wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Wrocławski Rower Miejski wypożyczysz również w zimie

Pomimo pandemii koronawirusa wrocławianie nie rezygnują z wypożyczania rowerów miejskich. Trwają przygotowania do zimowego sezonu.

Reklama

Od 1 marca do 30 listopada trwa letni sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Do wykorzystania jest 2000 rowerów standardowych oraz 65 niestandardowych w 200 stacjach (40 stacji z terminalem, 160 stacji z totemem, 2000 stojaków rowerowych). Od 1 grudnia do końca lutego cykliści mogą korzystać z 600 rowerów standardowych i wszystkich niestandardowych - sześciu rowerów towarowych (w tym co najmniej jeden ze wspomaganiem elektrycznym oraz jeden trójkołowy), 35 rowerów dziecięcych, sześciu rowerów typu tandem, sześciu rowerów elektrycznych, 10 rowerów typu składak oraz dwóch rowerów typu handbike.

Rowery niestandardowe udostępniane są w pięciu stacjach z terminalem w lokalizacjach:

1. Powstańców Śl./Hallera, 2. Lotnicza/Na Ostatnim Groszu, 3. Rondo Reagana, 4. Żmigrodzka/Broniewskiego, 5. Galeria Dominikańska

- Jedna trzecia rowerów pozostanie na ulicach. W zeszłym roku rowery miejskie pozostały na zimę i cieszyły się sporym powodzeniem - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy z Biura Zrównoważonej Mobiliności we wrocławskim magistracie.

Od 31 grudnia 2019 r. do końca lutego 2020 r. rowery miejskie wypożyczano 128 510 razy. To znacznie mniej niż wiosną i latem, lecz wielu rowerzystów zimą przesiada się do komunikacji miejskiej lub własnych samochodów.

Pandemia koronawirusa i rowery

Trwająca od połowy marca pandemia COVID-19 wpłynęła na liczbę wynajem rowerów.

Od 1 marca 2019 r. do końca czerwca 2019 r. odnotowano 667 544 wypożyczeń. W analogicznym okresie w 2020 r. ta liczba była dwa razy niższa i wyniosła 337 247. Od połowy marca do maja większość mieszkańców przebywała w domach, gdy zamknięto szkoły, uczelnie i zakłady pracy.

- Później już było znacznie lepiej. Wrocławianie chcą korzystać z rowerów miejskich, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, także w czasie pandemii - dodaje Chojnacki.

Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej zauważa, że regularnie ruch sezonowo spada.

- To zjawisko negatywne, którego nie widać w rowerowych krajach jak Dania, Holandia czy Finlandia. W tym ostatnim jeździ się cały rok nawet po śniegu. Zimy we Wrocławiu są ostatnio łagodne, śniegu jest niewiele, mamy niewielki mróz. Możliwość wypożyczenia rowerów miejskich zimą powinno zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z jednośladów - zauważa. I dodaje: - Liczba rowerów powinna jeszcze zostać zwiększona. Więcej ludzi na rowerach to mniej osób w autach i mniejsze korki. Zwłaszcza, gdy w pandemii jest ograniczona liczba osób, jaka może podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej.

Wrocławski Rower Miejski. Cennik

Cena wypożyczenia roweru standardowego od niestandardowego różni się. Tym pierwszym możemy poruszać się bezpłatnie przez 20 minut. Od 21 do 60 minuty należy zapłacić 2 zł, a za kolejną rozpoczętą godzinę 4 zł.

Natomiast koszt wynajęcia składaka, tandemu i dla roweru towarowego (cargo) to 2,50 zł/h. Z kolei za wypożyczenie roweru elektrycznego należy zapłacić 5 zł/h.

Cennik oraz mapa stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl