego zależy nam, by Przegląd Piosenki Aktorskiej był inny, rozpoznawalny i miał wciąż świeżą tożsamość – mówił Konrad Imiela, dyrektor artystyczny PPA.

Reklama

– Nie sztuka zbudować program festiwalu z zaproszonych gwiazd, sztuką jest prowokować spotkania artystów, inspirować powstawanie nowych dzieł. To nasza misja, dlatego w tym roku na PPA będzie tak wiele premier – wyjaśniał Imiela.

W tej edycji Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki zmienia swoje oblicze. Organizatorzy postanowili podzielić przesłuchania na dwa rodzaje – dla profesjonalistów (studenci szkół aktorskich, osoby związane zawodowo ze sceną i ze śpiewem) i dla amatorów. Pierwszy etap przesłuchań dla profesjonalistów odbędzie się w Warszawie (10 lutego w Teatrze Muzycznym Roma) oraz we Wrocławiu (24 lutego). Pozostali chętni będą mogli wystąpić 23 lutego we Wrocławiu. Drugi etap przesłuchań zaplanowano 21 marca na Dużej Scenie Capitolu.

- Postanowiliśmy w tym roku inaczej podzielić nagrody, by bardziej docenić finalistów – tłumaczył Imiela. – Nagroda główna nie będzie już tak radykalnie wysoka.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do III etapu konkursu otrzyma trzy tysiące złotych, a zwycięzca Gran Prix odbierze Złotego Tukana i 25 tys. zł.

35. Przegląd Piosenki Aktorskiej potrwa od 20 do 30 marca.

Premiery PPA

- Premiery zaczynamy od niezwykłego spotkania trzech kobiet – Mai Kleczewskiej, Elfriede Jelinek i Kasi Nosowskiej – wyjawia Konrad Imiela. Spektakl „Cienie. Eurydyka mówi:” powstał w oparciu o najnowszy tekst noblistki pod tym samym tytułem. Jelinek dekonstruuje w nim mit o Orfeuszu i Eurydyce. Premiera uświetni rozpoczęcie 35 PPA, na scenie usłyszymy Kasię Nosowską, wokalistkę Hey. Autorem muzyki jest Paweł Krawczyk z Hey. (20 marca).

Na scenie kameralnej Capitolu zadebiutuje „Joplin” w reżyserii Tomasza Gawrona (22 i 23 marca) z Natalią Sikorą w roli głównej. Będzie to spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych poświęcony jednej z największych gwiazd epoki Dzieci Kwiatów. Scenariusz powstał na podstawie książki Myry Friedman „Żywcem pogrzebana”. Reżyser zapowiada spektakl teatralny z utworami muzycznymi śpiewanymi na żywo.

Utwory ze swojej najnowszej płyty „Śmiercie” zaprezentuje premierowo na PPA Magdalena Kumorek. – „Śmiercie” to moje ukochane dziecko. Dojrzałam, by dodać nuty do poezji Leśmiana – mówi aktorka. – Nie śpiewam o śmierci w znaczeniu umierania ciała, komórek. Śpiewam o umieraniu idei, miłości, wiary – wyjaśnia Kumorek. (23 marca)

Swój autorski projekt zagra i zaśpiewa Sambor Dudziński. Wraz z Jackiem Bałą przygotowują „Król Dawid – Live!” (25 marca). – Król Dawid, prekursor aktorskiej piosenki zagości we Wrocławiu. Prosimy jego dybuka, by nas odwiedził – zdradza Jacek Bała.

 

Gwiazdy, kabaret i podsumowania

- Czeka nas niezwykle wdzięczny wieczór pod wodzą Krzysztofa Materny – zapowiada Imiela. Chodzi o „Czas nas uczy pogody” – spektakl, w którym występują wokaliści, aktorzy seniorzy śpiewający amatorsko lub marzący o występach przed publicznością. (22 marca).

Publiczność usłyszy „Domowe melodie” (22 marca), czyli trio, które swoją popularność zdobyło w internecie. Swoje piosenki rejestrują w domu, na instrumentach niekoniecznie najwyższej jakości z wykorzystaniem domowych sprzętów. Śpiewają tak, jak im w duszy gra i to podoba się ich fanom na youtube.

- Zaprosiliśmy Rufusa Wainwrighta, dla tych którzy go nie kojarzą przypomnę, że to ten artysta, który śpiewa „Hallelujah” w „Shreku” – śmieje się Imiela. Wainwright – kompozytor, wokalista, przywołujący w swoich piosenkach klimat amerykańskich musicali, przyjedzie z programem „The best of” (23 marca).

Publiczność będzie mieć okazję usłyszeć tak świetnych wykonawców jak Kinga Preis, Adam Nowak, Mateusz Pośpieszalski i Maciej Florek w spektaklu „Białoszewski 44” w reżyserii Jerzego Bielunasa. (24 i 25 marca). Na koncert złożą się fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” oraz cytaty z „Tajnego dziennika” Mirona Białoszewskiego. Bielunas kilka lat temu przygotowywał dyplom studentów PWST na podstawie „Pamiętnika”, tym razem zobaczymy wersję rozszerzoną i zmienioną.

Na PPA kabarety pojawiają się rzadko. W tym roku wystąpi Kabaret Hrabi z programem „Pienia i jęki Hrabiego piosenki” (24 marca). – Nie sposób powiedzieć, że piosenka kabaretowa nie jest piosenką aktorską – uważa Imiela.

We Wrocławiu usłyszymy Airnadette – znalezisko muzyczne z Edynburga, jak określa ich dyrektor artystyczny PPA. Zespół tworzy sześcioro artystów. – Nikt nie zaśpiewa ani jednego dźwięku, bo cały koncert będzie grany z playbacku – wyjawia Konrad Imiela. – Zlepek dialogów ikon filmowych, fragmentów przebojów, znanych piosenek został wirtuozersko zsynchronizowany. Powstało z nich spójne i zaskakujące widowisko – zapewnia. (25 marca).

- Aktorzy związani z PPA mają czasem potrzebę podsumować swoje dokonania – twierdzi dyrektor PPA. W czasie festiwalu swoją twórczość podsumowywać będzie Jacek Bończyk w „Resume z wątkiem kosmicznym” (26 i 27 marca) oraz L.U.C., choć jego jubileusz nie będzie okrągły. Wrocławski artysta obchodzić będzie 11 lat swojej działalności artystycznej koncertem „Jeden na STO LECIE – koncert przekrojowy” (26 marca).

- Ikona kultury punkowej, niekwestionowana osobowość niemieckich scen, niepokorna, krnąbrna artystka – tak Konrad Imiela zapowiada Ninę Hagen, która wystąpi 27 marca na koncercie z piosenkami Bertolta Brechta.

Piosence aktorskiej będzie poświęcony występ podopiecznych Bogusława Sobczuka, który organizuje w Imparcie  recitale młodych artystów „przed debiutem” (29 marca). Na scenie w programie „Piosenka aktorska i… inne demony” zobaczymy artystów, którzy nie są profesjonalnymi aktorami, ale nie można odmówić im umiejętności aktorskiej interpretacji piosenki. – Śpiewają jak rakiety i bardzo chcą występować przed publicznością – wyjawia Bogusław Sobczuk.

Finał i Gala

Na finał Przeglądu zobaczymy „Total Niemen, czyli o czym trąbodzwonisz” – spektakl złożony z piosenek, kompozycji, poezji i prac plastycznych Czesława Niemena. Przedstawienie w reżyserii Jacka Bończyka powstało przy współpracy Małgorzaty i Natalii Niemien, która zresztą zaśpiewa na scenie wraz z Mieczysławem Szcześniakiem, Samborem Dudzińskim, Piotrem Roguckim, Marcinem Januszkiewiczem i Januszem Krucińskim. Koncert finałowy zostanie zagrany 28 marca dwa razy o godz. 16 i 20.

Galę – „Wielka Płyta 1972-2018. Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego” reżyseruje Agata Duda-Gracz. W  35-osobowej obsadzie zobaczymy m.in. Maję Kleszcz, Wojtka Krzaka, Magdę Kumorek, Elżbietę Romanowską, Justynę Szafran, Helenę Sujecką, Emose Uhunmwangho i Cezarego Studniaka. – Będzie to opowieść o pewnym bloku, gdzieś we Wrocławiu – mówi reżyser. – Blok to miniatura państwa, narodu, kosmosu. Bohaterem jest Pikuś, poczęty na tapczanie marki Wawel. Nie wyda z siebie ani jednego dźwięku przez cały spektakl – zapowiada Duda-Gracz. Na scenie zobaczymy mnóstwo oryginalnych  mieszkańców bloku: rodzeństwo, któremu ukazuje się Matka Boska, czarnego rasistę, parę gejów. - Połączyliśmy nasze wspomnienia z dzieciństwa. Wystąpią nawet niemowlaki śpiewające arię – wymienia Agata Duda-Gracz. (29 i 30 marca).

Tegoroczny PPA to także nurt OFF – zobaczymy 10 przedstawień m.in. na Scenie Na Strychu Teatru Współczesnego, w Klubie Nietota i na dawnej Małej Scenie Capitolu. Klub Festiwalowy działać będzie w budynku Teatru Muzycznego. Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 22 – wystąpi m.in. Dominika Barabas, ubiegłoroczna laureatka PPA – zdobywczyni Nagrody Dziennikarzy, Publiczności i Stowarzyszenia ZAIKS. (24 marca).

Sprzedaż biletów na PPA rusza 1 lutego. Więcej informacji na stronie Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl