wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu Logo Twój PIT zmienia Wrocław
wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. #InwestycjeWRO
  3. Prace remontowe i konserwatorskie zabytkowego autobusu typu Jelcz 043

Prace remontowe i konserwatorskie zabytkowego autobusu typu Jelcz 043

Prace remontowe i konserwatorskie zabytkowego autobusu typu Jelcz 043. Inwestycja zakończona w 2021 roku. Koszt inwestycji to 872 685 zł.

Reklama

Informacje o inwestycji:

  • Kategoria inwestycji: Edukacja i kultura
  • Rok zakończenia inwestycji: 2021
  • Stopień wykonania: 100%
  • Wartość inwestycji: 872 685 zł
  • Jednostka prowadząca: WK
  • Osiedle: Grabiszyn-Grabiszynek
  • Projekt finansowany w ramach WBO: nie
  • Projekt finansowany w ramach Funduszu Osiedlowego: nie

W sierpniu 1980 r. we wrocławskiej Zajezdni autobusowej nr VII, gdzie obecnie mieści się Centrum Historii Zajezdnia,  podczas strajków pracowniczych narodziła się wrocławska i dolnośląska „Solidarność”. Wjazd do zajezdni zastawiono autobusami, wstrzymano prace i utworzono komitet strajkowy. Ogórek jest niejako świadkiem tych epokowych wydarzeń, które w szerszej perspektywie przyczyniły się do upadku dyktatury komunistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Celem realizowanego projektu było nadanie zabytkowi „drugiego życia” by mógł służyć nie tylko Wrocławianom jako środek transportu na wystawę o powojennej historii Wrocławia, prezentowanej w Centrum Historii Zajezdnia, ale także żeby spełniał funkcje edukacyjne i pomagał w przekazywaniu wiedzy o „Solidarności” nowemu pokoleniu. Obecnie wyremontowany autobus bierze udział w wydarzeniach plenerowych organizowanych na terenie Centrum Historii Zajezdnia oraz przywozi na wystawę dzieci z wrocławskich szkół i turystów. Jest atrakcyjnym środkiem transportu zachęcającym do odwiedzin wystawy „Wrocław 1945-2016”. Podczas podróży pasażerowie Ogórka, dzięki informacjom w nim zamieszczonym, poznają historię powojennego Wrocławia, strajku „Solidarności” oraz innych przełomowych dla Polski i miasta wydarzeń.

Projekt współfinansowany ze środków UM i MKiDN. Prace realizowane były we współpracy z inżynierami z Politechniki Wrocławskiej, specjalistami z Jelcz Sp. z o.o., spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz mechaników z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama