FILTRUJ
"Life in this House is Over" – spektakl teatru tańca w reżyserii Samanthy Shay, zrealizowany przez jej zespół Source Material, we współpracy z aktorami Teatru ZAR, Pina Bausch Zentrum z Wuppertalu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego z Wrocławia.
Tematyka spektaklu koncentruje się wokół sytuacji pogrzebu i spotkania na stypie, które podkreślają niezręczność i sztuczność zachowań oraz rozmów między osobami, znajdującymi się razem w wyjątkowym miejscu i czasie. Żałobnicy starają się zachować konwenanse, jednak w ich grupie narastają napięcia i konflikty międzypokoleniowe. Przywoływane historie, zarówno indywidualne, jak i wspólne, zostają poddane refleksji: które z nich można ocalić i zachować, o ile w ogóle?
Spektakl zadaje również pytanie inspirowane twórczością Czechowa: czy możliwe jest trwanie w świecie, gdzie niepewna przyszłość jest stale przesłaniana przez wspomnienia z przeszłości, która wciąż rezonuje? Czy można funkcjonować w rzeczywistości, która nieustannie podlega nieuchronnym zmianom?
Twórcy eksplorują te zagadnienia, wykorzystując narzędzia teatru, tańca i improwizacji. Reżyserka powołała do życia kolektyw, który łączy artystów wywodzących się z dwóch znaczących ośrodków artystycznych: tancerki pracujące z legendarnym zespołem Tanztheater Wuppertal Piny Bausch oraz aktorów Teatru ZAR, którego twórczość zakorzeniona jest w "teatrze dźwięku".
Współpraca artystów korzystających z różnych form artystycznego wyrazu – głosu, śpiewu, tańca i ruchu – sprawia, że spektakl nie posiada jednego, określonego punktu widzenia. Dzięki temu widzowie mają swobodę interpretacji, mogą wybrać spośród wielu wątków i form opowieści.
Wczesna faza spektaklu, zatytułowana "I Should Have a Party for All the Thoughts I Didn’t Say – processes", była prezentowana w Studiu Na Grobli w listopadzie 2023, w ramach projektu "Taniec Tradycja Transgresja". Pierwszemu z dwóch premierowych spektakli towarzyszyć będzie spotkanie "Działanie Taniec Głos", w którym udział wezmą Bettina Milz, dyrektorka Pina Bausch Zentrum, oraz Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Bilety: link do sprzedaży biletów Więcej informacji: Strona wydarzenia
Księcia Witolda 62, Wrocław 50-203