II Laboratorium Designu i Sztuki – dla każdego i bez kosztów

Siedem pracowni, gdzie osoby w każdym wieku – od najmłodszych po seniorów – będą mogły rozwijać swoje umiejętności pod okiem artystów, animatorów, projektantów, którzy to jednocześnie pokażą swoje dokonania i skonfrontują je z odbiorcami – taka jest propozycja II edycji projektu Laboratorium Designu i Sztuki. Wszystko będzie się działo w CZK Krzywy Komin, a zajęcia będą bezpłatne.

 

  • fot. CRZ Krzywy Komin

  • fot. CRZ Krzywy Komin

  • fot. CRZ Krzywy Komin


Laboratorium Designu i Sztuki, jako profesjonalna oferta edukacyjna, jest kompleksową koncepcją opartą na doświadczaniu i kreowaniu kultury, a przede wszystkim na jej upowszechnianiu i oferowaniu dostępu do niej szerokiej grupie odbiorców. Spójnikiem całego projektu jest design – który reprezentuje to, co współczesne, innowacyjne i otwarte na człowieka. On także „prowadzi dialog” z tradycyjnymi rzemiosłami, dlatego pomysłodawcy i realizatorzy projektu kładą nacisk na kreatywne korzystanie z dawnych technik rękodzielniczych, przy jednoczesnym doskonaleniu metod posługiwania się nowymi technologiami.

Na program Laboratorium Designu i Sztuki kładają się spotkania mistrzowskie, warsztaty i wystawy w ramach siedmiu pracowni.

Pracownia Ubioru

Startuje we wrześniu. Uczestnicy będą mogli od podstaw poznać zasady powstawania elementów codziennej garderoby. Odbędzie się zarówno kurs nauki wykroju, dobierania tkanin i szycia od podstaw, jak i kursy mistrzowskie oraz konsultacje z autorytetami i uznanymi specjalistami. Ta pracownia to jednak nie tylko zajęcia krawieckie. To również pokaz umiejętności lokalnych rzemieślników – szewców, kuśnierzy, kapeluszników, dlatego program dotyczy także tworzenia całej gamy akcesoriów i dodatków, wymagających poznania wielu, często bardzo zróżnicowanych technik.

Pracownia Mebla

Początek pod koniec sierpnia.Będzie to cykl zajęć poświeconych przede wszystkim projektowaniu i wykonywaniu mebli, drewnianych akcesoriów do domów, jak i renowacji oraz przeróbce mebli już istniejacych. Dzięki zaproszonym do prowadzenia warsztatów specjalistom każdy uczestnik będzie mógł nauczyć się techniki wyrobu elementów składowych mebli, wykonanych przede wszystkim z drewna, opanowac metody obsługi specjalistycznych narzędzi czy dowiedzieć się, jak odnowić i upiększyć stare obiekty tak, by ich nie zniszczyć. Kompleksowy program pozwoli amatorom meblarstwa na zapoznanie się z podstawami wyrobu wyposażenia wnętrz.

Pracownia Druku

Start we wrześniu. Ma za zadanie przygotować uczestników do prowadzenia procesu wydawniczego – wyposażyć ich w komplet umiejętności niezbędnych do tworzenia różnego typu publikacji. Dlatego merytoryczny zakres programu rozciąga się od tradycyjnych technik drukarskich aż po nowoczesne projektowanie graficzne. Zajęcia poprowadzą zarówno przedstawiciele ginących zawodów rzemieślniczych, takich jak introligator, poligraf, typograf, drukarz, jak i specjaliści z dziedziny edytorstwa, projektowania opierającego się na nowoczesnych osiagnięciach technologicznych. Uczestnicy spotkają się z nadodrzańskimi rzemieślnikami, a także odwiedzą lokalną drukarnię i będą mogli brać udział w szkoleniach projektowania kroju pisma czy składu książki.

Pracownia Audiowizualna

Okazja do nabycia umiejętności niezbędnych tym, którzy chcieliby się zawodowo związać z projektowaniem graficznym, animacją, produkcją filmową czy muzyczną, czyli branżami dającymi olbrzymie możliwości rozwoju w obliczu zapotrzebowania przemysłu multimedialnego na profesjonalną kadrę. Na program pracowni składają się m.in. kursy animacji 3D czy postprodukcji filmowej i efektów specjalnych. Partnerami merytorycznymi pracowni są specjaliści praktycy, z doświadczeniem w pracy przy międzynarodowych produkcjach.

Pracownia Designera Biznesu (Młodego Przedsiębiorcy) 

Startuje w listopadzie. To oferta zarówno dla osób, którzy już prowadzą firmę, jak i tych, którzy zaczynają dopiero swoją karierę w biznesie – szczególnie twórców, projektantów, artystów, rzemieślników i innych osób działających w sektorach kreatywnych. Cykl szkoleń to również wprowadzenie w świat nowoczesnej komunikacji wizualnej i dowód na to, że design to nie tylko dodatek estetyczny, ale sposób myślenia i wymierny zysk finansowy.

Pracownia Senior Design

Początek zajęć we wrześniu. Warsztaty adresowane do osób wieku 60+, członków lokalnych klubów seniora oraz słuchaczy dolnośląskich uniwersytetów trzeciego wieku. Będą to propozycje zajęć, sprzyjające zaktywizowaniu się i zintegrowaniu, a także umożliwiające współpracę międzypokoleniową.

Pracownia Kids Design

Zaczyna się we wrześniu. Oferta pracowni jest różnorodna i skierowana do dzieciaków w każdym wieku, m.in. zajęcia aktywizacyjne dla maluchów od 1. roku życia!, szereg warsztatów dla starszych dzieci – na przykład artystyczne i kulinarne. 

Laboratorium Designu i Sztuki w Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” jest projekt współfinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego wszystkie zajęcia są bezpłatne. Podsumowaniem wydarzenia będzie wystawa finałowa zaplanowana na grudzień bieżącego roku.

Zobacz szczegółowy program i kalendarium  

 

 Zgłoś uwagę