Spacery czeskimi śladami po Wrocławiu i Oleśnicy

Spacery czeskimi śladami po Wrocławiu i Oleśnicy

Zdecydowaliśmy, że ta jesień nie będzie smutna i ponura. I już możemy się cieszyć – bo przed nami spacery mniej lub bardziej związane z czeską kulturą na Dolnym Śląsku.

Od 21 października do 25 listopada zapraszamy na pięć różnych wypraw czeskimi śladami. Punktem kulminacyjnym cyklu spotkań będzie wieczorek w stylu czeskim.

21 października, niedziela, godz. 13.00 Wrocław po czesku

To propozycja dla Czechów oraz dla Polaków, którzy mówią po czesku. Po Wrocławiu oprowadzi nas przewodniczka i miłośniczka architektury modernistycznej Bogna Piter.

Miejsce spotkania: przy pomniku Jana XXIII, ul. św. Marcina. Spacer w języku czeskim.

28 października, niedziela, godz. 10.20 Nie tylko czeskimi śladami po Oleśnicy

Ahoj Przygodo! Nie chcemy ograniczać się tylko do jednego miejsca, więc pojedziemy pociągiem do pięknego miasteczka, czyli do Oleśnicy. Na miejscu zwiedzimy to, co najciekawsze, to co warto zobaczyć a także to, co zostawił po sobie ród Podiebradów, krewnych czeskiego króla Jerzego.

Spacer „Nie tylko czeskimi śladami po Oleśnicy" odbędzie się 28.10, odjazd z Dworca Głównego we Wrocławiu, o godzinie 10.20. Miejsce spotkania: lewe skrzydło holu dworca przy "wielkiej walizce". Odjazd pociągu 10.38.

Uczestnicy kupują bilety na pociąg we własnym zakresie.

Dla osób z Oleśnicy: zbiórka o 11.20 przed oleśnickim dworcem kolejowym. Spacer w języku polskim.

4 listopada, niedziela, godz. 13.00 Po bardziej i mniej eleganckim Nadodrzu

Natalie Raclavska, autorka czeskiej strony o Wrocławiu, zabierze nas na spacer po ciekawej dzielnicy stolicy Dolnego Śląska zazwyczaj omijanej przez turystów, czyli na Nadodrze.

Miejsce spotkania: pl. Powstańców Wielkopolskich, piekarnia Hert. Spacer w języku polskim.

11 listopada, niedziela, godz. 13.00 Śladami Purkyniego i pierwszy instytut fizjologii na świecie

Interesującym wydarzeniem, będzie spacer śladami czeskiego naukowca J. E. Purkyniego we Wrocławiu, który poprowadzi lektorka języka czeskiego, wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim - Beata Jastrowicz.

Miejsce spotkania: przed Muzeum Narodowym, pl. Powstańców Warszawy 5. Spacer w języku polskim.

25 listopada, niedziela, godz. 13/00 Czeskimi śladami po Wrocławiu

Wyprawę „Czeskimi śladami po Wrocławiu” w języku polskim poprowadzi Czeszka Aneta Pafčová. Przespacerujemy się od najstarszych zabytków na Ostrowie Tumskim aż do czeskich śladów z XIX i XX wieku na wrocławskim rynku.

Miejsce spotkania: ławki za katedrą na placu Katedralnym. Spacer w języku polskim.

27 listopada, wtorek, godz. 19.00 Czeski z Pianką

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, tak jak nasze spacery. Aby nie było nam smutno, to wszystko zakończymy razem i na wesoło "U Augusta". Tam też odbędzie się lekcja języka czeskiego, podczas której wykorzystamy różnego rodzaju gry, żeby nauczyć się najbardziej potrzebnych zwrotów. Posłuchamy również wrocławskich muzyków - zagrają i zaśpiewają dla Was: Katarina Gorunova i Piotr Rejda. Na koniec podczas wspólnych rozmów przy stole, omówimy to, co było ciekawe i zaskakujące podczas spacerów.

Spotkanie „Czeski z pianką” U Augusta, ul. Bogusławskiego 7.

„Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego”, zorganizowany przez grupę nieformalną Ano Tak.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Pomnik papieża Jana XXIII

św. Marcina,  Wrocław

Komentarze