Jarmark Jadwiżański

Jarmark Jadwiżański 2019

W tym roku na Jarmark Jadwiżański zapraszamy w pierwszą niedzielę października, 6 października, od godziny 11:00.

Wokół Zamku swoje obozowisko rozstawi Opolskie Bractwo Rycerskie. Rycerze przeprowadzą turniej dla dzieci oraz dorosłych, a na koniec dnia stoczą wielką bitwę o Zamek. Przekonacie się jak wyglądało życie obozowe średniowiecznych wojów: jakiej używali broni, w co się ubierali, co jedli. Będziecie mogli zobaczyć, jak pracowali dawni rzemieślnicy, który często towarzyszyli rycerzom na bojowym szlaku: m.in. kowal, garncarz, tkacz, papiernik, garbarz. A jeśli zechcecie sami zacząć władać dawną bronią – pod okiem rycerzy nauczycie się strzelania z łuku, miotania toporem, nożem i włócznią. W sam raz na tyle, by wziąć udział w Turnieju dla Publiczności i wygrać nagrody. Na niepokornych czekać będzie… kat z ekspozycją narzędzi tortur. Oczywiście w programie nie zabraknie pokazów walk rycerskich oraz strzelania z hakownic i bombard. Natomiast na finał Jarmarku, przy blasku pochodni czeka nas wielka bitwa o Zamek.

JARMARK KUPIECKI

Jak co roku na zamkowych tarasach oraz wokół Zamku swoje towary wystawią kramarze oraz przedstawiciele rzemiosł dawnych, m.in.: tkacze, bednarze, pszczelarze, złotnicy. Będzie można kupić biżuterię, ozdoby wykonane z naturalnych materiałów, inspirowane średniowiecznym rzemiosłem. Nie zabraknie kuchni historycznej oraz stoisk z piwem rzemieślniczym: Warsztat Piwowarski, Probus, Profesja.

FOSA TEATRALNA

W tym roku Jarmark odbywa się pod znakiem średniowiecznych widowisk teatralnych. Najmłodszych zapraszamy do fosy teatralnej, w której wystąpią teatry kukiełkowe i marionetkowe z baśniami i legendami oraz na historyczny plac zabaw i warsztaty artystyczne. Baśń o rycerzu bez konia – Teatr Barnaby (godz. 12:30 i 15:00), Calineczka – Teatr Barnaby (godz. 14:00), O Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał – Zaułek Animacji – Falco Show (16:30).

HISTORYCZNY PLAC ZABAW

Drewniany, rzemieślniczy plac zabaw dla dzieci, znajdziecie w nim m.in. średniowieczną karuzelę, mini piekarnię, zamek do burzenia, strzelanie z bezpiecznych kusz, warsztaty kukiełek, turniej dla dzieci oraz przedstawienia: Bajka o rybaku i złotej rybce (15:30), Bajka o Czerwonym kapturku (16:00).

I TURNIEJ BARDÓW

W tym roku otwieramy pierwszy Turniej Bardów, do którego zapraszamy wędrownych pieśniarzy i poetów. Jaki repertuar? Preferujemy utwory lub wiersze nawiązujące do klimatu średniowiecza lub związane z historią. Mogą być to wykonania tradycyjne jak i autorskie.

Poza wystąpieniami uczestników Turnieju Bardów, będziemy mogli usłyszeć zespół Obierek oraz skład, który zagra Jam session na koniec wydarzenia (Mikołaj Woźniak – Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”, Natalia Jasińska, Mariusz Rodziewicz – Roderyk).

WARSZTATY DLA DZIECI

13.00 – 16.00 – Warsztaty  marionetkowe

Zapraszamy na warsztaty tworzenia marionetek.

Bilet: 5 zł (dziecko + dorosły).

Liczba miejsc: 60

BILETY

13.00 – 16.00 – Warsztaty pudełkowa diorama

Podczas warsztatów stworzymy scenę teatralną w pudełku, wykorzystując technikę dioramy.

Bilet: 5 zł (dziecko + dorosły)

Liczba miejsc: 30

BILETY

13:30 i 14.30 – Warsztaty motanek

Motanki wywodzą się z kultury ludowej słowiańszczyzny wschodniej.

Bilet: 5 zł

Liczba miejsc: 24

BILETY

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Kultury „Zamek”

pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław

Komentarze