wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Koniec remontu kamienicy przy ul. Włodkowica [ZDJĘCIA]

Od czerwca trwały prace remontowe kamienicy przy ul. Włodkowica 7-9. Ich efekt widać na pierwszy rzut oka. Wspomnieniem pozostały odpadające tynki i szara elewacja, która straszyła turystów. Teraz budynek prezentuje się znacznie lepiej.

Reklama

Elewacja zyskała ciepły, piaskowy kolor. Odnowiono także zabytkowe zdobienia, m.in. kartusze i maszkarony. W kamienicy wymieniono także stolarkę okienną. Remont przeszła też brama, która prowadzi z ul. Włodkowica na dziedziniec synagogi Pod Białym Bocianem. Przejście jest teraz monitorowane i dodatkowo oświetlone. Koszt remontu to ponad 350 tys. złotych, z czego dotacja Miejskiego Konserwatora Zabytków wyniosła 256 tys. zł. Wykonawcą jest spółka Hexagon.

Remont i plany

Remont kamienicy trwa już od 2012 roku. Do tej pory odnowiono część budynku od strony dziedzińca. Kamienica ma nowe okna oraz dach i kolorystycznie nawiązuje do sąsiadującej z nią synagogi. Po zakończeniu tegorocznego etapu robót do odnowienia zostanie tylko mały fragment elewacji od strony ul. Włodkowica. W kolejnych latach Gmina Wyznaniowa Żydowska zamierza wyremontować wnętrze kamienicy, w którym powstaną lokale komercyjne i mieszkania.

Historia budynku

Budynek przy Włodkowica 7-9 wzniesiono w 1901 r. według projektu Richarda Ehrlicha. Umieszczono w nim szkołę religijną i mieszkania rabinów, czyli najważniejsze instytucje gminy żydowskiej. Swoją funkcję gmach spełniał do 10 czerwca 1943 r., kiedy to gminę zlikwidowano, a jej zarząd wywieziono do obozu koncentracyjnego.

Od 1945 r. działa tu polska gmina żydowska. Obecnie w budynku znajduje się stołówka, mieszkania oraz zabytkowa łaźnia. Od strony ul. Włodkowica mieści się Centrum Informacji Żydowskiej, a także restauracja La Maddalena (z ogródkiem letnim i drugim wejściem, znajdującym się na dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem) i księgarnio-kawiarnia Cocofli. 

Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl