FILTRUJ
Na wydanym przez niego w latach 90-tych podręczniku „Podstawy gry na perkusji. Podziały i przejścia” wychowało się kilka pokoleń perkusistów. Na wrocławskiej scenie muzycznej Jerzy Łaba zaistniał w latach 80-tych, grając w zespołach: Solid Body, Uniting Force, czy Wanted Friends, ale co ważniejsze „od zawsze” był muzykiem wrażliwym na nowe trendy, poszukującym tego, co w świecie jest na perkusyjnym topie.
Jego uczniowie wspominają całe stosy „Modern Drummerów”, „Sticksów” i innych czasopism w Pracowni Muzycznej prowadzonej przez Jerzego w Światowidzie - dziesiątki wyśmienitych płyt, a wcześniej jeszcze kaset, literatury perkusyjnej, katalogów ze sprzętem. Starannie poukładane segregatory zawierały jego autorskie lekcje - już w latach 90. dotyczące zagadnień jak podziały linearne, polirytmiczne, ghosty czy rudymenty werblowe. Praca z młodzieżą zawsze napełniała go energią. Nigdy nie dawał uczniom gotowców, uczył głębokiego zrozumienia groovu. Nauczycielem był wymagającym, ale bardzo lubianym.
„Rytmy i przejścia” zainicjowali uczniowie Jerzego Łaby († 11.03.2022), nie tylko by upamiętnić swego Mistrza, ale by stworzyć środowisku perkusistów w Polsce kreatywną, otwartą przestrzeń do wymiany doświadczeń. Pomysł wsparło we Wrocławiu również Stowarzyszenie Voice of Art, dzięki czemu od 2023 roku dwa marcowe dni w Światowidzie toczą się w RYTMACH wyznaczonych przez warsztaty perkusyjne, jak i improwizacje jam session. Podczas warsztatowych rozmów nie brakuje też PRZEJŚĆ do wspomnień o Jerzym - grania jego kompozycji.
Gośćmi III Rytmów i Przejść w Światowidzie są Dennis Chambers i Michał Dąbrówka. Dwa warsztatowe dni z udziałem muzyków sumuje wspólne jam session. Zagrają uczestnicy warsztatów perkusyjnych oraz Marzena Cybulka (bas) i Tomasz Kaczmarek (fortepian) - oboje niegdyś, występowali razem z Jerzym w grupie WidziMiSie.
Stefanii Sempołowskiej 54A, Wrocław 51-661