Koncert: Solidarni z Białorusią w Firleju

Koncert: Solidarni z Białorusią w Firleju

25 września o godz. 20:00 w Ośrodku Działań Artystycznych "FIRLEJ", odbędzie się koncert "SOLIDARNI  Z BIAŁORUSIĄ" - wydarzenie wspierające obywateli Białorusi, które jest wspólną inicjatywą Polaków, Ukraińców oraz Białorusinów mieszkających we Wrocławiu.  Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA. 

Zagrają zespoły z Białorusi, Ukrainy i Polski, a samo wydarzenie uzyskało wsparcie wielu artystów i intelektualistów z tych 3 państw m.in. Olgi Tokarczuk, Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Andreja Chadanowicza i innych. Koncert będzie dostępny również w wersji online, a streaming z niego udostępnią niezależne kanały białoruskie oraz Biełsat Polska.

Od godz. 18:00  przed Firlejem odbędzie się pikieta obywateli Białorusi, którzy na jeden wieczór przenoszą się ze swoją demonstracją z Rynku we Wrocławiu.

Zagrają: 

Vorsoba / Porakh

improwizowany dialog dwóch akordeonów zatopiony w elektronicznych brzmieniach. Na scenie spotkają się dwaj białoruscy muzycy: Alaksandr Porakh i Aleksey Vorsoba. Pierwszy jest producentem muzycznym, reżyserem dźwięku, kompozytorem i akordeonistą. Urodził się w Mińsku, Akademię Muzyczną ukończył w Bydgoszczy. Mieszka w Polsce, pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Aleksey Vorsoba natomiast komponuje, aranżuje, gra na instrumentach klawiszowych i akordeonie, jest pedagogiem i członkiem Białoruskiego Związku Działaczy Muzycznych. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Gaude Polonia. Vorsoba jest założycielem Mińsk Improvisers Orchestra oraz szkoły muzyki improwizowanej.

Wymyrajuci Wydy (Вимираючі Види) [UA]

Nowy, niezależny i niepodległy ukraiński zespół, którego teksty zatapiają najodważniejsze morskie statki i tworzą całe miasta, którego muzyka sprawia, że nawet twardziele zaczynają szlochać. Którego uczestnikom nieraz przyszło ryzykować życiem w trakcie twórczych starć. Ten właśnie zespół zagra koncert we Wrocławiu. Nie muszą przyjeżdżać, bo w tym mieście zaistnieli. Przyjdźcie i przekonajcie się - takich typów jest ilość znikoma, dlatego każdy ma tę samą diagnozę - Gatunek Zagrożony (Вимираючі Види).

Gatunki Zagrożone (Вимираючі види) to ukraiński zespół, grający w stylu pop rock. Muzyka, która tworzy przytulną, liryczną i pozytywną atmosferę i dotyka strun w pobliżu serca. Prawdopodobnie tak brzmi prawdziwa szczerość.

Projekt „KORMOKARBIDO” [PL]

„KORMOKARBIDO” to wspólny występ dwóch wrocławskich zespołów Kormorany i Karbido.

Kormorany - formacja muzyczna uznawana przez wielu za legendę polskiej alternatywy. Autorzy niesamowitych plastyczno-muzycznych happeningów współpracujący z Pomarańczową Alternatywą, mistrzowie muzyki teatralnej i filmowej. Powstała spontanicznie, rozwija się we własnym tajemniczym kierunku i nigdy nie zmieściła się w żadnych klasyfikacjach, nawet jeśli przez wiele lat podporządkowywana była potrzebom teatralnym. Muzyka Kormoranów, chociaż faktycznie wywodzi się z performansu, nigdy nie stanowiła tylko prostego podkładu dla scenicznych działań. Sama w sobie jest tak plastyczna, że równie dobrze nadawałaby się do galerii sztuki jako „dźwiękowe obrazy bez ramy”, „zmiennokształtne rzeźby muzyczne” czy „instalacje sonorystyczne”. Inne porównanie to „muzyka do filmu bez filmu”, ponieważ w tym wypadku to właśnie ona przywołuje wizje i opowiada historie. Te niezwykłe właściwości są zasługą wyjątkowej spółki kompozytorów-wykonawców, którzy od ponad 25 lat spotykają się we wspólnych eksperymentach i poszukiwaniach. Niezależnie od kontekstu, w jakim chciałoby się postawić ich muzykę, Kormorany potrafią zaczarować dźwiękiem.

Zespół Karbido został założony we Wrocławiu w 2003 roku przez muzyków związanych z zespołami CEZ i Kormorany. Po roku współpracy muzycy zaczęli używać języka teatralnego doświadczenia muzycznego, ilustracji muzycznej, radioplayów, wszystkich podstawowych gatunków muzyki popularnej, eksperymentów dźwiękowych, elektroakustyki, muzyki konkretnej, samplingu, nagrań terenowych, poezji, groteski, absurdu, prozy, fotografii i architekturę - w poszukiwaniu nowych ciekawych zjawisk. Najbardziej znanym projektem Karbido jest spektakl audio pt. Stolik – koncert grany na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa, z którym zespół zagrał ponad 500 koncertów w 30 krajach na 5 kontynentach.. Od 2005 roku współpracują z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem, z w którym nagrali 5 płyt (Samogon, Cynamon, Absynt, Atlas Estremo, Litogrfie)i zagrali kilkanaście tras koncertowych w Ukrainie, Polsce, Niemczech i Czechach.

UWAGA! Na terenie ośrodka obowiązuje noszenie maseczek, obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem oraz podpisanie oświadczenia.

Lokalizacja

Klub Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych

Grabiszyńska 56, 53-504 Wrocław

Komentarze