FILTRUJ
Projekt „Krym. Dom” to sekwencja wizualna przedstawiająca doświadczenie rodziny fotografki – a zarazem losy całego narodu krymskotatarskiego – szukającej swojego domu w trudnych warunkach politycznych rosyjskiej okupacji Krymu trwającej od marca 2014 roku, a także w okresie ją poprzedzającą.
Aparat i dyktafon są dla Zijatdinowej narzędziem do poszukiwania odpowiedzi na pytania: „Kim jestem”, „Gdzie jest moje miejsce”, „Czym jest Dom”. Sztuka pozwala jej odkrywać rodzinne historie z Krymu dawnego i dzisiejszego, zaginione lub zniekształcone przez rosyjskie i sowieckie narracje propagandowe, działające od wieków.
Emine Zijatdinowa jest fotografką pochodzenia krymsko-tatarskiej i współzałożycielką oraz dyrektorką organizacji pozarządowej Ukrainian Warchive – cyfrowego archiwum rosyjsko-ukraińskiej wojny. Urodziła się w Uzbekistanie, dokąd deportowano jej rodzinę w 1944 roku. Wychowała się w społeczności Tatarów krymskich w Ukrainie po upadku Związku Sowieckiego, dzięki czemu osobiście doświadczyła problemów związanymi z przestrzeganiem praw człowieka wobec mniejszości narodowej, a także wyzwań związanych z ekonomicznymi i politycznymi przemianami w jej kraju.
Na wernisażu przeprowadzimy spotkanie z Chalilem Chalilowem - kuratorem artystów i muzyków krymskotatarskim w Europie, współtwórcą organizacji Krymski Dom. Chalilow opowie o sztuce Tatarów krymskich w obliczu wojny. Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Czarnomorskich.
Organizatorem wydarzenia jest Kolegium Europy Wschodniej. Przedsięwzięcie dofinansowane przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz Gminę Wrocław.
Świdnicka 19, Wrocław